Časopis DŘEVO&stavby 1/2012
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2012
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Čisté dřevo, nebo nátěr?

Dagmar Čechová | Čtvrtek, 08. leden 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Pokud zrovna nebude mít dům z masivního dřeva sendvičovou konstrukci, bude vzhled jeho stěn definován strukturou použitého dřeva.
Majitelé tak nemusí přemýšlet nad typem a barvou fasády, přemítat, jakou barvu stěn zvolit v ložnici nebo pracovně.
Odstín lze jen lehce dotáhnout lazurou, olejem či nátěrem. To je vše!

interiér srubuPrvotní (nebo i finální) úprava: broušení či pískování

Po dokončení srubu nebo roubenky se začíná s finální úpravou trámů či klád. Horní tenká vrstva dřeva se obvykle ručně brousí a dochází tak k rovnoměrnému sbroušení tvrdých i měkkých částí trámů. Broušení může nahradit metoda pískování: pistolí s tryskou se pod vysokým tlakem na dřevo stříká mleté kukuřičné zrno působící jako abrazivo. Ve skutečnosti se tedy nepoužívá písek, jak by se podle názvu zdálo. Vystřelované částice ohlazují dřevo jinak než bruska, omílají a sbrušují se pouze měkké části kmenů, zatímco tvrdé části se jen jemně očistí a ohladí.

Průměrně velký dům se opískuje za 2-3 dny. Výsledkem pískování je plastičtější a přírodnější vzhled dřeva. To působí jakoby méně opracované, zvýrazňují se suky, letokruhy (tam, kde jsou vidět na řezných plochách) a zbytky po odkornění. Kresba dřeva více vyniká, pískování mu dodává výraznější vzhled. Efekt se ještě zdůrazní po finálním nátěru. Na povrchu dřeva zůstanou dva až tři jemné přírodní odstíny, povrch trámů není jednobarevný.

interiér srubuNezměněná krása dřeva

Vnitřní stěny se po sbroušení nebo pískování mohou, nebo také nemusí dále upravovat. Většinou se ošetřují olejem na bázi včelího vosku nebo lazurovacími laky. Do interiéru je možné použít i tradiční přírodní nátěr, který se využívá u historických dřevěnek – fermež.

Ne vždy je ale ošetření povrchu interiérových stěn nutné, dřevo může zůstat bez další úpravy. Olejováním se totiž nijak nemění povrchové vlastnosti dřeva; olej neobsahuje žádnou složku působící proti UV záření a podobně. Stěny zabarví a příjemně provoní interiér, takže působí spíše na psychiku: zintenzivňuje pocit prožitku z přírodního dřevěného domu, dřevo jakoby o sobě dávalo více vědět. Někteří výrobci domů z masivního dřeva však tvrdí, že když je navštívili zákazníci v kanceláři srubu s neošetřenými (jen broušenými nebo pískovanými) stěnami, chtěli totéž i doma.

interiér srubuA co údržba?

Interiérové stěny z masivního dřeva opracované pouze broušením nebo tryskáním a dále neošetřené se udržují stejně jako stěny napuštěné olejem, fermeží nebo lazurou. V úvahu připadá pouze stírání prachu, ať už běžnou prachovkou nebo vysavačem s kartáčovým nástavcem, který stěny nepoškrábe. Vlhký hadřík přijde k užitku jen ve výjimečných případech, kdy se stěna v některém místě opravdu znečistí, například od obuvi.

interiér srubuÚprava spár mezi trámy roubenky

Pokud má nová nebo opravená roubenka mezi trámy spáru, je třeba ji vyplnit tak, aby stavba odpovídala soudobým předpisům o požární bezpečnosti. Ve spáře proto bývá zafrézovaná dřevěná lišta, k níž se z interiérové strany přidá minerální vlna, která funguje jako požární zábrana. Zbývající prostor je vyplněn PUR pěnou a vše je z obou stran zalištováno.

Jinou možností kombinace izolace a povrchové úpravy může být PUR pěna, upravená ovčí vlna, konopná izolace, minerální či skleněná vlna jako izolace, hliněná nebo stěrková omazávka. U historických staveb se používá výhradně hliněná mazanina; stavba tak zůstává autentická z hlediska výběru materiálu a vzhledu.

Alena Gembalová, foto archiv

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop