Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímavosti

Časopis Dřevo&Stavby 4/2013
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 4/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Solární čítárna vám dobije třeba mobilní telefon

Solární čítárna vám dobije třeba mobilní telefon

Helena Petáková | Pátek, 05. srpen 2016 |

Fyzický pohyb a slunce – v tomto spojení si určitě představíme aktivity související se zdravým životním stylem, při kterém si přeneseně řečeno dobíjíme baterky. Načerpat novou energii a při tom nabít skutečné baterie potřebné pro právě používanou elektroniku, to už je tak trochu science fiction z dílny studentů architektury Massachusettského technického institutu v Bostonu, USA.

 

Mezioborový tým mladých designérů, soustředěný do KVA studia (Kennedy & Violich Architecture), dostal při příležitosti oslav stopadesátého výročí své univerzity jednoduché zadání – za šest týdnů a jen s malým rozpočtem vytvořit veřejný interaktivní objekt. Mezi klasickými stavbami univerzitního kampusu se tak v den D objevila unikátní sada solárních houpacích lehátek Soft Rockers, která mohou sloužit uživatelům ke studiu nebo k aktivnímu odpočinku při četbě a poslechu hudby, zároveň však představují i malou důmyslnou elektrárnou. Na rozdíl od městské infrastruktury vyrábí „čistou“ energii zapojením lidské síly v podobě dynamického houpavého pohybu.

solární čítárna 2

 

Dosažení cíle – dobití vestavěné napájecí baterie – by však jen touto cestou bylo dost namáhavé. Hlavní práci proto obstarává slunce prostřednictvím flexibilních tenkovrstvých fotovoltaických systémů, které zvnějšku kopírují povrch lehátka a jsou spolu s osvětlením a inovativní výkonovou elektronikou integrovány do jeho designu.

proces výroby

 

solární čítárna 1Každý Soft Rocker umí naklánět své solární panely na přímé sluneční paprsky a dokonce se zároveň přizpůsobuje hmotnosti sedící osoby. Získaná energie může být použita k dobíjení všech elektronických pomůcek zapojením do tří USB-portů nebo k vnitřnímu osvětlení dřevěné houpací smyčky. Uživatelé si tak mohou i v noci vychutnat světlo z obnovitelných zdrojů při četbě, práci nebo relaxaci s přáteli, protože osvětlený objekt je také atraktivní ozdobou každé zahradní společenské akce. Interaktivní Soft Rocker má tak i sociální význam, je adaptabilní ve své formě pro různé místní podmínky, reaguje na aktuální potřeby člověka a celkově naplňuje moderní představy o zdravém životním stylu.

Sama konstrukce lehátka je součástí programu, který zkoumá výrobní technologie zpracování rychle rostoucích měkkých dřev, která se obvykle v architektuře nevyužívají. KVA studio nedávno získalo mezinárodní ocenění za nový způsob ohýbání dřeva, jenž je také součástí digitální výuky na místní univerzitě. K vytvoření souvislé klenuté konstrukce využívá moderní parametrické 3-D modelování a robotické výrobní rameno, aby každá část tenké tvarované překližky přesně zapadla do druhé. Tuto technologii zpracování dřeva ve spojení s flexibilními solárními panely studentské architektonické studio už úspěšně aplikovalo také v návrhu a při realizaci obytného sídliště.

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Dřevostavba na dně jezera

  Dřevostavba na dně jezera

  Na břehu Washingtonského jezera v Seattlu, na místě, které bylo ještě před sto lety zaplaveno vodou, vyrostla koncem roku 2014 jedna z prvních zdejších dřevostaveb z CLT panelů.

 • Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Malá dřevostavba s velkým dvorem

  Profesionální sport jde obvykle ruku v ruce s tučnou výplatní páskou, čemuž odpovídá i životní styl. I čtyřiačtyřicetiletý kultovní snowboardista Mike Basich tuto „tradici"…

 • Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Největší lyžař světa měří 19 m a jmenuje se Edy

  Nepřehlédnutelnou dominantou letošního mistrovství světa v lyžování ve Švýcarském Svatém Mořici je obří dřevěný lyžař, který dostal jméno Edy. Stal se nejen symbolem…

 • Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mini dřevostavba jako maringotka. Ale doslova "de luxe"...

  Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V tomto případě však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

74 %
26 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner