Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Časopis DŘEVO&stavby 2/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Konstrukce dřevostavby lehká jako pírko: <small>Lehký dřevěný skelet</small>

Konstrukce dřevostavby lehká jako pírko: Lehký dřevěný skelet

Lucie Němcová | Pondělí, 29. květen 2017 |

Lehký dřevěný skelet známý také pod označením two by four nebo letmá montáž už má ve světě dřevostaveb své vyhřáté místečko. Díky své jednoduchosti, flexibilitě a možnostem materiálových kombinací je rozšířen po celém světě a využíván pro dřevostavby různých funkcí. Jaké jsou jeho přednosti?

Pro konstrukci lehkého dřevěného skeletu není vhodné nevysušené dřevo

Nosnou konstrukci lehkého dřevěného skeletu tvoří přesně hraněné řezivo s vlhkostí mezi 8 až 18 procenty. Syrové nevysušené dřevo není vhodné. Pro výrobu může být použito rostlého dřeva nebo lepeného profilu. Výhodou lepeného profilu je vyšší stupeň využití materiálu – z rostlého dřeva jsou vyřezány části s nižší pevností, jako jsou nezarostlé suky, trhliny, nerovné úseky vzniklé růstem stromu. Zbývající homogenní dřevo je nařezáno na kratší lamely a spojeno polyuretanovým lepidlem pomocí zubových spojů. Vzniklý materiál je sice dražší, ale má vyšší únosnost a větší rozměrovou stabilitu.

konstrukce dřevostavby lehký dřevěný skeletLehký dřevěný skelet = dřevostavba se skrytou konstrukcí

Z řeziva příslušných délek je pomocí hřebíkových spojů sestaven nosný skelet složený ze subtilních sloupků a vodorovných prvků. Pro celou kostru domu jsou využity dva až tři základní profily řeziva. Tuhost konstrukce zajišťuje šikmé zavětrování a deskové materiály ve stropech a stěnách, nejčastěji ve formě desek na bázi dřeva. Nosný rám je posléze doplněn tepelnou izolací, fasádou a dalšími potřebnými vrstvami. Konstrukce domu je skryta a výsledný vzhled stavby nemusí prozrazovat, že se jedná o dřevostavbu.


Čtěte více:
Která technologie výstavby dřevostaveb je v Česku nejoblíbenější?


 Dva typy lehkého dřevěného skeletu
Platform frame – svislé stěnové sloupku jsou řešeny po patrech. Na sloupky prvního podlaží jsou kladeny stropní nosníky a na ně teprve aplikovány sloupky dalšího podlaží.
Baloon frame – svislé sloupky jsou průběžné přes více podlaží a k nim jsou přichyceny stropní rámy.

3 hlavní výhody lehkého dřevěného skeletu

1. Není třeba těžké techniky

Stavba je montována z jednotlivých prvků až na pozemku, což znamená, že není třeba dopravovat velké dílce a využívat během stavby jeřáb. Pro hůře dostupné parcely může jít o jedinou možnost realizace stavby. Doba výstavby je sice tímto způsobem montáže prodloužena, současně je ale tento způsob dostupnější i pro menší regionální firmy (není třeba výrobního závodu). Můžeme tedy snáz najít dodavatele přímo v místě stavby. Je ovšem třeba bedlivě vybírat a hlídat kvalitu, zvláště v době, kdy se dřevostavby těší stále větší oblibě a realizační firmy vznikají jako houby po dešti.

2. Flexibilita a jednoduchost

Dispozice nepodléhá žádným modulovým rozměrům. Změnit ji nebo polohu otvorů třeba ještě během stavby je v případě lehkého dřevěného skeletu snazší, ovšem je vždy potřeba prověřit statiku daného řešení. Systém je přátelštější i pro stavbu svépomocí, minimálně v určitých fázích realizace. I tak ovšem vyžaduje odbornou znalost, potřebnou technologickou kázeň a tedy i kvalifikaci a zkušenost.

3. Kombinace s jiným konstrukčním systémem

Technologii lehkého dřevěného skeletu je snadné kombinovat se dalšími systémy, ať už jde o těžký dřevěný skelet, zděné či betonové konstrukce. Dokonce by se dalo říci, že je kombinace s dalšími materiálovými variantami žádoucí. Doplnění objektu zděným či betonovým jádrem, zděnými příčkami z cihel či kamene nebo dřevobetonovými stropy plní důležitou akustickou a akumulační funkci.

foto Patrik Zamazal lehký dřevěný skeletKonstrukce dřevostavby lehký dřevěný skelet - na co dát pozor

Montáží přímo na staveništi představuje velký prostor pro nepřesnosti. Nemalý vliv má také nepředvídatelné počasí. Nepodceňte tedy výběr spolehlivé firmy, technický dozor na stavbě a také kvalitní projekt, na který se dá vždy odkázat.Jaké jsou další konstrukce dřevostaveb?

A jak jejich stavba probíhá?


 Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými…

 • Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je…

 • 6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  Řekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby…

 • Sruby vs. roubenky

  Sruby vs. roubenky

  Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner