Petr Houška | Středa, 25. duben 2012 |
Jaké je nejlepší dřevo a jak se to dělá?
Pro tesané trámy je vhodné dřevo z takzvané zimní těžby - vegetačního klidu dřevin. Po důkladném výběru kulatiny se na čelo řezu obkreslí dle připravené šablony budoucí průřez tesaného trámu. Šablonu je nutné umisťovat za pomocí vodováhy – aby trám nebyl takzvaně do vrtule. Poté se napne provázek za pomocí dvou hřebíčků na příslušné rohy obkreslených budoucích hran trámu. Obvykle se jako první obkreslovaná rovina a tesaná strana vybírá ta, kde bude nejméně otesáváno a často je to i ta strana, která má menší rozměr průřezu tesaného trámu. Napnutý provázek se obkreslí křídou či inkoustovou tužkou. Nyní je kulatina připravena pro takzvané vrubování. To se provádí sekerou s dlouhým topůrkem a symetrickým ostřím a to tak, že je kulatina otočena tesanou rovinou vodorovně, vrubování se provádí padající sekerou zhruba po 40 cm.
Takto se provedou postupně zbylé tři strany budoucího trámu. Po vrubování přichází na řadu operace hrubování, a to za použití sekery bradatice nebo hlavatky. Odsekávání štěpů je o to jednodušší, čím si mistr dal více záležet při předchozím opracování. Po vrubování už přichází začišťovací operace - samotné tesání zvané lícování. To se provádí známou sekerou širočinou. Při tesání trámů menších průřezů a při dobře provedeném vrubování je upuštěno od hrubování a rovnou se lícuje. K tomu se používá jen sekera širočina. Tesané trámy je možné začistit pořízem a tím získat uhlazenější povrch. Ten může být opracován i hoblíkem nazývajícím se uběrák.
Co kus – to originál
Výroba tesaného trámu je velmi pracná a časově náročná, proto je cena o něco vyšší oproti řezanému. Pokud bude řezaný trám viditelný, je třeba jej ještě povrchově opracovat – tím se cena téměř vyrovnává s tesaným. Každý tesaný trám je opravdovým originálem. Někteří však za pravý tesaný trám vydávají takový, který je s malou nadmírou nařezán na katru a poté lehce osekán pro efekt. Proto je dobré, přesvědčit se za co a komu platíme nemalé finanční prostředky. Tesaný trám lépe odolává rozmarům počasí i škůdcům.
Poděkování za zdroj fotografií a konzultaci: David Lamač - www.remeslnahut.cz
V brzké době bude řemeslná huť pořádat ukázku výroby tesaných trámů - v případě zájmu kontaktujte pana Lamače.
Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”
-
Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?
Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými…
-
Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!
Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je…
-
6 důvodů pro montovanou dřevostavbu
Řekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby…
-
Sruby vs. roubenky
Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně…