Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Hovory o dřevu s Akad. arch. Alešem Brotánkem

Hovory o dřevu s Akad. arch. Alešem Brotánkem

Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 01. březen 2012 |

V pátek 24.2.2012 se naše redakce zúčastnila přednášky pana Akad. arch. Aleše Brotánka, která byla součástí cyklu Hovory o dřevu 2012. Sérii odborných přednášek pořádaly firmy ARCHCON atelier, s.r.o. a Dřevostavby Biskup, s.r.o. v rámci veletrhu Dřevostavby 2012. Každá z přednášek byla zakončena diskuzí s předními odborníky v oboru dřevostaveb, protože, jak už vyplívá z názvu, Hovory o dřevu měly vyhrazen velký prostor právě pro dotazy a polemiku posluchačů. Nejhojnější účast zaznamenala sobotní přednáška pana Stanislava Biskupa s tématem Stavby z masivních panelů.

Současné stavby z lehčených tvárnic se chovají jako špatné dřevostavby

Tímto tvrzením odstartoval architekt Brotánek svou přednášku na téma Dřevostavba s vlastnostmi stavby zděné. Podložil ho informacemi o nedostatečných tepelně izolačních a tepelně akumulačních schopnostech zmiňovaných staveb, které se při nejlepší vůli nemohou rovnat kvalitně provedené dřevostavbě. Přehledně pak vyložil na stůl pozitiva a negativa dřevostaveb a tradičně zděných domů a snažil se posluchačům vysvětlit, jak snadno jdou odstranit zažité „předsudky" o nevýhodách dřevostaveb – tedy jejich horší akumulační schopnosti a obecně horší vlastnosti akustické. Poukázal pak především na fakt, že hlavní nevýhodou dřevostaveb je jejich malá tradice, která většinu lidí nutí k neodůvodněným pochybnostem.

Architekturu neděláme pro watty, ale aby se v ní žilo

Hovory o dřevu ´12, Akad. arch. Aleš BrotánekAkad. arch. Aleš Brotánek popsal na některých svých realizacích zásady, kterými se při navrhování a výstavbě dřevostaveb řídí. Protože je zastáncem pasivního a především velice ekologického způsobu výstavby, rozhovořil se o přírodních stavebních materiálech, jako jsou hliněné omítky nebo izolace z celulózy a dřevěných vláken. Poukázal na výborné vlastnosti hliněných omítek a na problémy, které by při jejich realizaci mohly nastat a také vysvětlil výhody izolace z foukané celulózy a její úskalí, která souvisí především s volbou nezkušené stavební firmy. Kritikům pasivního bydlení se snažil vysvětlit, že s individuálním přístupem k navrhování a realizaci každého domu jde vždycky dosáhnout výhodného kompromisu.

Kam posíláme své děti?

Nad podobnou otázkou se zamyslela většina posluchačů ve chvíli, kdy architekt začal hovořit o míře znečištění vzduchu v interiéru a o hodnotách koncentrace CO2 ve třídách základních, středních i vysokých škol. Hodnoty, na které se třída plná dětí dostane po několika vyučovacích hodinách ve starší budově s novými těsnými okny a chybějícím systémem nuceného větrání, mnohokrát převyšují hygienicky přípustné normy. Při překročení hodnoty 1 500 ppm se výrazně snižuje schopnost koncentrace a pamatování, v těchto prostorech však není problém, aby čidla naměřila i 4000 ppm. Jak po svých ratolestech tedy můžeme chtít, aby se soustředily na výuku, potažmo si z ní dokonce i něco pamatovaly, když to v podstatě ani není fyzicky možné?

Kvalita vzdělání v oblasti pasivní výstavby je nedostačující

Hovory o dřevu ´12, Akad. arch. Aleš BrotánekZávěrečná diskuze se točila jak kolem mnoha detailů, zmíněných v samotné přednášce, tak kolem zarážejícího faktu, jak málo vzdělání v podobném směru se ještě dnes dostává studentům technických škol. Nejen v rámci alternativních stavebních materiálů či sofistikovaných technologií pasivních domů, ale především v oblasti dřevostaveb obecně. Absolventi stavebních i architektonických oborů naneštěstí ještě dnes opouštějí školy bez hlubších vědomostí ve zmiňovaných sférách. Bez značné míry vlastního přičinění tak většinou nejsou schopni „skočit rovnýma nohama" do moderního projektování a pracovat s většinou „netradičních" postupů. Jak vůbec může česká veřejnost překonat absenci tradice dřevěného stavění bez informovaných odborníků?

 

 

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.8 %
26.2 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner