S chytře navrženou dřevostavbou se čtyřčlenná rodina vešla do požadovaného rozpočtu 5 milionů korun

Redakce | Čtvrtek, 24. září 2020

Chytry-dum-realizace-uvodniNa začátku je krásný sen o novém vlastním domě. Ten poté rychle vystřídá realita, kdy stojíte na prázdném pozemku a máte nepříliš konkrétní představy o stavbě, která by na něm měla vyrůst. Na konci pak stojí moderní dům s čistým designem, dokonale propojený se zahradou. Jen nedávno si tímto typickým vývojem prošla i rodina s malými dětmi z Polabí. Dnes si všichni užívají radost z nového bydlení.

Pasivní a plusový dům, Hanka s Lucií se nám svěřily, jak se jim v domech doopravdy bydlí

Ondřej Krejčí | Čtvrtek, 10. září 2020

pasivni-RD-Lucie-uvodniTechnických rad jak postavit pasivní dům, najdeme v publikacích a na internetu nepřeberné množství, s hledáním reálných zkušeností už je to trochu složitější. Většinou se navíc opět týkají spíše technických aspektů stavby. Z jakého materiálu dům postavit, čím vytápět... Ale jak takové domy vlastně fungují v každodenní praxi? Není nucené větrání hlučné? Můžeme otevírat okna? Nevadí interiéru vlhkost z pověšeného prádla a nepřehřeje trouba celý interiér? Na tyto otázky jsme se zeptali dvou dam, které bydlí s rodinami v rodinných domech od architektonické kanceláře Vize Ateliér, s.r.o. I když světem vládne genderová vyváženost, my tentokrát zabrousíme na tenký led společenské nekorektnosti, protože ženský pohled na věc přináší řadu zajímavých poznatků, které určitě využijí i pánové.

Klíčová otázka při stavbě pasivního domu: Dřevo, cihla, vápno a písek, nebo beton?

Ondřej Krejčí | Pondělí, 07. září 2020

stavba-PD-HELUZ-uvodniJedna z prvních otázek, kterou si zájemci o pasivním dům logicky položí, zní: Z čeho stavět? Správně by ale otázka měla znít: Jak stavět? Současné technologie totiž umožňují výstavbu energeticky šetrných domů prakticky napříč materiálovým spektrem, důležitý je především návrh, způsob provedení stavby, konkrétní stavební situace a samozřejmě očekávání a preference klienta.

Pro své bydlení si Petra s Jakubem vybrali nevšední pasivní dům, navržený podle zásad feng-shui

Redakce | Čtvrtek, 27. srpen 2020

navrh-domu-feng-shui-uvodniPasivní domy jsou obvykle vnímané jako utilitární záležitost, která promlouvá především řečí čísel. Lze ale výpočty skloubit s filozofií feng-shui? ARCHCON atelier dokazuje, že ano. Za návrhem tohoto poetického domu stojí sehraná dvojice Irena Truhlářová a Šárka Trousílková. Stavba byla inspirovaná nevšedními požadavky klientů Petry a Jakuba a harmonizovaná pohledem konzultantky feng-shui Terezy Svobodové. Na přípravě návrhu se dále podílel tým statiků, energetický specialista a realizační firma. Představujeme vám malou degustaci z procesu tvorby architektonické studie slovy architektek.

V Krkonošském podhůří si postavili zděný pasivní dům, který zároveň propojili se zrekonstruovanou stodolou

Michal Babor | Čtvrtek, 20. srpen 2020

RD-pasivni-dum-se-stodolou-uvodniNa začátku byl krásný pozemek se starou stodolou v krkonošském podhůří a mladý, sportovně založený pár, který si představoval moderní dům propojený s (někdy později) rekonstruovanou stodolou. Celkem jasné zadání pro stavební proces, na jehož konci jsou spokojení stavebníci i architekt.

Po letech bydlení v pasivní dřevostavbě zastávají názor, že dřevo a hlína jsou ideální kombinací

Lucie Němcová | Úterý, 18. srpen 2020

zkusenost-s-pasivni-drevostavbou-uvodniMálokdo by při pohledu na dřevem obložený dům organických tvarů hádal, jaká byla prvotní představa jeho majitelů. Cihly a polystyren vystřídalo dřevo a hliněné omítky. Stačilo získat více informací a úhel pohledu se investorům výrazně změnil. Po třech letech užívání spokojení obyvatelé domu rozhodně nelitují, že dali přednost voňavým a minimálně upraveným přírodním materiálům.


Líbil se Vám článek?

Pasivní dřevostavba Dům pod vinnou révou Vás zve na blower door test

Redakce | Čtvrtek, 30. červenec 2020

Dny otevřených dveří Dům pod vinnou révou_2Plánujete stavbu domu, rozhodujete se mezi zděným domem či dřevostavbou nebo zvažujete stavbu pasivního domu a máte spoustu dotazů? Chcete bydlet zdravě? Pasivní dřevostavba Dům pod vinnou révou Vás zve na dny otevřených dveří. Blower door test již 13. 8. 2020

Centrální vysavač v pasivním domě

Redakce | Pondělí, 20. červenec 2020

centralni-vysavac-v-pasivnim-dome-uvodniPři projektování rodinných domů někdy narážíme na otázky související s utěsněním rodinných domů a jaký vliv na rovnováhu při ventilaci pasivních domů má centrální vysavač. Pro laickou a mnohdy i odbornou veřejnost je totiž nepředstavitelná jakákoliv skulinka, kterou by se mohl do domu, nebo spíš ven z domu dostávat vzduch, navíc hnaný motorem, který by v dokonale utěsněném domě způsoboval podtlak. Řešením je umístění výfuku v technické místnosti.

Pasivní dům si svépomocí postavili pro aktivní přístup v přírodě

Redakce | Pátek, 01. květen 2020

Pasivni-dum-svepomoci-dum-s-bazenemPůvodně majitelé stavbu plánovali pouze jako nízkoenergetickou, ale po konzultaci s technickým poradcem dodavatele stavebního materiálu se měsíc před zahájením prací rozhodli pro pasivní výstavbu. Plány změnili nejen kvůli úspoře, ale také celkové ekologičnosti a zejména precizní kvalitě, která je u pasivních budov nutná.

BLOWER-DOOR test - nezbytný pomocník každého stavitele pasivního domu

Jiří Kuthan | Pondělí, 20. duben 2020

blower-door-test-instalovany-ramPokud nám při výstavbě nového domu záleží na jeho energetické úspornosti, budeme se muset vypořádat s téměř „dokonalou" těsností domu. Netěsnostmi v celé jeho obálce, a pak samozřejmě také větráním, totiž uniká nejvíce tepla, které pustit do exteriéru nechceme. Protože průvzdušnost obálky budovy se nedá snadno určit jen vizuální kontrolou, existuje tzv. Blower door test, tedy test vzduchotěsnosti obálky budovy.

Strana 1 z 11

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop