Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 4/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevostavba v krajině Josefa Lady: <small>Láska na první pohled</small>

Dřevostavba v krajině Josefa Lady: Láska na první pohled

Dana Jakoubková | Středa, 26. červenec 2017 |

Úřední diktát může stavebníkovi udělat tlustou čáru přes jeho sen. Chráněná krajinná oblast nebo jen obyčejný venkov posune jeho představy do patřičných mezí, které musejí být v kontextu s celkovým vzhledem lokality. Bungalov, který Lubor s Helenou navrhli pro krajinu Josefa Lady, se mu také musel podřídit. Jako hendikep to majitelé domu ale necítí.

Po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí jsme dospěli k názoru, že bude nejlepší postavit si vlastní dům, ideálně v soběstačném městě jihovýchodně od Prahy. Na dobrý pozemek jsme nakonec narazili v malé obci, ale byla to láska na první pohled. Pozemek byl jen mírně svažitý a nebylo třeba výrazně zasahovat do terénu kvůli výstavbě. Celá jeho severozápadní hranice byla navíc zarostlá zelení, což významně podpořilo pocit soukromí. Důležitý byl i fakt, že do lesa to bylo dvě stě metrů a hned za domem rybník.

dřevostavba do L s garáží

Jsme s manželkou podobné typy v tom, že nechceme být tuctoví a chceme jít trochu jinou cestou než všichni ostatní. Samosebou jsme zvažovali všechna pro a proti, ale nakonec rozhodl pocit, že dřevo by mohlo být tím správným materiálem pro dům, a také rychlost s jakou se dřevostavba dá postavit. Cenu ani energetickou náročnost jsme tou dobou příliš neřešili.

Řízené větrání s rekuperací je skvělá věc. Jakmile to ale venkovní podmínky dovolí, otevíráme okna na terasu

dřevostavba s dětským hřištěm

O podobě domu u nás panovala vzácná shoda – chtěli jsme bungalov. V zásadě jedinou nejasností, o které jsme dlouho diskutovali, byl typ střechy. Paradoxně nám to pomohlo vyřešit vyjádření ze stavebního úřadu, který vyžadoval střechu sedlovou. Protože jsme oba se ženou z oboru, architektonickou studii jsme řešili sami, respektive především se na tom podílela manželka. Navrhla přízemní, nepodsklepený dům ve tvaru „T" na základové betonové desce a jehož centrální část kryje střecha pod úhlem 25 stupňů a vlastně jen doplňuje a tak trochu ozvláštňuje obě zbývající, ale už plochá křídla.

interiér dřevostavby

Na ceně jsme se netočili ani v případě výběru dodavatele stavby. Podstatný byl přístup firmy a velmi dobré reference. Zpočátku trochu vázla komunikace s projektantem prováděcího projektu dřevěné konstrukce, ale to se rychle vyřešilo. Jednání s realizační firmou bylo naprosto bez problémů, vše bylo velmi dobře připraveno a nejspíše proto jsme ze stavby neměli vůbec obavy.

I diktátu územního rozhodnutí je možné dostát tak, aby se vlk nasytil a koza zůstala celá. Mnohem těžší
je ale najít firmu, která vám postaví přesně to, co potřebujete.

Teď už tu bydlíme nějaký ten rok a rozhodně nelitujeme. Dokonce ani toho, že se nejedná o město s kompletní občanskou vybaveností. Jediné, co nás trochu mrzí, je to, že jsme podcenili prvotní obhlídku terénu. Když jsme totiž začali spolu se sousedy likvidovat onen výše zmíněný porost v plotě a jeho okolí, zjistili jsme jak pěkný výhled na rybník máme. To nebylo při přípravě domu přes zmíněnou zeleň vůbec patrné, a kdybychom o domě mohli přemýšlet znovu, možná bychom uvažovali o patře nebo alespoň oknech právě jeho směrem.

interiér dřevostavby ložnice


Komentář dodavatele
Ing. Martin Růžička
PENATUS s.r.o.

Stavba byla limitována a do značné míry i omezena charakterem pozemku a přístupem na něj. Bylo nutno více plánovat a koordinovat dodávky na stavbu, ale i třeba samo parkování montážní aut, protože vjez na pozemek byl úzký, sevřený mezi dva sousední pozemky a kolem stavby bylo opravdu málo místa. Pro nás jako realizátora stavby bylo ale výhodou, že stavebníci byli oba technicky velmi zdatní ve stavebním oboru, což nebývá obvyklé. Komunikace a řešení drobných problémů tak bylo mnohem jednodušší.

Komentář redaktorky
Dana Jakoubková

Je mi sympatické, že majitelé nejsou zajatci evangelia trendů a úspor a kdyby stavěli znovu, klidně by prolomili velkoplošným oknem severní fasádu. A to jen proto, že nabízí hezčí výhled. Pro mě je takové opodstatnění skoro dojemné. Ukazuje, že prožitek z domova nelze vměstnat do šablon ani do kalkulačky.

Pro tuto dřevostavbu můžete hlasovat v anketě Dřevostavba roku, kde také najdete více fotografií, technické parametry domu a půdorysy.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Dobrý dům je mozaika tisíce drobností správně poskládaných do jednoho obrazu. Cesta mnoha rozhodnutí a kompromisů. Když se tento proces podaří a vše do sebe zapadne, zdá se to někdy…

 • Roubenka ve švédském stylu

  Roubenka ve švédském stylu

  Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba…

 • Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Během stavby si kolemjdoucí lámali hlavu, zda to bude škola nebo obchod. Betonový skelet totiž málokdy evokuje rodinný dům. A jak to, že betonový skelet, když tu píšeme o…

 • Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Možná to bude znít jako návrat do historie, kdy byl vesnický život protkán jednoduchostí, upřímnými mezilidskými vztahy, vzájemnou pomocí a sdílením a kdy dětské hřiště znamenalo…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner