Komerční sdělení | Pátek, 18. říjen 2019 |
Ještě než si řekneme, k čemu je a jak moc důležitá je dokumentace ke stavebnímu povolení, shrňme si základní body, které jsme se v našem seriálu už dozvěděli.
Jak velký dům a za kolik peněz
- Na začátku si řekněte, kolik do domu chcete investovat.
- Odečtěte DPH, cenu základové desky, přípojek a dešťové kanalizace
- Zjistěte, jak velký typový dům si za vámi požadovanou cenu můžete pořídit.
Časté omyly: Myslíte si, že dokážete dům postavit levněji, než je cena typových domů. Pokud jste očekávali větší dům, raději hned na začátku přehodnoťte výši investice, nebo zda vůbec stavět.
Individuální, nebo typový?
- Podrobně jsme se seznámili s celkovou cenou domu a vedlejšími náklady.
- Řekli jsme si, kdy a od jaké cenové hranice má cenu hledat individuální řešení.
Časté omyly: Myslíte si, že architekt vám navrhne řešení, které bude levnější než typový dům nebo že si postavíte dům svépomocí levněji.
Výběr architekta
- Dozvěděli jsme si, co je úkolem architekta.
- Řekli jsme si, jaké podklady po vás bude požadovat.
- Pokusili jsme se najít jednoduchá pravidla pro výběr architekta.
Časté omyly: Architekt je umělec. Jeho úkolem je navrhnout funkční a hezký dům podle vašich požadavků. Architekt dost často nerozumí realizaci stavby, proto si informace od architekta ověřujte.
Po dokončení studie domu
- Studii považujte za ukončenou ve chvíli, kdy odhad ceny domu realizační firmou bude odpovídat vašemu zadání.
Časté omyly: Nevěříte realizační firmě a jste přesvědčeni, že dům nakonec postavíte levněji. Raději zmírněte svoje nároky a donuťte architekta, aby vám studii přepracoval.
Co obsahuje stavební dokumentace
Každá dokumentace pro stavební povolení obsahuje tyto základní části:
- Průvodní zpráva
- Souhrnná technická zpráva
- Situační výkresy
- Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
- Dokladová část
Rozlišujeme mezi dvěma základními typy dokumentace ke stavebnímu povolení:
Dvoustupňová dokumentace:
Slouží pro získání stavebního povolení. Neřeší stavební systém, obvykle se nedá použít ani pro přesné nacenění domu a už vůbec pro stavbu. Z těchto důvodů musí vzniknout nová dokumentace v rozsahu umožňujícím nacenění i realizaci stavby. První stupeň dokumentace, na jejímž základě získáme stavební povolení, pořídíte za cenu mezi 80 a 100 tisíci korun bez DPH, druhý stupeň bude stát minimálně stejně tolik.
Jednostupňová dokumentace:
Řeší podrobně všechny části projektové dokumentace, především dokumentaci objektů a technických a technologických zařízení. Takto podrobná dokumentace slouží nejen pro úřady, ale především pro realizační firmu k nabídce přesné ceny a zpracování vlastní výrobní dokumentace. Cena takto rozsáhlé dokumentace se pohybuje mezi 150 a 200 tisíci korun bez DPH.
Pro kterou se rozhodnout?
- V případě, že se rozhodujete pro stavbu a ještě jste nezvolili stavební systém ani technologii, je vhodnější zvolit dokumentaci dvoustupňovou. Přesto ale doporučujeme rozhodnout se pro výběr stavebního systému před začátkem projektování.
- Jednostupňová dokumentace je komplikovanější a klade vysoké nároky na architekta i na nutnost jeho spolupráce s realizační firmou. Na takto rozsáhlé dokumentaci spolupracuje architekt s týmem specializovaných projektantů, se kterými budete řešit podrobnosti fungování vašeho domu.
- Osobně jednoznačně nedoporučuji dvoustupňovou dokumentaci, protože prodlouží proces stavby domu a neumožňuje zpracovat přesnou cenu domu před zahájením stavby. Pokud si realizační firma kvůli úspoře nepořídí druhý stupeň dokumentace, hrozí také, že kvalita výsledného domu bude spíše horší.
V příštím dílu Vám prozradíme výběr kvalitní a spolehlivé firmy.
Ing. Václav Pinďák
specialista společnosti 3AE s.r.o.