Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
Z dřevostavby do srubu

Z dřevostavby do srubu

Michal Babor | Čtvrtek, 18. srpen 2016 |

Nedaleko Českomoravské vrchoviny, na okraji lesa, u malého potoka a mezi třemi rybníky najdete schovaný srub. Ze silnice k němu vede úzká cesta lemovaná čerstvě vysazenými smrčky, které statečně odolávaly adventní nadílce sněhu. Vítejte u dvou Vašků – otce a jeho syna.

 

Před několika lety jsme se s partnerkou a synem přestěhovali do staršího okálu. Už ani nevím, kdo tenkrát na tenhle bláznivý nápad přišel, snad jen kvůli dobré poloze v blízkosti města. Kromě obvodových stěn a základů jsme postupně zrekonstruovali, opravili nebo vyměnili snad všechny části tehdy třicetileté stavby, ale vlastně jsme pořád bydleli ve starém domě. Přesto je zajímavé, že jsme na dřevostavby nezanevřeli – moje sestra bydlí nyní v domě postaveném technologií Two by Four, já jsem se nakonec rozhodl pro srub.

Rychlé rozhodnutí

Část zemědělské usedlosti, kterou prarodiče darovali mým rodičům a ti po letech zase nám, jsme využili pro podnikání. Množství pozemků včetně rybníku, lesa a luk uprostřed nádherné krajiny přímo vybízelo k tomu vybudovat tady rekreační domek, který bychom třeba později mohli využít k trvalému bydlení. Nemělo jít o žádnou chatku o několika metrech čtverečních – už tehdy jsem věděl, že to musí být srub: má blízko k přírodě a na vybrané místo se dobře hodí.

03 DSC3116

 

Už ani nevím, kde jsem poprvé uviděl srub od firmy OK Pyrus, který mě okamžitě zaujal. Výlet na Šumavu se vyplatil – mohl jsem si ho prohlédnout přímo na místě a domů už jsem odjížděl s tím, že přesně takový dům chci také.

A pak už šlo všechno hodně rychle – na jaře roku 2007 jsme vybudovali základovou desku, na začátku prosince přijeli srubaři postavit obvodové stěny a po Novém roce dokončili hrubou stavbu. Další rok probíhaly dokončovací práce, osazovala se okna, dokončovaly terasy, zábradlí a štíty a v zimě se budovalo podkroví. Koncem roku 2009 jsme začali hotový srub užívat a letos tady budeme slavit druhé Vánoce.

Spánek bez rušení

S odstupem času dnes musím říct, že stavba proběhla naprosto hladce a bez větších problémů. Díky tomu, že jsem se rozhodoval jen sám za sebe, nevznikaly ani žádné průtahy při dokončovacích pracích a výběru zařizovacích předmětů, jak tomu obvykle bývá, když se dva nemohou dohodnout.

06 DSC3175

Bydlení ve srubu, byť jen víkendové a příležitostné, si dnes se synem dokonale užíváme. Do podlah jsme instalovali podlahové topení, aby byl interiér v době naší nepřítomnosti temperován a v zimě jsme po příjezdu nemuseli dlouho topit, než se dům vyhřeje. Stačí zatopit v kachlových kamnech a za slabé dvě hodiny už je uvnitř příjemných 22 °C. Loni jsme navíc topili zadarmo, protože jsme pálili jen zbytky stavebního dřeva.
A ještě zajímavost nakonec: srub si ještě několik měsíců bude sedat, ale asi tak činí v době, kdy tady nejsme. Na rozdíl od starého okálu, kde nás každou chvíli probudily obrovské rány praskajícího dřeva, tady totiž spíme naprosto klidně.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před 18 lety sběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před sedmi lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

  Je krásné, když přijdete na nějaké místo a víte, že tady to bude. Tady budete doma. Hledání končí. A to místo vám pak pomůže vytvořit konkrétní podobu domu. Vaše představy spolu…

 • Poloroubenka na trati

  Poloroubenka na trati

  Na Šumavě, v těsné blízkosti lokální železniční trati, stojí úhledná roubenka. Stávala tu již před mnoha lety, pamatovala, když kolem jezdil vlak s uhlákem a parní lokomotivou.…

 • Moderní dřevostavba plovoucí na vodě

  Moderní dřevostavba plovoucí na vodě

  Každý, kdo se rád drží pěkně při zemi, se může životu na hausbótu podivovat. Je tam dost místa? Mají obyvatelé mořskou nemoc? Jaké je to v zimě? Jak dlouho plavidlo vydrží, jak to…

 • Na návštěvě ve srubu: Ranč jako životní názor (foto videospot)

  Na návštěvě ve srubu: Ranč jako životní názor (foto videospot)

  Hned na první pohled mi byl srub sympatický. Hezky zasazený na pozemku a částečně obklopený lesem. A kolem rozsáhlé pastviny a volný prostor. Jak by také ne, vždyť ke srubu patří…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner