Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 3/2011
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 3/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 60 Kč
Objednat časopis
Tisk
Moderní sázka na jistotu

Moderní sázka na jistotu

Redakce | Pátek, 05. srpen 2016 |

Kmeny úctyhodných průměrů kontrastují s hladkými bílými příčkami. Kombinace dřeva, kovu,skla a dalších materiálů je vkusná a povedená. Tenhle srub na kopci nedaleko Prahy vypovídá o tom, že jeho majitelé důkladně promysleli každý detail a pohráli si s ním. A také o tom, že zařizování je plynulý a neukončený proces, který se může a má dělat s láskou.
Domem nás provází paní majitelka, jejíž osobitý rukopis je na zařízení znát.

 

Když jsme se s manželem rozhodli pro srub, věděli jsme velmi brzy, že jej chceme zařídit moderně a netradičně. Chtěli jsme do něj dostat více světla, než je u tohoto druhu staveb obvyklé, a uvnitř vytvořit moderní interiér, který by ale respektoval stavební materiál – dřevo. Srubovina na stěnách v přízemí je velmi silná. To byla naše úplně prvotní představa, chtěli jsme opravdu pořádné kmeny, žádná „párátka“. A s tím jsme se také rozhlíželi po stavebních firmách. Nakonec volba padla na společnost OK PYRUS, s níž jsme se shodli na tomto požadavku i dalších podstatných věcech.
Měli jsme představu, že by to u nás doma nemělo vypadal například jako v horské chalupě. Takže jsme například vynechali obvyklé masivní srubové schody i kachlovou pec. Hlavní místnost v přízemí jsme se rozhodli ponechat vzdušnou, volnou a ryze funkční. Propojit tady kuchyni, jídelnu, relaxační kout a také optimálně vymyslet komunikační trasy do ložnice, předsíně, technické místnosti, na terasy a do podkroví.

 DSC1597

Souhra tvarů a materiálů


Hodně světla jsme získali díky instalaci dvou střešních oken do otevřené části domu, nad galerii. Hned pod nimi je malá tělocvična. Netradičně, protože ta se obvykle krčí někde v ložnici nebo má vyhrazenou samostatnou místnost v domě – ale aby byla v hlavní společenské místnosti? Podařilo se a stala se jednou z dominant hlavní místnosti, estetika interiéru tím neutrpěla. Barva a materiál cvičebního náčiní koresponduje s kovovými prvky, se kterými přímo sousedí – krbovými kamny, kovovým vozíkem na dřevo a schodištěm. Právě schody, visutou podestu i vozík na dřevo nám vyrobil na míru šikovný zámečník. Segmenty schodů se posunují proti sobě a schodiště se postupně povoluje; pnutí se eliminuje podle toho, jak sedá celý srub. Krbová kamna vyhřívají celý dům a když je potřeba, vypomáhá jim podlahové topení na plyn. Když se venkovní teplota pohybuje kolem 9-10 °C, už se v domě ničím netopí – je v něm příjemné teplo i bez vytápění.  

 DSC1558

Podlaha méně tradičně


Na podlaze v přízemí navazuje na dlaždice betonová béžová stěrka s lakovaným povrchem. Tím jsme se vyhnuli obligátní kombinaci plovoucí podlaha – dlažba. Barvy na žíhaných dlaždicích kopírují a  zrcadlí hlavní barvy interiéru: béžovou, hnědou a narezlou barvu dřeva i antracitové odstíny kovových prvků a pohovek. Jenom škoda, že se nepodařilo instalovat tytéž dlaždice velkoplošné – prostor by byl spojitější a více by vynikly schody i kamna.

Okna v elegantním hávu


Řekla bych, že specifická srubová okna často nechávají majitele srubů trochu tápat při výběru vhodného zastínění. Viděli jsme v několika domech, že se trochu bezradně a uniformně objevují tradiční kostkované závěsy; my jsme ale rustikální interiér nechtěli. Dostala jsme nápad, kterým se nakonec i sladil interiér: do kožených poutek připevněných do dřeva nad oknem jsem vložila kovovou tyč s textilní žaluzií přírodní barvy. Stejnou textilii máme na závěsech balkonových dveří i zavěšeném křesle před nimi.

Přehlídka dobrých nápadů


Jako kontrast s masivní srubovinou obvodových stěn jsme nechali vnitřní příčky hladké a bílé. Na nich dobře vynikají velké fotografie a obrazy, na pozadí bílé zase lépe vypadá schodiště, kamna s komínem i sedací nábytek. Na oblé tvary stropních trámů jsme se rozhodli navázat bílými kulatými svítidly a celou místnost jsme ozvláštnili matnými skleněnými posuvnými dveřmi do předsíně.
Kromě stropních oken do přízemí proudí světlo do přízemí také balkonovými dveřmi – máme troje. Nad nimi je přesah střechy, takže se venku sedí v příjemném stínu.

1
Kuchyně je zatím provizorní, ještě ji budujeme. Definitivní je ale jídelní stůl, lavice a malý stolek vedle před pohovkou. Autorem téhle precizní práce je náš šikovný švagr, který se inspiroval v zahraničním obchodě s nábytkem.

V ložnici dominuje dřevo


I když jsme v hlavní přízemní místnosti zkombinovali různé materiály, v ložnici vlastně nemáme nic než dřevo – dřevo na stěnách, na podlaze, dřevěnou postel a starou skříň a komodu a knihovnu. Jen jsme narušili jednolitou barvu dvěma modrými židlemi, které slouží spíš právě jako doplněk než sedací nábytek. V navazující koupelně vznikl oproti původnímu plánu místo sprchové kabiny prostorný sprchový kout – je 1,5 metru dlouhý, otevřený do koupelny bez dveří, jeho strop, stěny i podlahu jsme nechali pokrýt béžovou stěrkou.
V podkroví nás ještě čeká práce. Máme hotovou pracovnu, zbytek zatím tvoří jediný otevřený prostor zasahující i nad garáž. Tady vybudujeme asi pokoje pro hosty a možná vymyslíme ještě i něco dalšího.

Připravila Alena Gembalová, Foto Martin Zeman

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Dřevostavba nemá nevýhody; má pouze jiné vlastnosti (foto videospot)

  Dřevostavba nemá nevýhody; má pouze jiné vlastnosti (foto videospot)

  Lenka s Richardem mají rádi přírodu, volný prostor a osobní vztahy namísto anonymity. Pro své tři malé děti si přáli domov, kde by mohly lézt po stromech, koupat se v rybníce a kde by…

 • Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Je krásné, když přijdete na nějaké místo a víte, že tady to bude. Tady budete doma. Hledání končí. A to místo vám pak pomůže vytvořit konkrétní podobu domu. Vaše představy spolu…

 • Poloroubenka na trati

  Poloroubenka na trati

  Na Šumavě, v těsné blízkosti lokální železniční trati, stojí úhledná roubenka. Stávala tu již před mnoha lety, pamatovala, když kolem jezdil vlak s uhlákem a parní lokomotivou.…

 • Moderní dřevostavba plovoucí na vodě

  Moderní dřevostavba plovoucí na vodě

  Každý, kdo se rád drží pěkně při zemi, se může životu na hausbótu podivovat. Je tam dost místa? Mají obyvatelé mořskou nemoc? Jaké je to v zimě? Jak dlouho plavidlo vydrží, jak to…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner