Redakce | Úterý, 18. únor 2020 |
Malý domek ve větvích košatého stromu poskládaný z nejrůznějších kusů dřeva byl snem každého kluka. V bunkru ukrytém v husté koruně se krásně snilo, trucovalo i utíkalo před domácími úkoly. Stejný nádech romantiky mají i domy na stromech německého architekta Andrease Wenninga.
Na rozdíl od dětských bunkrů se však jedná o seriozní, byť přechodné nebo dovolenkové bydlení, které má být spíše než komfortním ubytováním splněním dětského snu, romantickou dovolenou nebo třeba jen pokusem o sžívání se s přírodou. Architekt těchto domků, Andreas Wenning slaví se svým originálním nápadem úspěchy nejen v německy mluvících zemích, ale i v Itálii, Maďarsku, Brazílii či Spojených státech.
Dům na stromě je vždy ze dřeva
Většina z domů na stromech jsou malé obytné jednotky srovnatelné svou velikostí s obytným přívěsem. Nejedná se o typové projekty, proto se každý domek přizpůsobuje nárokům a požadavkům klientů.
Ty nejluxusnější pak mohou být kromě ekologické toalety vybaveny i televizí, minibarem, telefonní přípojkou nebo topným panelem.
Základním konstrukčním materiálem je samozřejmě dřevo, nejčastěji modřín nebo douglasie, neošetřené nebo s povrchovou úpravou olejem, voskem, lakem či lazurou.
"Aby byly domky obyvatelné i v zimě, lze vnější plášť doplnit izolací z dřevovláknitých desek, ovčí vlny nebo kokosových vláken."
Jaké jsou izolace z ovčí vlny, konopí nebo dřevovlákna?
Dům strom nezatěžuje
V popředí zájmu je samozřejmě šetrný přístup k přírodě, takže na rozdíl od dětských bunkrů nejsou domy na stromech kotveny žádnou technologií, která by poškozovala živý organismus dřeviny. Nejčastěji se používají ocelová lana upevněná přes vysoce zatížitelné textilní popruhy, pomocí nichž se běžně zajišťuje stabilita vzrostlých dřevin.
Díky tomu se může strom volně pohybovat a bez omezení vegetovat. Podpěrná ocelová konstrukce pak zajišťuje stabilitu prostorově náročnějších projektů nebo v případě, že strom není dostatečně zatížitelný.
Komentář architekta
Andreas Wenning tvrdí, že místo pro čajový či meditační domek, ubytování pro hosty, rozhlednu nebo letní byt se najde v každé zahradě. Pravda, asi ne v běžném satelitu za městem, ale na venkovské zahradě nebo na kraji lesa může být takový dům na stromě zajímavým doplňkem tradičního bydlení.
Andreas Wenning
architekt
Foto: Andreas Wenning
Vaše komentáře (5)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…