Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Podlahy

Tisk
Vhodnou skladbou podlahy lze ušetřit až 50 % nákladů na vytápění

Vhodnou skladbou podlahy lze ušetřit až 50 % nákladů na vytápění

Komerční sdělení | Úterý, 14. listopad 2017 |

Aktuálním trendem ve výstavbě rodinných domů je využití moderních technologií. I přes rozšiřující se znalosti stavebních expertů se v projektech a na stavbách opakují stále ty samé problémy, které mají nepříjemné důsledky v podobě nízkého komfortu a vysokého účtu za vytápění. Většina klientů staví poprvé, proto nemohou mít potřebné zkušenosti.

Po bydlení ve starší budově jsou z hlediska komfortu zvyklí na určitý kompromis, který si ani nedokáží uvědomit. Skladba podlahy je společně s volbou topného systému klíčovou technologií, která zásadně ovlivňuje komfort a náklady na bydlení po dlouhá léta."Mezi lety 2014 – 2017 jsme posoudili přes 4000 projektů a
instalovali systém vytápění Heatflow® do více než 1000 objektů.
Podařilo se nám díky těmto zkušenostem odkrýt zásadní problémy, které
ovlivňují celkové náklady na vytápění"

 www.heatflow.czNa co si dát pozor při realizaci?

 • Nedostatečná dimenzace výkonu vytápění

Požadovaný stav nízké energetické náročnosti budovy často projektanty svádí k velice slabé dimenzaci výkonu, což má za důsledek problematický úvodní nátop, komplikované vysušení stavby po mokrém procesu a nedostatečnou dynamiku v extrémně nízkých teplotách. V průběhu stavby také často dochází k různým změnám, které ovlivňují vlasnosti konstrukce a před instalací je nezbytné vytápění projektovat znovu. Ideální projekt zohledňuje využití jednotlivých místností a s rezervou v podobě vyššího výkonu si snadno poradí blokací.

 • Nekvalitní a nedostatečná izolace

Klíčovým faktorem je izolace podlahy na terénu, kdy rozhoduje typ, tlouštka materiálu a kvalita provedené práce při položení izolace. Standartně navržená skladba podlahy obsahuje cca 10 cm tloušťku izolace, čímž je sice splněna norma, ale vzhledem k izolačním vlastnostem zbytku konstrukce budovy je daný stav nedostatečný a podlaha pak chladne rychleji, než zbytek prostoru.

 • Nevhodná kombinace technologie vytápění a typu konstrukce

Aktuální možnosti na stavebním trhu jsou extrémně široké a je nezbytné volit technologie, které spolu ideálně fungují. Většina dodavatelů stavby se však omezuje na spolupráci s odzkoušeným dodavatelem vytápění a o ostatních technologiích nechce ani slyšet. Technologie, které dobře fungovaly před lety nemusí být ideální variantou pro budovy s dnešní energetickou náročností. Pro systémy jako vytápění je nezbytné volit opravdového specialistu s aktuálními zkušenostmi.

 • Výběr dodavatele

Ačkoliv se za topenáře často hrdě považují, je nezbytné si uvědomit, že elektrikář není topenář. Výběr profesionála, který u vás bude realizovat podlahové topení, je klíčový. Pro realizaci podlahy a podlahového vytápění si proto vybírejte dodavatele s dostatkem zkušeností s daným typem staveb. Zvolte specialistu pro daný obor, který vám navrhne a provede komplexní řešení a nezalekne se ani odborného poradenství ohledně navazujících řemesel.

 • Součet všech nákladů

Do reálného výpočtu nákladů na vytápění je nezbytné započítat opravdu veškeré výdaje s tím souvislé. Od projektu, nezbytné stavební připravenosti, vstupní investici, návazných řemesel, po reálné provozní náklady, servisní, údržbové, náklady na repas, a náklady, které vznikají na okolních plochách (např. rychlejší opotřebení finální vrstvy podlahy). Často se tak stává, že systém, který se jeví jako nejúspornější, je v celkovém součtu nejhorší variantou.

Příklady doporučené skladby podlahy

Na základě našich zkušeností o vytápění doporučujeme tyto skladby podlah.
Pozn: Jednotlivé tloušťky skladebných vrstev se mohou měnit v závislosti na parametrech objektu

heatflow 1heatflow 2

Obr. 1: Doporučená skladba podlahy pro mokrý proces
Obr. 2: Doporučená skladba podlahy pro suchý proces

Syndrom chladné podlahy – nemoc současných novostaveb

Dnešní novostavby jsou řešeny jako energeticky úsporné domy. To však nezaručuje, že v nich bude snadné dosáhnout stálé tepelné pohody, naopak, vytvořit opravdu dokonalý stav je poměrně složitější. Mnoho z nich právě kvůli kombinaci výše uvedených problémů trpí tzv. syndromem chladné podlahy. Tu považujeme za jednu z nemocí současných novostaveb.

heatflow 3heatflow 4heatflow 5

Obr. 4: Teplovodní vytápění
Obr. 5: Odporové topné kabely
Obr. 6: Celoplošný systém Heatflow®

Prvním krokem k vyřešení problému je jeho pojmenování. Předně je běžnou chybou, kterou jsme našli v mnoha dnešních stavbách, nepřizpůsobení kompletní skladby podlahy topnému systému v rámci celkových vlastností topného okruhu.

www.heatflow.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

 • Suchou nebo mokrou

  Suchou nebo mokrou

  Ať už chcete položit dřevěnou podlahu, vinyl či dlažbu, neobejdete se bez vhodné roznášecí vrstvy, která leží mezi základovou deskou s izolací a vrstvou nášlapnou. Takzvanou hrubou…

 • Rustikální interiér dřevostavby: Nemíchejme Broumov s Bali

  Rustikální interiér dřevostavby: Nemíchejme Broumov s Bali

  Moderní rustikální styl je propojením starého s novým, krásného s praktickým a přírodního s umělým. Je to prostor pro vytvoření velmi osobitého stylu, ve kterém se zrcadlí respekt…

 • Dřevomateriály v interiéru: Jedinečnost masivu

  Dřevomateriály v interiéru: Jedinečnost masivu

  Ať už na podlaze, oknech, dveřích, nábytku nebo dekoracích, spolu se dřevem přinášíme do interiéru kus přírody. Můžeme mu vtisknout rétoriku, jež lahodí našemu stylu – syrovou a…

 • Masivní dřevěná dáma mezi podlahami

  Masivní dřevěná dáma mezi podlahami

  Mít doma pod ploskami nohou přírodní voňavé dřevo je lákavé. Není však dřevěná podlaha jako dřevěná podlaha. My se dnes podíváme na tu ryzí, z poctivých velkých vyfrézovaných…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner