Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Z dřevěných panelů NOVATOP vyroste strom s vlastním příběhem

Z dřevěných panelů NOVATOP vyroste strom s vlastním příběhem

Michal Babor | Úterý, 14. únor 2012 |

Jste nadšeným fanouškem dřevostaveb nebo máte jen rádi dřevo jako přírodní materiál? V obou případech vám doporučujeme navštívit letošní veletrh Dřevostavby 2012, jemuž se brány Výstaviště v Praze-Holešovicích otevřou už 23. února.

ZaNovat01tímco návštěvníci loňského ročníku mohli zhlédnout dřevostavbu naživo postavenou z panelů NOVATOP 1:1, letos to bude jiný unikátní projekt. Třípodlažní expozici sestavenou z panelů z vrstveného masivního dřeva, která na sebe vezme podobu osm metrů vysokého stromu, navrhla Ing. Irena Truhlářová z ARCHCON Atelieru. "Nechceme soutěžit o nejvyšší stavbu veletrhu," říká Ing. Jiří Oslizlo ze společnosti Agrop Nova, která panely NOVATOP vyrábí. "Touto jedinečnou expozicí chceme zdůraznit, že v každém panelu našeho stavebního systému je skutečný strom se svým vlastním příběhem, který se přirozeně prolne s příběhem lidí, kteří si dům ze dřeva vysnili, postavili a žijí v něm. Zároveň chceme doložit, jak každá stavba dřevěného domu přispívá k ochraně životního prostředí. O tom svědčí i filozofie naší expozice: V KAŽDÉM PANELU JE SKUTEČNÝ STROM — STROM PRO VÁŠ DŮM."

Se stavbou bude pomáhat jeřáb

Novat03Stavba netradičního pavilonu bude náročná. "Doba na přípravu expozice je omezená a nedá se dopředu odhadnout, není to klasický dům, ale beru to jako výzvu," vysvětluje Martin Novák ze společnosti Dřevostavby MC, která je Certifikovaným NOVATOP partnerem a která stejně jako loni expozici NOVATOP na veletrhu Dřevostavby realizuje. "K usazení velkých dílů budeme potřebovat jeřáb, přitom manipulace musí být velmi přesná a citlivá, protože všechny povrchy jsou v pohledové kvalitě a každé poškození by bylo vidět."

Plně odpovědně pouze se dřevem

Novat06Novat07Konstrukční, izolační či estetické parametry dřevěných stavebních konstrukcí dnes v mnohých ohledech předčí jiné tradiční stavební technologie. A na rozdíl od klasických stavebních hmot je dřevo jedinou plně obnovitelnou surovinou, která navíc během růstu, při továrním zpracování i po zabudování do stavby trvale váže oxid uhličitý, skleníkový plyn zodpovědný za globální klimatickou změnu.

Z Prahy poputuje strom do Curychu

Novat04Novat05Symboliku uzavřeného cyklu do důsledku naplňuje i expozice NOVATOP. Po ukončení pražského veletrhu bude stavba demontována a převezena do Curychu, aby se stala součástí Umweltareny, největší světové prezentace ekologických stavebních technologií, která se na ploše 6 000 m2 otevře návštěvníkům v srpnu 2012. "Samozřejmě jsme hrdi na to, že náš systém bude představen světové veřejnosti v tak jedinečném projektu," poznamenává Jiří Oslizlo a zároveň dodává: „Věřím, že náš příběh stromu zaujme odbornou i laickou veřejnost i na nadcházejícím veletrhu Dřevostavby v Praze. Chtěl bych všechny srdečně pozvat k procházce naším stromem. Možná v něm i vy najdete začátek svého nového životního příběhu."

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před 18 lety sběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před sedmi lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner