Pozemek pro srub a roubenku: <small>Výběr vyžaduje své</small>

Pozemek pro srub a roubenku: Výběr vyžaduje své

Redakce | Úterý, 27. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Vybrat správné místo pro stavbu domu je v dnešní době věc celkem složitá. V případě dřevostaveb z masivu však dvojnásobně platí, že není radno tento krok uspěchat, a že místo, kde bude stát tak výrazný dům, jakým srub nebo roubenka bezesporu je, musíme vybírat s rozmyslem. Do úvahy je třeba brát hlavně typ dřevostavby a charakter lokality. S tím následně souvisí i návrh zahrady, která stavbu ve výsledku doplňuje.

[Group 2]- DSC4722__DSC4724-3 images_0000[Group 2]- DSC7030__DSC7057-28 images[Group 5]- DSC5028__DSC5030-3 images_0000


Dřevostavby z masivu jsou stavby velice specifické, a přestože mají v Čechách a na Moravě dlouhou tradici, nehodí se zdaleka všude. Dřevo bylo u nás odjakživa nejpoužívanějším stavebním materiálem. Zlom nastal až zhruba v 16. století, kdy došlo k velkému rozvoji cihlářství a pro stavbu domů se začaly více využívat cihly. Dřevo však i nadále zůstávalo důležitým stavebním prostředkem, a to zejména v podhorských a horských vesnicích, kde se dřevostavby staly tradičními stavbami tzv. lidové neboli vesnické architektury. S vývojem jiných stavebních technik dřevo upadalo do pozadí a ke změně došlo až v sedmdesátých letech 20. století, kdy se dřevo zase začalo více používat.

Výběr pozemku pro dřevostavbu je složitější

V dnešní době, kladoucí důraz na ekologii a obnovitelné zdroje, je dřevo jako materiál velmi ceněné a znovu se dostalo do popředí zájmu. S jeho vzrůstající oblibou souvisí také zvýšená poptávka po domech celodřevěných z masivního dřeva. Bydlení v dřevěných domech je příjemné, útulné a navíc jsou dřevostavby velmi pěkné na pohled. Výběr pozemku pro dřevostavbu je však složitější než u klasického zděného domu. Obzvlášť pokud nemáme na mysli chaloupku v horách určenou pro rekreaci, ale požadujeme dům pro bydlení nejlépe poblíž nějakého většího města. Při výběru vhodné lokality bychom měli mít na paměti to, jaký typ dřevostavby chceme. Zda nám jde o srub či roubenku, a také zda se jedná o dům tradičního nebo moderního typu.

Srub vyžaduje dostatek prostoru

Nevypadá dobře, když tak výrazný dům utopíme v záplavě dalších domů. Sruby se odjakživa stavěly v divoké přírodě, člověkem ne dotčené, a také jim taková místa nejvíce sluší. Stavba z masivní kulatiny je dominantou, která nejvíce vynikne na volném prostranství, nejlépe v mírně zvlněné krajině. Pokud je nablízku ještě jehličnatý či listnatý les, tím lépe. Rozhodně by v blízkém okolí neměla stát klasická zástavba. Pro srub je tedy nejvhodnější se rozhodnout, pokud vlastníme unikátní a hlavně rozlehlý pozemek. Jestliže takové místo k dispozici nemáme, určitě je lepší zvolit roubenku. Roubenky jsou mnohem přizpůsobivější a přítomnost ostatních domů v blízkém okolí nemusí být na překážku. Stejně jako sruby jsou však také velmi specifické a při jejich stavbě je třeba dbát na okolí budoucí stavby, a to jak na okolní krajinu, tak na charakter případné okolní zástavby.

[Group 8]- DSC5296__DSC5308-13 images DSC648301 KLASICKA ROUBENKA S PRIRODNI ZAHRADOU V HORSKE OBLASTI
Moderní dřevostavba nebo tradiční roubenka?

Pokud chceme umístit roubenku do tradiční vesnické zástavby, budeme muset vybrat také tradiční typ roubenky. S modernějšími prvky v tradiční zástavbě moc neuspějeme, nehledě na to, že i proces schvalování úřady by byl pravděpodobně mnohem problematičtější. Celá věc je ještě složitější, pokud se pozemek nachází v chráněné krajinné oblasti. CHKO mívají totiž výstavbu navíc omezenou regulativy dané oblasti. Ale ač je tedy proces navrhování a schvalování domu díky těmto regulativům mnohdy náročnější a zdlouhavější, v konečné fázi nám budiž odměnou, že se nová roubenka bude v dané lokalitě pěkně vyjímat. V případě modernější zástavby je to na první pohled jednoduší, ale o to větší odpovědnost je kladena na nás samotné.

Modernější výstavba totiž bohužel v mnohých případech znamená slučování mnoha stylů na jednom místě. A pokud příslušný stavební úřad, pod který stavební pozemek spadá, nemá námitek, je pouze na našem posouzení, zda se bude roubenka mezi ostatní již postavené domy hodit. Pokud však usoudíme, že se roubenka na dané místo hodí, budeme mít znatelně více možností, jak její výstavbu pojmout. V dnešní době, kdy s nadsázkou řečeno lze postavit již téměř cokoliv, může být i roubenka velmi moderní. Například s velkými moderními okny, které do dřevostavby pouštějí mnohem více světla, než je zvykem. Nebo můžeme mít z roubenky pouze bungalov, který si poslední dobou získává velkou oblibu. Stručně řečeno, pokud nám to vybraný pozemek a jeho okolí umožňuje, můžeme se nechat unést, a pak už jen záleží na šikovnosti projektanta, kterému svůj vysněný domek svěříme k projektování.

Zahrada šitá dřevostavbě na míru

Velmi důležitý faktor, který hraje při vytváření zahrady roli, je také nadmořská výška. Ve vyšších nadmořských výškách je vhodné se držet přírodního rázu a používat zejména rostliny v oblasti obvyklé. V nižších nadmořských výškách je možné vybírat ze širšího okruhu rostlin a zahrada tak může být bohatší a barvitější. Přírodní charakter dřevostaveb z masivu však v obecné rovině ukazuje směr, kterým bychom se měli při návrhu zahrady řídit. K srubům se ve většině případů nejvíce hodí co možná nejpřírodnější a nejpřirozenější zahrada. Pravidelná zahradní úprava by se u srubu dobře vyjímala málokdy, protože vedle "neotesaného" srubu působí moc strojené a upravované tvary zahrady mnohdy dost nepatřičně. Ke srubu se mnohem lépe hodí mírná neupravenost, při vymýšlení jeho okolí jde spíše o doplnění a vhodné rozšíření okolní krajiny tak, aby do ní dům hezky zapadl. Proto je také vhodné používat rostliny, do kterých není nutné přespříliš zasahovat v rámci jejich úpravy. S tím pak samozřejmě souvisí i to, že každá rostlina by měla mít při výsadbě dostatek prostoru, aby se mohla plně rozvinout ve své přirozené kráse. 

Více experimentovat se zahradou si pak můžeme dovolit zejména u moderních typů roubenek, u kterých může velmi dobře vypadat i netradičně pojatá zahrada s využitím geometrických prvků a pravých úhlů. Výše uvedené rozdělení je však samozřejmě velmi obecné. Každá dřevostavba z masivu je originál a vhodnou zahradu je třeba vždy vymýšlet na míru a přizpůsobit ji jak domu, tak lokalitě.

Text a vizualizace Ing. Tereza Přibilová

Zajímáte se o sruby a roubenky? Kupte si čtvrtletník sruby&roubenky nebo se podívejte na témata aktuálního čísla.

SaR 1-2015
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop