I malá pasivní dřevostavba může za dobrou cenu nabídnout vysoký komfort bydlení

I malá pasivní dřevostavba může za dobrou cenu nabídnout vysoký komfort bydlení

Markéta Kristová | Čtvrtek, 25. leden 2024 |

Přidat na Seznam.cz

Najít vhodné bydlení v době vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb, cen energií a životních nákladů může být na první pohled nepřekonatelný problém. Každá krize však přináší také příležitost – buď v podobě zcela nových a neobvyklých řešení, nebo ve využití těch, která jsou k dispozici již léta, a nyní přišel jejich čas. Jak se ukazuje, chytrým ekonomickým, ale i ekologickým a udržitelným řešením bydlení mohou být v dnešní době pasivní dřevostavby.

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku složitější a vlastní bydlení se pro spoustu lidí stává nedosažitelným. Mnozí se proto uchylují k drahým nájmům nebo menším bytům a o stavbě vlastního rodinného domu často ani neuvažují, což je škoda. Při současných cenách bytů a energií totiž může být vhodným řešením bytové otázky právě menší dům, konkrétně chytře navržená pasivní dřevostavba.

Malé chytré domy jako ideální řešení


S konceptem tzv. malých chytrých domů nyní přichází společnost Chytrý dům. Co si pod tímto pojmem představit? „Jedná se o domy o velikosti 3+kk s podlahovou plochou zhruba 70 m2, jejichž cena se pohybuje kolem čtyř milionů korun," vysvětluje Petr Filip ze společnosti Chytrý dům a dodává: „Toto uspořádání odpovídá velikosti panelákových bytů, ve kterých spokojeně bydlí velká část populace. Dům však vždy nabízí oproti bytu spoustu výhod navíc."

K těm hlavním bezesporu patří možnost rozšíření podlahové plochy o venkovní terasu, propojení se zahradou a kontakt se zelení a krajinou a také větší soukromí. Dům však poskytuje rovněž možnost větší nezávislosti na zdrojích energie. Navíc, pokud je navržen chytře, je jeho provoz výrazně levnější, což se ukazuje jako jeden z rozhodujících faktorů, na které je třeba dnes při koupi nemovitosti pamatovat.

Komfort, styl a bydlení už za 6 měsíců


Celkové uspořádání malých chytrých domů od firmy Chytrý dům je navrženo tak, aby nabízelo maximálně efektivní využití prostor i komfortní bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Domy jsou postaveny ze dřeva, které je dále použito nejen na efektní vnější obložení domu, ale i uvnitř. Tato vysoká přidaná hodnota tak dodává interiéru osobitý styl a použité dřevo také velmi významně snižuje ekologickou stopu stavby.

Dřevo jako konstrukční stavební materiál navíc umožňuje rychlou výstavbu, což je požadavek, který je u zájemců o nový dům slyšet stále častěji. „Celou realizaci tohoto domu jsme schopni zvládnout za šest měsíců, přičemž nosná konstrukce je postavena během pár dnů," upřesňuje Petr Filip ze společnosti Chytrý dům.

Chytrý dům na Vysočině


Dům s plochou střechou s dispozicí 3+kk, podlahovou plochou 70 m2 a terasou o velikosti 15 m2. Charakteristickým rysem této stavby je tmavá fasáda z modřínových opalovaných latí. Uvnitř je naopak zvolen obklad z kontrastního světlého dřeva, které celému prostoru dodává vzdušnost. Užitnou plochu domu od jara do podzimu značně rozšiřuje terasa. Díky výškovému uspořádání pozemku na úrovni korun okolních stromů je pobyt na ní úchvatnou podívanou, kde lze dokonale vnímat okolní přírodu.

Článek z redakční návštěvy této chaty

Malá pasivní dřevostavba na Vysočině Chytrý důmMalá pasivní dřevostavba na Vysočině od Chytrý dům terasa

 

Svažitý terén byl ostatně i jedním z důvodů, proč se majitelé rozhodli postavit na něm právě dřevostavbu. Místo je obtížně přístupné pro stavební techniku, takže většina materiálu se musela nosit ze vzdálenosti 40 m od staveniště ručně, konstrukci proto tvoří lehké dřevěné trámy, sloupky, prkna a fošny. Velkou výzvou byla také instalace prosklené stěny, kdy musely být rozměry skel redukovány na menší plochy, aby je bylo možné osadit ručně.

Malá pasivní dřevostavba na Vysočině od Chytrý dům interiér

 

Úsporné bydlení i v budoucnu


Jedním z největších benefitů malých chytrých domů jsou nízké provozní náklady, a to díky velmi dobře zateplené obálce, oknům s trojskly a větrání s rekuperací. Energetickým srdcem domu je kompaktní jednotka, která v sobě sdružuje funkci větrání s rekuperací tepla spolu s ohřevem teplé vody malým tepelným čerpadlem a přitápěním vzduchu v přechodném období. V nejchladnějších dnech zajišťují potřebné teplo akumulační kamna na dřevo, která lze využít i k vaření.

Chytré domy mají také malý fotovoltaický systém s baterií, který pokrývá většinu energetické potřeby od jara do podzimu. Díky všem těmto prvkům jsou tak tyto domy vysoce nezávislé na vnějších sítích a nestabilitě cen, což se v dnešní době ukazuje jako další klíčový faktor při rozhodování o investici do bydlení.

Chytrý dům v Jílovém


Dům se sedlovou střechou s dispozicí 3+kk a podlahovou plochou 84 m². Konstrukce domu, stejně jako stěny, strop a střecha, se skládají z masivních dřevěných panelů (CLT), které umožňují velmi rychlou a efektivní výstavbu. Nosnou konstrukci tak bylo možné realizovat během pouhých dvou dnů, poté následovaly kompletační práce.

Malá pasivní dřevostavba v Jílovém Chytrý důmMalá pasivní dřevostavba v Jílovém Chytrý dům_interiér

 

Fasádu domu zdobí svislá modřínová prkna s mezerou. Jejich povrch není nijak upraven, takže vnější odstín i charakter domu se budou v průběhu let postupně měnit. Střešní krytina je z tmavě šedého falcovaného plechu. V interiéru jsou ponechány viditelné masivní panely, na podlahy a schodiště byl zvolen jasan, který je tvrdý a dostatečně odolný proti mechanickému poškození a má podobný odstín jako smrk. Vytápění domu zajišťují krbová kamna na dřevo.

Malá pasivní dřevostavba v Jílovém Chytrý dům_přízemí

 

Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop