Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
V dřevostavbě se žije s lehkostí

V dřevostavbě se žije s lehkostí

Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 29. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

I když David nejprve zvažoval výstavbu zděného domu a nechal si na něj dokonce zhotovit i studii, nakonec zvítězila dřevostavba. Nejen vzhled domu, ale především kvalitní vnitřní klima jsou dnes důvody, kvůli kterým je za své rozhodnutí rád. „V dřevostavbě se žije s lehkostí," pochvaluje si dnes.

Začalo to návštěvou domu Davidových známých. „Právě oni nám doporučili architekta Miloše Černého," vzpomíná David. „Po setkání s ním získala prvotní inspirace reálný obrys a společně jsme začali pracovat na návrhu domu a technickém řešení."Architekt Černý se stal zároveň technickým dozorem v průběhu stavby a dohlížel tak nejen nad dodržováním technických řešení, ale také na soulad stavby s projektovou dokumentací.

ext 1extra výhledintr 1

 

Stavba dřevostavby - co by David udělal jinak?

„Kdybychom stavěli znovu, zvětšil bych sklad zahradního nábytku," vysvětluje majitel dřevostavby. „Ideálně by byl rozdělen na víc částí a bylo by v něm více místa na kutilské aktivity.  A v domě bychom užili nějakou technickou místnost na domácí práce, hlavně na sušení prádla. Také bych zvážil instalaci posuvných dveří pro vstup na terasu, protože naše otevírací jsou s trojsklem hodně těžké."

ext garáž výškaext výškainter koupl výška
Technická řešení dřevostavby

  • nucené větrání s rekuperací – v zimě vytápí, v létě chladí
  • teplovzdušné vytápění l krbová kamna o výkonu 3 kW – i tento nízký výkon dokáže dům spolehlivě vytopit i v zimě
  • solární panely napojené na 300litrový zásobník – v létě se voda nahřeje i na 85 °C
  • vrt na užitkovou vodu hluboký 35 metrů – statická zásoba vody 200 litrů l filtry na úpravu vody z vrtu do pitné kvality

Rada stavebníka - dřevostavba je oproti zděnému domu příjemnější a útulnější

stavebnik

Těm, kteří se chystají stavět dům, bych ze své zkušenosti poradil, aby využívali především služeb lokálních firem. Nejprve jsem se domníval, že je jedno, kde firma sídlí, ale praxe mi ukázala opak. Při stavbě domu se opravdu jen málo věcí zvládne na první dobrou, většinou musíte zvednout telefon a požádat o opravu nebo úpravu, a pokud je firma z druhého konce republiky, budete na svého řemeslníka čekat i několik týdnů. Je pochopitelné, že se jim kvůli „prkotině" nechce jezdit tak daleko a čekají tak většinou, až se práce vdaném regionu nastřádá víc. Firma z vedlejší vsi je oproti tomu schopna přijet následující den.
Dřevostavba je oproti zděnému domu příjemnější, útulnější, tak nějak se tu můžete volněji nadechnout. Mám ovšem ve svém okolí i lidi, kterým právě tento pocit vadí. Nepřipadají si tolik v bezpečí jako v objetí půlmetrových stěn. Je tedy na každém, aby si zhodnotil, co je právě pro něj ta nejlepší volba.

Vzpomínka architekta - dřevostavba dotažená do detailů

milos cerny

Dům vznikal mezi lety 2008-2010 na základě dobré souhry architekta a investora. Díky pravidelnému autorskému dozoru a průběžným konzultacím se podařilo jej realizovat podle projektu a i přes určité dodavatelské problémy při stavbě jej úspěšně dotáhnout až do detailů.


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop