Redakce | Čtvrtek, 14. červenec 2016 | | Aktualizováno Neděle, 03. duben 2022
Romantická představa bydlení v podkroví láká. Ale jak to tak bývá, ani v tomto případě není vše jen růžové. Podkroví má svá specifika, která nás mohou při jeho zařizování pěkně potrápit. Proto je dobré si na ně posvítit hned na začátku a vybrat vhodná řešení. O praktické rady se s námi dělí designérka Markéta Aniolová.
Bydlení v podkroví je zcela jistě parádní záležitost. Úžasné výhledy na okolní střechy, bubnující déšť dopadající na střešní okna sychravého podzimního dne či romantický pohled na noční hvězdnou oblohu z vyhřáté postele. Všichni známe krásné romantizující představy o tomto tak trochu netradičním stylu bydlení okořeněném jedinečnými dřevěnými trámy a šikmými stěnami, které vytváří neopakovatelnou atmosféru. Do takového interiéru je těžké se nezamilovat. Ze své praxe interiérového designéra mohu potvrdit, že osobitému půvabu života pod střechou propadá hodně lidí. Bydlení v půdních bytech je v současné době velmi žádané zejména ve městech, kde lidé klidně i několik let shánějí vhodnou půdu pro realizaci svého snu.
Výhody bydlení v podkroví
Bydlení v podkroví přináší kromě již zmíněných benefitů i další výhody:
- Soukromí – většina z nás jej velmi ocení. Díky bydlení pod střechou jsou nám sousedy koruny majestátných stromů, ptáci a okolní střechy.
- Krásné výhledy – jsme ušetřeni pohledů do oken sousedů, můžeme se kochat panoramatickým výhledem do okolní krajiny, na nebe, střechy blízkých domů a být nikým nerušený pozorovatel okolního života.
- Netradiční interiér – řekněme si to na rovinu, rovné stěny jsou nuda! V podkroví nalezneme velké množství šikmin, výklenků a zajímavých zákoutí, která umožňují vytvořit originální prostory.
- Hodně světla v interiéru – podkroví díky možnosti použití střešních oken pouštějí do prostoru velké množství denního světla.
Nevýhody bydlení v podkroví
A jak už to v životě chodí, také v interiéru se lze podívat na jednu věc ze dvou hledisek. Jaké jsou tedy nevýhody podkroví? Ze své praxe interiérového designéra bych ráda upozornila na následující úskalí, která bydlení a zařizování interiéru v podkroví přináší:
- Šikminy ubírají prostor – šikmé stěny v podkroví jsou schopny nás připravit až o třetinu obytné plochy. Navíc je práce se šikminami a jejich smysluplným využití v interiéru složitá pro profesionála, natož pro laika, který si sám zařizuje byt.
- Trámy – všudypřítomné trámy dělají neplechu při efektivním využití prostoru, prostě často “stojí v cestě”. Je potřeba hledat nestandardní řešení ve výběru nábytku, osvětlení a dalších oblastech.
- Přehřívání prostoru – vzhledem k umístění půdních bytů do vyšších pater dochází v podkroví k přehřívání prostoru. Doporučuji již ve stádiu stavby počítat s rozvody pro klimatizaci a nespoléhat na to, že “se vyvětrá”. I v našich českých klimatických podmínkách každý rok přibývá dnů extrémních veder, a pokud je to možné, investujte do klimatizace již ve stádiu stavby. Z okolí znám případy, kdy se hned po roce bydlení v podkroví rodina dodatečně rozhodla pro klimatizaci a pořizovací náklady byly díky zásahům do příček mnohem vyšší, než kdyby si chlazení pořídili již při stavbě.
- Nábytek na míru jako jediné efektivní řešení z hlediska využití podkrovního prostoru – samozřejmě ano, toto je dobře známý fakt i laické veřejnosti.
Co je dobré promyslet při zařizování dětského pokoje v podkroví?
- Jak vyřešit úložné prostory v malém dětském pokoji o velikosti 12 m2 se šikminami?
- Jakým způsobem pod šikminou umístit pracovní stůl pro rostoucí dítě, jehož potřeby se rok od roku mění?
- Kde umístit dětskou postel v podkroví tak, aby se dítě při vstávání nebouchalo o hlavu a mohlo si alespoň pohodlně v posteli sednout s knížkou? A co prostor pro tak dětmi oblíbené přespávání kamarádů?
Zařizování podkroví skutečně znamená více práce (uvažování) v přípravné fázi, tedy fázi návrhu interiéru. Nicméně pro podkroví, stejně jako pro interiér o čtyřech rovných stěnách platí stejná pravidla. Pojďme se podívat na zdařilé realizace podkroví, kde se autorům podařilo dobře vypořádat s úskalími bydlení pod střechou.
