Časopis sruby&roubenky 3/2016
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Srub na přírodno, roubenka na modro?

Srub na přírodno, roubenka na modro?

Dana D. Daňková | Úterý, 28. únor 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Masivní dřevostavba není kapr, tak jednoduchý výběr vhodné finální úpravy v tomto případě nebude. Nabídka nátěrů je široká, vybírat je třeba nejen podle vzhledu, ale i funkce. A důležité je nepřebrat, ale dobře zvolit hned napoprvé, omyly se velmi těžce napravují. I když případné následky by pro investora zřejmě nebyly tak fatální jako pro Jiříka, kdyby nepoznal svou Zlatovlásku hned na první dobrou. Ovšem i tak by měl majitel dřevostavby starostí až až...

Z hlediska složení a stavby je dřevo velmi specifický materiál. Vlastně bychom ho mohli považovat za kompozit – vždyť jde o materiál tvořený dvěma nebo více složkami a výsledný celek získává vlastnosti všech svých částí – v různém množství je v něm obsažena celulóza, hemicelulóza a lignin, a dále jsou jeho součástí oleje a vosky, svou roli hrají kromě toho i pryskyřice v jehličnatých dřevinách a třísloviny v listnáčích. A všechny tyto složky ovlivňují výběr ochranných nátěrů.

Ochranné nátěry dřeva srubů a roubenek lze podle funkce rozdělit na:

• impregnační – chrání dřevo před biotickými škůdci a lze je aplikovat nátěrem, případně tlako-vakuovým způsobem (ten je účinnější, provádějí ho však pouze specializované firmy)
• ochranné – tvoří finální vrstvu a nanášejí se v jedné nebo více vrstvách - může jít o lazuru, lak či barvu.
Pouze toto hledisko však nestačí. Důležité také je, zda jde o nátěr prodyšný, dostatečně odolný, jak náročné jsou opravy, v neposlední řadě je významným faktorem také fakt, zda jde o nátěrovou hmotu ekologickou.

3 nátěr dřeva u pergoly04 Komařice - Karbolineum extra ořech7 ukázka moderní nátěrové hmoty na dřevo ok
Nátěry dřeva srubů a roubenek podle druhu

Lazury. Základním znakem lazur je jejich schopnost zachovat texturu dřeva. Dělí se na tenkovrstvé (jsou napuštěny ve dřevě a na povrchu nevytváří souvislou vrstvu) a silnovrstvé (na povrchu dřeva tvoří vlastní ochranný film). Předností lazur obecně je nenáročná aplikace (štětcem, válečkem či postřikem) a rychlé zasychání. Oba zmíněné druhy lazur mohou mít tixotropní charakter, umožňují tedy aplikaci v silných vrstvách i na svislých plochách bez nebezpečí stékání. Lazura chrání dřevo obvykle dva až tři roky, obnova nátěru je ovšem snazší než v případě jiných hmot.

Laky. Jde o transparentní nátěrové přípravky ve variantě lesklé či matné, které stejně jako lazura zachovávají kresbu dřeva. Lze je ředit vodou či rozpouštědly. Určitou nevýhodou může být fakt, že na povrchu dřevo uzavřou, na exponovaných místech s intenzivním slunečním svitem je potřebná častější údržba. Časem může ztrácet na transparentnosti, při opravách se hůře odstraňuje. Nespornou předností je naopak zvýšení mechanické odolnosti dřeva. V minulosti nebylo doporučováno použití transparentních nátěrů v exteriéru kvůli UV záření. Doporučeny byly pouze barevné, jejichž ochrannou složkou proti UV záření jsou pigmenty, které bezbarvé nátěry neobsahují. Dnes řeší tento nedostatek transparentních nátěrů přídavek různých druhů UV absorbérů – například nanokrystalů oxidu zinečnatého.

Barvy. Krycí nátěry jsou ze své podstaty neprůhledné nátěrové hmoty, které zcela zakryjí původní povrch a případné vzhledové vady. Nabízejí využití různých barevných řešení či sjednocení barevných odstínů. Lze je využít při opravách či renovacích a všude tam, kde nelze ponechat přirozený odstín dřeva. Přispívají také ke zvýšení mechanické odolnosti povrchu, pigmenty chrání materiál před povětrnostními vlivy a UV zářením.

Vosky a oleje k ošetření dřeva

Vosky. Voskový nátěr zdůrazňuje strukturu dřeva, je odolný vůči vodě a oděru, voskem ošetřený povrch odolává zašpinění, je příjemný na dotyk. Vosky se používají obvykle v interiéru, jsou vhodné nejen pro nátěry konstrukcí krovů či stěn, schodišť, ale i nábytku či hraček. Nátěr lze renovovat pouhým opětovným přetřením. Vosky jsou paropropustné, dřevo může volně dýchat a voní stejně, jako před nátěrem. Voskové přípravky neobsahují žádné alergeny ani nežádoucí příměsi. Na trhu jsou již k dispozici přípravky s možností okamžitého použití bez nutné předchozí přípravy.

Oleje. Stejně jako vosky patří mezi ekologické nátěrové hmoty pro ošetření dřeva. Oleje jsou využívány v exteriéru i interiéru, zachovávají a zvýrazňují kresbu dřeva, je třeba počítat s tím, že každé nové napuštění určitým způsobem posune barevný odstín materiálu. Povrch zcela neuzavřou, takže dřevo může dýchat. Tak jako ostatní nátěry, i olej je třeba na exponovaných místech častěji obnovovat. Před novým napouštěním není třeba odstraňovat původní nátěr, povrch brousit ani opalovat.

Dělení nátěrových hmot podle pořadí při nanášení:
- napouštěcí (na dřevo – např. penetrace, fermeže, oleje, lazury)
- vyrovnávací (tmely k vyrovnání povrchu stěn)
- podkladové (speciální jako podklad)
- vrchní (finální vrstva)

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop