Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Tisk
Z dřevostavby do srubu

Z dřevostavby do srubu

Michal Babor | Čtvrtek, 18. srpen 2016 |

Nedaleko Českomoravské vrchoviny, na okraji lesa, u malého potoka a mezi třemi rybníky najdete schovaný srub. Ze silnice k němu vede úzká cesta lemovaná čerstvě vysazenými smrčky, které statečně odolávaly adventní nadílce sněhu. Vítejte u dvou Vašků – otce a jeho syna.

 

Před několika lety jsme se s partnerkou a synem přestěhovali do staršího okálu. Už ani nevím, kdo tenkrát na tenhle bláznivý nápad přišel, snad jen kvůli dobré poloze v blízkosti města. Kromě obvodových stěn a základů jsme postupně zrekonstruovali, opravili nebo vyměnili snad všechny části tehdy třicetileté stavby, ale vlastně jsme pořád bydleli ve starém domě. Přesto je zajímavé, že jsme na dřevostavby nezanevřeli – moje sestra bydlí nyní v domě postaveném technologií Two by Four, já jsem se nakonec rozhodl pro srub.

Rychlé rozhodnutí

Část zemědělské usedlosti, kterou prarodiče darovali mým rodičům a ti po letech zase nám, jsme využili pro podnikání. Množství pozemků včetně rybníku, lesa a luk uprostřed nádherné krajiny přímo vybízelo k tomu vybudovat tady rekreační domek, který bychom třeba později mohli využít k trvalému bydlení. Nemělo jít o žádnou chatku o několika metrech čtverečních – už tehdy jsem věděl, že to musí být srub: má blízko k přírodě a na vybrané místo se dobře hodí.

03 DSC3116

 

Už ani nevím, kde jsem poprvé uviděl srub od firmy OK Pyrus, který mě okamžitě zaujal. Výlet na Šumavu se vyplatil – mohl jsem si ho prohlédnout přímo na místě a domů už jsem odjížděl s tím, že přesně takový dům chci také.

A pak už šlo všechno hodně rychle – na jaře roku 2007 jsme vybudovali základovou desku, na začátku prosince přijeli srubaři postavit obvodové stěny a po Novém roce dokončili hrubou stavbu. Další rok probíhaly dokončovací práce, osazovala se okna, dokončovaly terasy, zábradlí a štíty a v zimě se budovalo podkroví. Koncem roku 2009 jsme začali hotový srub užívat a letos tady budeme slavit druhé Vánoce.

Spánek bez rušení

S odstupem času dnes musím říct, že stavba proběhla naprosto hladce a bez větších problémů. Díky tomu, že jsem se rozhodoval jen sám za sebe, nevznikaly ani žádné průtahy při dokončovacích pracích a výběru zařizovacích předmětů, jak tomu obvykle bývá, když se dva nemohou dohodnout.

06 DSC3175

Bydlení ve srubu, byť jen víkendové a příležitostné, si dnes se synem dokonale užíváme. Do podlah jsme instalovali podlahové topení, aby byl interiér v době naší nepřítomnosti temperován a v zimě jsme po příjezdu nemuseli dlouho topit, než se dům vyhřeje. Stačí zatopit v kachlových kamnech a za slabé dvě hodiny už je uvnitř příjemných 22 °C. Loni jsme navíc topili zadarmo, protože jsme pálili jen zbytky stavebního dřeva.
A ještě zajímavost nakonec: srub si ještě několik měsíců bude sedat, ale asi tak činí v době, kdy tady nejsme. Na rozdíl od starého okálu, kde nás každou chvíli probudily obrovské rány praskajícího dřeva, tady totiž spíme naprosto klidně.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Dobrý dům je mozaika tisíce drobností správně poskládaných do jednoho obrazu. Cesta mnoha rozhodnutí a kompromisů. Když se tento proces podaří a vše do sebe zapadne, zdá se to někdy…

 • Roubenka ve švédském stylu

  Roubenka ve švédském stylu

  Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba…

 • Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Během stavby si kolemjdoucí lámali hlavu, zda to bude škola nebo obchod. Betonový skelet totiž málokdy evokuje rodinný dům. A jak to, že betonový skelet, když tu píšeme o…

 • Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Možná to bude znít jako návrat do historie, kdy byl vesnický život protkán jednoduchostí, upřímnými mezilidskými vztahy, vzájemnou pomocí a sdílením a kdy dětské hřiště znamenalo…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner