Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Izolace

Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 75 Kč
Objednat časopis
Tisk
Jakou zvolit tepelnou izolaci? Osm důvodů pro minerální vlnu

Jakou zvolit tepelnou izolaci? Osm důvodů pro minerální vlnu

Redakce | Pondělí, 25. duben 2016 |

Izolaci z minerální vlny lze považovat za vysoce univerzální produkt, jehož mimořádné vlastnosti podporují snahu o snížené spotřeby energie a využívání obnovitelných zdrojů. Vzhledem k tomu, jak dlouho už se používá, můžeme tanto materiál považovat za všeobecně známý. Minerální vlna však nenabízí jen klíč k nízkoenergetické budově. Neméně působivá jsou i další fakta.

 

Minerální vlna nebo také vata je obecné označení izolačního materiálu na bázi vláken minerálního původu, která společně s pojivem (obvykle pryskyřice) vytvářejí kombinaci vlastností, jimž se jiný izolační materiál těžko rovná. Podle hlavních výrobních surovin – z roztavené horniny, případně rozvlákněné taveniny s přídavkem skleněných střepů (až 80 %) nebo strusky (průmyslového odpadu) – se dělí na skelnou, kamennou (též čedičovou) a keramickou vlnu. Pro účely dřevostavby se budeme soustředit na první dva typy, neboť keramická vlna se využívá především v průmyslu.

izolace podkroví domu - minerální vlnaVýběr vhodné formy použití izolačního materiálu záleží na typu konstrukce a na mechanickém zatížení na konstrukci působícím. Náklady se sice pohybují ve vyšší cenové hladině, než je tomu například u polystyrenu, je však třeba připustit fakt, že „dobrý původ“ a nízké výrobní náklady tento drobný handicap vyrovnají.

1. Udržuje teplo i chlad

Použitím minerální vlny vytvoříme bariéru, která zamezí přirozené tendenci tepla přesouvat se do chladnějších ploch; protože je vlna nevodivá, vzduch se drží jen v její matrici. Obdobně to bude i s teplem, které se přesouvá zářením, ať už je to ze slunce nebo od kamen. Je ovšem třeba dodat, že specifická účinnost produktu z minerální vlny závisí na jejích strukturních vlastnostech, jakými jsou hustota, tloušťka, složení a jemnost, stejně jako v tom hraje roli teplota, při které je použita.

2. Je nehořlavá

Ohnivzdorné materiály, jakým minerální vlna je, poskytují důležité minuty navíc ke zpomalení či úplnému zabránění šíření ohně. Minerální vlna je nehořlavá i bez přidaných samozhášecích chemikálií. Odolává teplotám nad 450 °C a při 1000 °C a více vydrží déle než 120 minut, aniž by se roztavila. Z toho důvodu je často používána jako opláštění podpěr a nosníků budov, stejně jako izolace stropů, střešního pláště, fasády nebo protipožárních dveří a příček. Samotný hořlavý materiál – dřevo, který je hlavním statickým prvkem domu, je tak chráněn ze všech stran proti požáru nehořlavými materiály. V zahraničí jde protipožární spolehlivost tak daleko, že stavebníci mohou při použití minerální izolace získat slevu na pojištění domu pro případ požáru.

3. Zvukově izoluje i absorbuje

Vzhledem ke svému složení poskytuje izolace z minerální vlny vysoce účinnou ochranu před hlukem. Průmysl vyvinul celou řadu výrobků z minerální vlny pro tlumení hluku, včetně akustických stropních kazet, obkladů a zvukové izolace podlahy. S úspěchem jsou používány v různém prostředí – od veřejných budov po nemocnice a průmyslová zařízení. Izolovat rodinný dům se v tomto ohledu jeví mnohem snazší. Hledání účinného řešení vyžaduje tedy spíš jasnou představu o rozdílu mezi zvukovou absorpcí a zvukovou izolací. Zvýšení absorpce zvuku v místnosti nemusí totiž nutně vést k úměrnému zlepšení zvukové izolace mezi sousedními prostorami.

4. Je rezistentní proti plísním a hnilobě

Minerální izolace je vyrobena z anorganické hmoty, která nepohlcuje vlhkost. Neposkytuje tedy živnou půdu a ve výsledku to znamená, že existuje jen málo důvodů, proč by se v ní mikroorganismům mělo líbit. Díky tomu výrobky z minerální vlny není třeba napouštět biocidy.

5. Snadno se s ní manipuluje

S minerální izolací se snadno pracuje, je objemově stálá, poddajná a velmi pružná, dobře se řeže, dokonale vyplní každý prostor a ztráty tepla jsou tak minimální.

6. Má dlouhou životnost

Životnost moderních dřevostaveb je plně srovnatelná se stavbami z jiných materiálů. I po 100 letech budou dřevostavby stát a minerální izolace v nich bude stále funkční.

foukaná minerální izolace

7. Je prodyšná

Minerální izolace je prodyšná stejně jako vzduch a tedy vhodná do difuzně otevřených konstrukcí. Nízký difuzní odpor vlny umožňuje prostup vodní páry a její odvod z míst, kde by akumulací a kondenzací mohla škodit.

8. Patří k obnovitelným zdrojům

Dřevo jako obnovitelný zdroj jde s minerální vlnou ruku v ruce. Rozdíl je jen v tom, že dřevo je organické a vlna anorganická, oba jsou to ale materiály původem přírodní a jako takové je můžeme po skončení životnosti vrátit přirozenému cyklu v životním prostředí. Během svého užívání ušetří mnohem více energie, než bylo třeba k jejich zpracování.

Autorka: Lenka Votavová, Isover

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

 • Zdravý život v dřevostavbě? Dýchejte

  Zdravý život v dřevostavbě? Dýchejte

  Oblíbeným tématem současnosti je zdravý životní styl. Jsou správné stravovací návyky spojené s pohybovými aktivitami skutečně jediné, co pro sebe můžeme udělat? Je to…

 • Interiér bytu odhlučnil dřevěným akustickým panelem

  Interiér bytu odhlučnil dřevěným akustickým panelem

  Vrstvené masivní dřevo, které se běžně používá ke konstrukci moderních dřevostaveb, lze použít i do zděného domu. Majitelé nového bytu v Ostravě vsadili na výborné vlastnosti…

 • 10 tipů pro správně zateplenou střechu (nejen) dřevostavby

  10 tipů pro správně zateplenou střechu (nejen) dřevostavby

  Nezateplenou nebo nesprávně zateplenou šikmou střechou může unikat až 30 % energií na vytápění. Zateplení vhodným izolačním materiálem sníží tepelné ztráty a zvýší hodnotu…

 • Foukaná a stříkaná izolace

  Foukaná a stříkaná izolace

  Foukané a stříkané izolace mají oproti klasickým izolačním postupům řadu výhod, nevýhod se uvádí jen velmi málo, pokud vůbec. Znamená to, že jsou lepší než tradiční metody…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner