Petr Houška | Úterý, 23. říjen 2012 |
Na povrch Země dopadá velké množství slunečního záření a bylo by při dnešních cenách energií nelogické, nevyužívat sluneční paprsky ve fotovoltaických článcích pro výrobu elektrické energie a nebo v teplovodních solárních panelech pro ohřev TUV či pro přímou výrobu teplého vzduchu v teplovzdušných panelech. Pokud nedovoluje architektura či jiné okolnosti masivní prosklení stavby za účelem solárních zisků Trombeho stěnou nebo okny, přichází na scénu teplovzdušné kolektory. O prvně jmenovaném systému se dočtete v nadcházejícím týdnu.V jednoduchosti je základ
Teplovzdušný kolektor je tedy solární zařízení, které slouží k přitápění a temperování objektů, odvlhčování, udržování příjemného klimatu a okysličování vzduchu uvnitř budov. Je možné jej používat nezávisle v kombinaci s jakýmkoliv klasickým systémem vytápění – kromě rekuperace, kde by mohlo docházet k ovlivňování chodu systému. Jedná se o solární panel k přímému ohřevu vzduchu, který se umísťuje na jižní fasádu či střechu. Sluneční záření se při dopadu na absorbér mění na teplo a ohřívá vzduch uvnitř kolektoru. Při zahřátí vzduchu nad 30°C se automaticky uvádí do provozu ventilátor, který nasává chladný venkovní vzduch a vhání do místnosti vzduch ohřátý. Pro pohon interního ventilátoru je uvnitř kolektoru fotovoltaický článek, který zabezpečuje automatické spuštění funkce kolektoru v okamžiku, kdy na něj dopadá sluneční záření. Zároveň začne solární buňka umístěná uvnitř panelu vyrábět proud, díky kterému se spustí ventilátor a začne vhánět dovnitř domu temperovaný čerstvý vzduch. Tento čerstvý vzduch jde dovnitř vháněn přetlakem, a proto vytlačuje vlhký použitý vzduch ven - pro správnou funkci je nutné zabezpečit možnost odvodu vzduchu ze stavby. Musíme hlavně dávat pozor, aby nebyl výdech do místností umístěn u komína – docházelo by k úniku vzduchu bez efektu. Pokud je potřeba dostat temperovaný vzduch z panelu do více místností, musí se mezi nimi nechat otevřené dveře, anebo udělat mezi místnostmi průduchy v příčkách.
Výkon a velikost?
Teplovzdušné panely se rozměrově pohybují od 52,4 x 52,4 x 5,5 cm do 300 x 102 x 7,5 cm. Výkonově od 200 Wattů do 2200 Wattů. Průtokový objem vzduchu se pohybuje od 15 m3/hod do 200 m3/hod. Velice jednoduchá montáž spočívá v samotném osazení kolektoru na stěnu či střechu a zaústění vstupního a výstupního hrdla přímo do vytápěné místnosti. Panel nachází své uplatnění i v objektech, které nejsou celoročně využívané. Jako jsou třeba drobné dřevostavby/chaty, dílny, sklady a podobné. Není zde sice nutné vytápění, ale především větrání. Každý určitě zná navlhlé potraviny a vybavení chaty či chalupy...
zdroj informací a foto: www.solarenvi.cz
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”
-
Pracovní plošiny pro práci na stavbě
Správně zvolená pracovní plošina usnadní jakoukoli konstrukční či údržbovou práci ve výškách. Dokáže nahradit lešení, je bezpečná, praktická a snadno se ovládá, takže s její…
-
Systém bezdrátové regulace větrání Brink zajistí v domě vysokou kvalitu vzduchu
Regulace vychází z reálných potřeb uživatelů. Uživatel není mnohdy sám schopen poznat aktuální kvalitu vzduchu v domě a podle ní vhodně nastavit větrání. Právě k tomuto účelu…
-
Kvalitní rozvody vody pro váš moderní dům
Při stavbě rodinného domu investujeme nemalé peníze do všech možných materiálů, technologií i designu, tak aby dům splňoval všechny požadavky komfortního bydlení. Nemělo by se…
-
Italskou cenu za terminál a logistiku získala firma Combilift
Combilift, největší světový výrobce vícesměrných vozíků, kloubových vysokozdvižných vozíků a obkročných nosičů, s nadšením oznamuje, že Combi-CB70E získalo prestižní…