Život s vůní borovice

Život s vůní borovice

Dana D. Daňková | Středa, 10. červenec 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Už cesta k téhle poloroubence stála za to. Horský výstup bez kyslíkového přístroje. Ten kopec mě překvapil, byl totiž strmější, než se jevil. Vyšla jsem ho velmi svižně, protože kdybych se zastavila, už bych se asi až k domu bez ztráty květinky nedostala.

Jan původně neplánoval, že si postaví dřevostavbu na sjezdovce, dokonce ani nepřemýšlel o tom, že by vůbec nějaký dům stavěl. Hledal starší dům, který by mohl opravit, upravit a brzy se nastěhovat.

Snil sice o roubeném domě, roubenky se mu vždycky líbily, ale sen a skutečnost měly k sobě tehdy velmi daleko. Pak mu Osud postavil jeden dřevěný dům do cesty. Jevil se jako vhodný, a i když nakonec z koupě sešlo, vůně dřeva už mu nedala spát. „Někdy v budoucnu" se změnilo na „hned teď".

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-exterier-zadni-strana

Obr.: Mělo jít o celodřevěnou stavbu, ale kvůli umístění ve svahu orientovaném navíc od severu k jihu se jako vhodnější jevila poloroubenka se zděnou stěnou na severní straně. Dřevo by zde trpělo vlhkostí. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

Ideální pozemek pro roubenku, až na ten kopec

„Pozemek se mi líbil, potkal jsem se tam s majitelem a budoucím sousedem v jedné osobě. Vyprávěl, že se tomuto místu říká promodlená krajina, protože nedaleko odsud v Předklášteří je cisterciácký klášter Porta coeli, k němuž patřily dříve místní zahrady a ovocné sady a jeptišky se sem chodily modlit. Když jsem se díval do krajiny a cítil ten mír a klid, říkal jsem si, že takhle nějak bych si představoval místo pro svůj dům. Trochu mě zrazoval jen ten kopec."

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-exterier-stitova-strana

Obr.: Borové dřevo dodává roubence medovou barvu. Na exponovaných stranách první rok ojediněle ronilo smolu, ale protože jde o lepené hranoly, ne surové dřevo, už k tomu nedochází. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

Stále nebyl rozhodnut, až po několika dnech zavolal makléřce, zda je pozemek stále volný. „Řekla mi, že majitel, který stavěl dům hned vedle, si chtěl své sousedy vybrat a pokud se ozvu, rád by ho prodal právě mně."

Koupil ho, i když ten kopec je opravdu strmý. „Tehdy jsem vůbec nepřemýšlel o tom, co budu dělat, až mi bude třeba 70 let," vzpomíná Jan. „Ale už teď mám mnohem lepší fyzičku, kopec vyjdu bez problému, zatímco návštěvy, které nejsou zvyklé, se rychle zadýchají. Navíc je svažitý pozemek celkem velký, a pokud se o takovou zahradu budu starat, budu mít i z toho důvodu dobrou kondičku zaručenou."

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-exterier-stitova-strana-okno-detail

Obr.: Roubenka se nachází přibližně v polovině velmi svažitého pozemku, i díky tomu je z terasy krásný výhled do kraje. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

Roubenka s vůní borovice

Dodavatelskou firmu Jan vybral ještě před koupí pozemku, byla solidní a rozuměli si i lidsky. „Původně jsem chtěl malý dům, ale s tehdejší přítelkyní a jejími dětmi jsme byli už relativně velká rodina, navíc jsem podnikal a potřeboval pracovnu, takže je ve výsledku vlastně docela velký.

Projektant přišel s několika zajímavými nápady, jež dům posunuly dopředu, například s využitím prostoru pod terasou nebo se změnami v řešení interiéru. A těsně před uzavřením smlouvy mě přivedl na myšlenku, že by to mohla být roubenka z borového dřeva.

Původně měl být ze smrku, ale borovici mám rád, má hodně suků i výraznější texturu, také jinak voní a díky vyššímu obsahu pryskyřic ji není nutné natírat... Uvažuji však, až dřevo získá trochu patinu, zralejší barvu, o ošetření ekologickým olejovým nátěrem."

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-hlavni-obytny-prostor-kachlova-kamna

Obr.: Obytný prostor v přízemí působí vzdušně, jednotlivé zóny jsou opticky odděleny – kuchyně ostrůvkem, obývací pokoj podpůrným konstrukčním trámem. Podlaha je dubová, místo zamýšlené dlažby, která se snáze udržuje, nakonec zvolil Jan uživatelsky komfortnější dřevo i kvůli dcerce, která si na ní může hrát. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS


"Vůni dřeva už vlastně ani nepociťuji, vnímají ji jen návštěvy."


navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-obyvaci-pokoj

Obr.: Obývací část hovoří jasně - hudba zde není jen kulisou. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-kuchyne

Obr.: Interiér je zařízený do šedých, případně modrých tónů, což působí ve spojení s přírodními odstíny dřeva velmi příjemným a klidným dojmem. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-kuchyne-detail

Zajímavá a moudrá řešení moderního roubeného domu

Zděná část domu je postavena z tepelněizolačních keramických bloků, které zajišťují akumulaci tepla v zimě, v létě je naopak tato část vždy chladnější a udržuje tak v interiéru příjemné klima i v horkých dnech. K lepším akumulačním schopnostem domu přispívají i kachlová kamna. „Fungují výborně – o víkendu obvykle topím pouze v nich, ohřívám zároveň i vodu v akumulační nádrži.

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-jidelni-kout-kachlova-kamna

Obr.: Kamna, která navrhl a postavil kamnář z Vysočiny na míru, vytopí s výměníkem na vodu s přehledem celý dům. Zděné dělicí příčky akumulují v domě teplo, a současně vnáší do interiéru světlo a opticky zvětšují prostor. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

Elektrokotel, který tu mám instalovaný, vlastně vůbec nespíná. Jsem tu druhý rok a loni jsem za kompletní spotřebu elektřiny zaplatil 21 000 korun. Provoz roubenky je velmi úsporný."

V podkroví stojí za pozornost také konstrukce krovu, tvořená ležatými stolicemi. „Původně tu měly být stojaté stolice, ale tyto jsou z mého pohledu funkčnější, krásně vynášejí zatížení krovu. Pravda je, že jsou náročnější na zhotovení, tesaři s nimi měli hodně práce, nakonec ale byli spokojeni s výsledkem. Mně se to velmi líbí, i přiznané trámy v prostoru působí dekorativně.

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-zdobne-zhlavi-tramu-v-interieru

Obr.: Dekorativnost zdobeného zhlaví trámů nemusí být využita pouze v exteriéru, velmi zajímavě se uplatňuje i v interiéru podkroví. Dále prostor dotváří kvalitní materiály, barevné sladění interiéru a drobné detaily. Kupříkladu solidní kliky potvrzují promyšlený návrh a precizní provedení celé stavby. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-dekorativni-kliky-dveri

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-zdobne-zhlavi-tramu-v-interieru-loznice

Obr.: Ložnice je i s plochou zmenšenou o galerii dostatečně prostorná. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

Zeď měla být v dcerčině pokoji posutá blíže, takže ty trámy stolice by byly ve vedlejším pokoji, ale prostor za nimi by byl tak malý, že by nebylo možné ho nějak smysluplně využít. Vedlejší pokoj jsme tedy zmenšili a tento zvětšili a tím získali i hezký prvek propsaných trámů do stěny."

Dřevostavba je hotová, na dokončení již čeká pouze příjezdová cesta. Bude zpevněna plastovými tvarovkami ve štěrkovém loži s mezerami opět vysypanými štěrkem. Ten zajistí, že povrch nebude v zimě klouzat. To se v kopci bude hodit. Navíc voda nepoteče po cestě dolů, ale bude se částečně i vsakovat do podloží.

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-galerie-houpaci-konik

Obr.: Galerie neměla v patře vůbec být, vznikla až při stavbě vyčleněním z prostoru ložnice. Otevřela a prosvětlila výstup ze schodiště do horního podlaží. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-koupelna

Obr.: Tento příklad dokládá, že ani v koupelně se nemusíme bát tmavších barev. V tomto případě působí tóny šedé a modré v kombinaci s bílou elegantně a harmonicky. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS


Názor majitele

Je tu hodně práce, limituje mě i to, že tu mohu být jen o víkendech, takže jsem někdy opravdu unavený. Ale když si mohu sednout na terasu do houpačky s kávou a vychutnat si západ slunce, je to ta největší odměna.

Navíc je tu božský klid, už vím, co je to opravdu nerušený spánek. A máme s dcerkou hodně nových kamarádů. Z lesa sem chodí srnky na jablka, občas vyrušíme odpočívající lišky a zajíce, v chatce pod domem hnízdí netopýři... jen ti krtci by se mohli odstěhovat třeba k sousedům...

jan-majitel-drevostavby
Jan
majitel dřevostavby


navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-interier-schodiste


Technické parametry

Zastavěná plocha: 136 m2
Užitná plocha: 190 m2
Konstrukční systém: poloroubenka, zděná část keramické bloky Porotherm, roubená z borového masivu
Ošetření stěn: žádné
Vytápění: elektrokotel, kachlová kamna
Realizace: OK PYRUS, s.r.o., www.okpyrus.cz, 2017

navsteva-drevostavby-poloroubenka-ok-pyrus-zivot-s-vuni-borovice-pudorys


Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Redakčně upraveno pro web.

Líbí se vám tato poloroubenka z borového dřeva? Více fotografií naleznete v anketě Dřevostavba roku. Hlasujte v aktuálním vydání a hrajte o zajímavé ceny.


Kam dál:

Nenechte si ujít další redakční návštěvy moderních dřevostaveb nebo srubů a roubenek. Právě v nich vám přinášíme tipy na zajímavé dřevostavby, průběh jejich stavby a popisy technologií. Majitelé dřevostaveb se v nich s vámi dělí o své zkušenosti a poskytují reference na dodavatele dřevostaveb.

SaR 2-2019
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop