Redakce | Pondělí, 08. únor 2016 |
Ocenění Dřevostavba roku 2015 časopisu DŘEVO&stavby – absolutní vítěz soutěže a zároveň vítěz kategorie moderní dřevostavby - získal dům postavený podle principů učení o životě a harmonii s okolím prostředím – feng šuej. Jedná se o přízemní velmi nízkoenergetickou dřevostavbu a s obdélníkovou dispozicí. Stavba je dokladem toho, že i na mírně problematickém pozemku může vzniknout velmi kvalitní dům.
Zprvu se zdálo, že na takovém pozemku se bude přízemní dům realizovat jen velmi obtížně. Pozemek měl velké převýšení s velkou prohlubní uprostřed, až se zdá téměř nezastavitelný. Díky tomu se majitelé rozhodli v jeho dolní části nejdříve vystavět garáže pro auta z okolí. Jejich hmota pak vytvořila platformu pro vlastní dům a zahradu.
Interiér podle feng šuej
Využít principy dávného čínského učení o harmonii života a prostoru se majitelé rozhodli díky nepříliš drobným zkušenostem z prvního domu. Jak říká architekt Mojmír Hudec: „Principy feng šuej se ve velké většině shodují s principy návrhu kvalitního a ergonomického bydlení.“ A to se v tomto domě povedlo. „Středobodem obdélníkové dispozice je obývací pokoj s kuchyní, kde žijeme a který je místem rodinného setkávání. Z jedné strany pak přiléhá ložnice s koupelnou a z druhé království našich dcer navazující na boční hlavní vstup. Pro koncept domu byla zásadní orientace na jih a správné posazení ložnice. Naštěstí vše krásně zafungovalo a orientace postelí funguje pro nás oba s ženou na jedničku,“ popisují dispozice domů majitelé.
Nízkoenergetická dřevostavba
Dům je navržen téměř jako pasivní stavba. Zateplení obálky domu pasivním standardům vyhovuje, majitelé však nechtěli aktivní větrání s rekuperací tepla. Podle svých slov mají rádi v létě otevřený prostor do zahrady, navíc v době stavby domu nebylo možné na větrací systém čerpat dotace v programu Nová zelená úsporám.
O vytápění domu se stará elektrokotel, otopný systém je však připraven pro instalaci tepelného čerpadla. I přes absenci větrání s rekuperací a vytápění elektrokotlem jsou díky dobrý tepelně-izolačních schopnostem stěn majitelé spokojeni s nízkými náklady na provoz domu. Během zimy má dům nízkou spotřebu energie a v létě se nepřehřívá.
Dům řídí inteligentní systém LOXONE, na který jsou napojeny nejen venkovní žaluzie a vytápění, ale také osvětlení. Součástí systému jsou rovněž čidla koncentrace CO2, což zajišťuje mnohem zdravější prostředí v interiéru.
Technické parametry domu:
Velikost pozemku: 900 m2
Zastavěná plocha: 257 m2
Užitná plocha: 269 m2
Stavební systém: LUCERN eko plus, skeletová konstrukce z KVH hranolů
Tepelné izolace: 120 mm Knauf + 40 mm v instalační předstěně
Fasáda: šedý polystyren 160 mm
Střešní krytina: PVC izolace s geotextilií a pohledovými oblázky
Okna: plastová, izolační trojskla
Vytápění: podlahové, elektrokotel
Dům realizovala firma LUCERN STAV s.r.o.
Další finalisté v kategorii Montované stavby:
Chalet nad údolím firmy TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.
Dům jako soběstačný ostrov firmy MS HAUS s.r.o.
Balzám na duši v odstínech kávy - dům firmy ATRIUM s.r.o.
Dřevo a hlína bodují - dům od ateliéru ELAM
Rodině nablízku - dům do firmy Avanta Systeme spol. s r.o.
Vítěz v kategorii staveb z masivního dřeva
Vítězem v kategorii Srubové domy se stala moderní nízkoenergetická roubenka firmy WOOD-LIFE CZ s.r.o. Jedná se o tradiční technologií postavený moderní dům, jehož interiéru vévodí krásná kachlová kamna. Příběh domu si můžete přečíst v samostatném článku.
Další finalisté v kategorii Masivní dřevostavby:
Na okraji civilizace - dům firmy CEDAR HOME s.r.o.
Vznešená Adelheid - dům firmy Bartoš Dřevostavby s.r.o.
Kde vládne borovice - dům firmy KANADSKÉ SRUBY TÁBOR s.r.o.
Foto: Martin Zeman