1 . Trámy a jejich využití
Trámy mohou fungovat jako zajímavý prvek interiéru nejen z hlediska estetického, ale i funkčního. Lze je prakticky využít na zavěšení houpačky pro děti nebo relaxační houpací sítě.
Obr.: Houpačka zavěšená na trámu - zábava garantována! Jen dejte pozor na dostatek prostoru kolem houpačky. Foto: Pinterest.com
Obr.: Houpací síť zavěšená mezi trámy může sloužit pro relaxaci po náročném pracovním dni. Foto: Cozibox.com
Obr.: V současné době je velmi moderní žárovka pouze na textilním kabelu. Proč nevyužít trámů a neomotat kolem nich kabel se žárovkou? Foto: Begumbal.com
2. Úložné prostory v podkroví - jak na malý půdní byt z hlediska využití prostoru?
Ne každý si může dovolit rozhlehlý penthouse a prostory, které pod střechou vzniknou, jsou často malé a ještě omezené šikminami. Je potřeba hledat řešení, jak s těmito prostory pracovat tak, aby mohly plnit tak potřebné funkce.
Obr.: Řešení prostoru pod šikmou střechou formou knihovny na míru šikovně využije jinak těžce přístupný prostor pod okny. Foto: Worn.cz
Obr.: Řešení 2 v 1 a to pod šikminou! Úložné prostory jsou v tomto podkroví řešeny výsuvnými systémy, na kterém je navíc umístěná televize. Geniální řešení malého prostoru multifunkčním nábytkem. Foto: Pinterest.com
Obr.: Řešení prostoru pod šikminou v dětském pokoji může být problematické. Toto řešení nábytků na míru v sobě snoubí několik funkcí - spaní pro děti, úložné prostory (vbudované pod postel, knihovna) či praktická šatna, která slouží jako dětská skříň. Navíc vše řešeno v bílém provedení, takže se prostor opticky zvětší. Foto: Minimalisti.com, Babble.com
Obr.: Praktické řešení dětského pokoje 3 v 1! Vestavěný nábytek plní funkci spaní na noc, pohovky na den a extra lůžka pro přespání kamarádů. Foto: Worn.cz
3. Jak na podkroví z hlediska využití barev a materiálů?
Pokud chceme, aby podkroví působilo vzdušným dojmem, doporučuji používat světlé barvy. Bílá výmalba na stěnách, bílé textilie, světlá podlaha či příčka ze skla interiér opticky zvětší.
Obr.: Spaní pod střechou je řešeno v bílém barevně-materiálovém schématu. Dřevěná prkna podlahy, trámy i obklady stěn jsou natřeny na bílo v kombinaci s bílou postelí. Toto řešení barev a materiálů opticky rozšíří interiér. Foto: Pinterest.com
Obr.: Skleněná stěna a světlé barvy malý prostor nezatíží hmotou. Foto: Worn.cz
Foto: Idesignarch.com
Foto: Idesignarch.com
Obr.: Hodně vysoké stropy podkroví se dají opticky snížit například použitím tmavého obkladu šikminy. Výsledný efekt je, že stěna "padá". Foto: Idesignarch.com
Markéta Killi
pracuje jako interiérová designérka pod značkou Urban Sphere Interior. Věnuje se návrhům a realizacím soukromých i komerčních interiérů, navrhuje převážně moderní interiéry a při tvorbě vyznává přístup Leonarda da Vinciho, že jednoduchost je vrcholem důmyslnosti.
www.urbaninterior.cz
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Nový sprchový žlab Kaldewei s integrovaným systémem zpětného získávání tepla
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…
-
Návrh koupelny v roubence v rukou bytového designéra
Každý prostor v rodinném domě má pro jeho obyvatele různý význam: někdo si rád poleží v posteli a jeho nejmilejším pokojem se stane ložnice, druhý dává přednost čtenářskému…
-
Jak vytvořit ze stropu designový prvek
Obvykle bývá přehlíženou součástí designu, a proto tak často zůstává nenápadným. Ovšem kdyby si Michelangelo myslel, že na stropu nezáleží, jak by asi vypadala Sixtinská kaple...…
-
Jak na vlastní návrh koupelny a interiéru obecně v pěti krocích
Samozřejmě, na design interiéru máme odborníky. Pro laika ale není vždy snadné vyjádřit slovy, čeho chce dosáhnout, a i když to udělá, slova často neodpovídají jeho vizi. Anebo si…