Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Hovory o dřevu s Akad. arch. Alešem Brotánkem

Hovory o dřevu s Akad. arch. Alešem Brotánkem

Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 01. březen 2012 |

V pátek 24.2.2012 se naše redakce zúčastnila přednášky pana Akad. arch. Aleše Brotánka, která byla součástí cyklu Hovory o dřevu 2012. Sérii odborných přednášek pořádaly firmy ARCHCON atelier, s.r.o. a Dřevostavby Biskup, s.r.o. v rámci veletrhu Dřevostavby 2012. Každá z přednášek byla zakončena diskuzí s předními odborníky v oboru dřevostaveb, protože, jak už vyplívá z názvu, Hovory o dřevu měly vyhrazen velký prostor právě pro dotazy a polemiku posluchačů. Nejhojnější účast zaznamenala sobotní přednáška pana Stanislava Biskupa s tématem Stavby z masivních panelů.

Současné stavby z lehčených tvárnic se chovají jako špatné dřevostavby

Tímto tvrzením odstartoval architekt Brotánek svou přednášku na téma Dřevostavba s vlastnostmi stavby zděné. Podložil ho informacemi o nedostatečných tepelně izolačních a tepelně akumulačních schopnostech zmiňovaných staveb, které se při nejlepší vůli nemohou rovnat kvalitně provedené dřevostavbě. Přehledně pak vyložil na stůl pozitiva a negativa dřevostaveb a tradičně zděných domů a snažil se posluchačům vysvětlit, jak snadno jdou odstranit zažité „předsudky" o nevýhodách dřevostaveb – tedy jejich horší akumulační schopnosti a obecně horší vlastnosti akustické. Poukázal pak především na fakt, že hlavní nevýhodou dřevostaveb je jejich malá tradice, která většinu lidí nutí k neodůvodněným pochybnostem.

Architekturu neděláme pro watty, ale aby se v ní žilo

Hovory o dřevu ´12, Akad. arch. Aleš BrotánekAkad. arch. Aleš Brotánek popsal na některých svých realizacích zásady, kterými se při navrhování a výstavbě dřevostaveb řídí. Protože je zastáncem pasivního a především velice ekologického způsobu výstavby, rozhovořil se o přírodních stavebních materiálech, jako jsou hliněné omítky nebo izolace z celulózy a dřevěných vláken. Poukázal na výborné vlastnosti hliněných omítek a na problémy, které by při jejich realizaci mohly nastat a také vysvětlil výhody izolace z foukané celulózy a její úskalí, která souvisí především s volbou nezkušené stavební firmy. Kritikům pasivního bydlení se snažil vysvětlit, že s individuálním přístupem k navrhování a realizaci každého domu jde vždycky dosáhnout výhodného kompromisu.

Kam posíláme své děti?

Nad podobnou otázkou se zamyslela většina posluchačů ve chvíli, kdy architekt začal hovořit o míře znečištění vzduchu v interiéru a o hodnotách koncentrace CO2 ve třídách základních, středních i vysokých škol. Hodnoty, na které se třída plná dětí dostane po několika vyučovacích hodinách ve starší budově s novými těsnými okny a chybějícím systémem nuceného větrání, mnohokrát převyšují hygienicky přípustné normy. Při překročení hodnoty 1 500 ppm se výrazně snižuje schopnost koncentrace a pamatování, v těchto prostorech však není problém, aby čidla naměřila i 4000 ppm. Jak po svých ratolestech tedy můžeme chtít, aby se soustředily na výuku, potažmo si z ní dokonce i něco pamatovaly, když to v podstatě ani není fyzicky možné?

Kvalita vzdělání v oblasti pasivní výstavby je nedostačující

Hovory o dřevu ´12, Akad. arch. Aleš BrotánekZávěrečná diskuze se točila jak kolem mnoha detailů, zmíněných v samotné přednášce, tak kolem zarážejícího faktu, jak málo vzdělání v podobném směru se ještě dnes dostává studentům technických škol. Nejen v rámci alternativních stavebních materiálů či sofistikovaných technologií pasivních domů, ale především v oblasti dřevostaveb obecně. Absolventi stavebních i architektonických oborů naneštěstí ještě dnes opouštějí školy bez hlubších vědomostí ve zmiňovaných sférách. Bez značné míry vlastního přičinění tak většinou nejsou schopni „skočit rovnýma nohama" do moderního projektování a pracovat s většinou „netradičních" postupů. Jak vůbec může česká veřejnost překonat absenci tradice dřevěného stavění bez informovaných odborníků?

 

 

Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • CUBE: Zahradní domek plný inspirací

  CUBE: Zahradní domek plný inspirací

  Zahradní obývací pokoj, venkovní sauna či stylové domácí kino, čítárna, prostor pro oslavy, dětská skrýš – tím vším a určitě lecčíms navíc dokáže být CUBE – dřevěný…

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner