Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Tisk
Prověřený způsob vytápění dřevostaveb – infrapanely Wellina

Prověřený způsob vytápění dřevostaveb – infrapanely Wellina

Dagmar Čechová | Pondělí, 23. červen 2014 |

Energetická náročnost staveb neustále klesá, průměrná plocha rodinných domů se ustálila na nižších hodnotách 100-200 m2 a moderní dřevostavby tak dosahují energetické ztráty v průměru 3-6 kW. Je tedy nutné zvážit vhodné řešení vytápění vzhledem k jejich konstrukci a velikosti.

 V sousedních vyspělejších zemích již po letech provozu drahých a složitých technologií hledají odpovídající náhradu s podobnou energetickou účinností, ale minimálními nároky na údržbu a servis, které u těchto náročnějších systémů vyhodnotily jako neekonomické. Aktuálním standardem vytápění dřevostaveb se stávají sálavé infrapanely.

Efektivní a ekonomické řešení

 InfratoInfrarotpení mění zažité principy předávání tepla do prostoru a zlepšuje celkový tepelný komfort osob v prostoru. Sálavým způsobem obdobným jako u kachlových kamen primárně ohřívá všechny pevné předměty v místnosti, od kterých se sekundárně ohřívá okolní vzduch.

  

porovnání nákladůInfrapanely pro zajištění tepelné pohody a požadované teploty vzduchu nepotřebují konvekční proudění vzduchu ani umístění pod okny jako v případě radiátorů. Teplota podlah je mírně vyšší než teplota vzduchu v místnosti a v porovnání s podlahovým vytápěním snižuje tepelnou ztrátu podlahou až o 40%! Výsledkem je eliminace úniků tepla a snížení nákladů na vytápění o cca 30 - 50% v porovnání s přímotopy a akumulačním vytápěním. Ve srovnání s plynovým pak o cca 10 - 20%. Lepších výsledků dosahují pouze tepelná čerpadla, ale u moderní dřevostavby je rozdíl v nákladech cca 3 - 4 000 Kč/rok, v pořizovacích nákladech však zpravidla 100 - 200 000 Kč. Návratnost investice do nákladných technologií TČ přesahuje celkovou životnost samotného zařízení.

Návrh vytápění infrapanely vám distributor certifikovaných rakouských infrapanelů Wellina, společnost Usby s.r.o., vypracuje zdarma a nezávazně na základě zaslané projektové dokumentace, případně si stavby zaměří osobně. Návrh vytápění je pak velmi přesný a odpovídá stavu budovy a dané lokalitě.

Praktický designový doplněk

Při správnéInfrapanel Wellina 700W závěsná topná koulem návrhu, regulaci a umístění splňují sálavá topná tělesa veškeré požadavky na kvalitní a úsporný systém vytápění. Vzhledem k nejčastějšímu umístění na stěně ve výšce očí, musí infrapanely vyhovět i vysokým estetickým nárokům. Můžete si je tak vybírat v podobě obrazů, zrcadel či skel. Mohou mít tvar obdélníku či kruhu ale i atypické koule zavěšené do prostoru.

 Infrapanel Wellina 600W na stropě typ RoundJe možné je také zapustit do SDK podhledů a pro místnosti, kde není instalace na stěny či strop možná, se nabízí i samostatně stojící infrapanely.

 

InfrapaInfrapanel Wellina 600W na stěně, provedení tabule popisovacínely Wellina rakouského výrobce společnosti Redwell Manufaktur GmbH se vyznačují nejširší nabídkou provedení infratopení na trhu, nadčasovým designem a vysokou kvalitou použitých materiálů.

 Jak vybrat ten správný

Infrapanel Wellina 600W na stěně, vlastní motiv, bezrámovýNa trhu jsou k dispozici infrapanely v celé škále konstrukcí a kvality použitých technologií. Vybírat byste měli ty s certifikáty bez elektrosmogu(certifikát IGEF). Měly by umožňovat instalaci na stěny, kde je účinnost sálavého vytápění nejvyšší. Důvodem použití infrapanelů na stropě bývá vysoká teplota těles nad 100°C, při níž norma instalaci na stěnu neumožňuje (zpravidla se jedná o tělesa pro průmyslové použití v halách, která nejsou pro použití v domácnostech vhodná). Kvalitní, úsporný a certifikovaný infrapanel tak poznáte podle teploty cca 95°C a malé vzduchové mezery mezi panelem a stěnou, ve které vzniká žádoucí konvekční proudění.

Budoucnost sálavého vytápění

Infrapanel Wellina 600 W na stěně, zrcadlo bezrámové, krytí IP 65Sálavé vytápění kombinuje vysokou účinnost, dlouhou životnost, moderní design a příjemnou tepelnou pohodu. Infrapanely zapadají do celkové koncepce energetiky EU pro trvalé snižování spotřeby energií a dle typu stavby a původního zdroje vytápění snižují energetickou náročnost staveb o 10-50%.

V nízkoenergetických stavbách infratopení teplo dávkuje decentralizovaně pro každou místnost s příkony infrapanelů od 250W do 1400W. Vytápění elektřinou se v těchto domech stává prakticky nejekonomičtějším díky sazbě D45d (v porovnání s plynem a sazbou D02d je cena až o 50% nižší).

Infrapanely Wellina dosahují nejkratší doby návratnosti investice a tak se dá očekávat, že zájem o sálavé vytápění bude mezi širokou veřejností i nadále stoupat.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.9 %
26.1 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner