Prastarý dům se po sto letech dočkal zcela zásadní rekonstrukce. Jeho interiér vás překvapí

Dagmar Šimonová | Neděle, 12. září 2021

rekonstrukce-německého-domu-uvodniNa náměstí v Limburku nedaleko německého Koblenzu stojí prastarý dům. Postavili ho někdy ve 14. století tehdy obvyklou technikou hrázděného zdiva – dřevěná nosná konstrukce, dnes bychom řekli těžký dřevěný skelet, s výplní volných vnitřních prostor nenosným materiálem, nejčastěji hlínou nebo vepřovicemi. dnes dům vypadá, jako by ho postavili loni a ne před polovinou milénia. Ještě zajímavější je ale jeho interiér.


Líbil se Vám článek?
 

Své peníze se Pavel rozhodl použít na záchranu zchátralé roubenky, kterou celou zrekonstruoval

Dana D. Daňková | Čtvrtek, 09. září 2021

rekonstrukce-roubenka-zdarske-vrchy-uvodniRoubenky k naší lidové architektuře neodmyslitelně patří. Čím hlouběji však jdeme do minulosti, tím méně jich nacházíme. Kráska, kterou navštívíme tentokrát, by v rodném listě mohla mít letopočet začínající osmnáctkou. Přesně se to neví. A i kdyby, ženy přece svůj věk neprozrazují. A nakonec osmnáct je nádherný věk...


Líbil se Vám článek?

Rekonstrukce venkovské usedlosti se jim podařila na výbornou

Michal Babor | Čtvrtek, 19. srpen 2021

rekonstrukce-venkovske-usedlosti-cp-architektur-rakousko-jois-exterier-1V zahraničí už, zdá se, pochopili, že venkovská sídla rozrůstající se o satelitní přílepky rychle ztrácejí svou staletími budovanou homogennost, a začínají podporovat spíše adaptaci starší zástavby na moderní bydlení nejen formou státních subvencí, ale i řady architektonických soutěží. Hned v několika z nich se na vítězných stupíncích objevila rekonstrukce malé usedlosti, kterou bychom si mohli dobře představit i v podmínkách české vesnice. Zatím se ale můžeme inspirovat v rakouském Burgenlandsku, konkrétně v malé obci Jois.


Líbil se Vám článek?

Z původní fary vytvořili dechberoucí kavárnu a stylový penzion

Redakce | Středa, 14. červenec 2021

rekonstrukce-fary-cafe-fara-uvodniPojďte se s námi podívat do jedné poněkud neobvyklé stavby. Původní faru patřící k sousednímu kostelíku proměnili noví majitelé na kavárnu, ale to nestačilo. Bylo třeba někde ubytovat hosty, a tak se původní hospodářské zázemí postupně proměnilo v architektonicky propracovanou dřevostavbu, která ale dodnes nese název stodola.


Líbil se Vám článek?

Po rekonstrukci je malý horský domek dřevostavbou jen naoko

Redakce | Úterý, 06. červenec 2021

drevostavba-Krkonose-uvodni-fotkaNa malém horském domku, ke kterému se jeho majitelé dostávají v zimním období zásadně po svých nebo na běžkách, nás zaujal především zajímavý interiér jako vystřižený z truhlářské dílny. Ačkoliv nosné stěny této rekonstrukce zůstaly (tak trochu omylem) zděné, ve všech ostatních směrech bychom dům mohli označit za dřevostavbu.


Líbil se Vám článek?

Nízkoenergetická roubenka šetří životní prostředí i peněženku svých majitelů

Radek Beneš | Neděle, 06. červen 2021

navsteva-drevostavby-roubenka-v-souladu-s-tradici-atrea-exterier-uvodniBydlení na horách není pro každého, ale ten, kdo kouzlu kopců u nás propadne, pak jen stěží bude hledat domov jinde. Ne jinak tomu bylo v případě našich hostitelů – mladé dvojice, jejíž metou se stalo bydlení na dosah rozkvetlým stráním s horskou květenou, srnkám snídajícím pod okny během léta a vysoké sněhové peřině v zimě. Vysněný cíl si dnes už manželé dokázali splnit. A stylově – v čem jiném bydlet na horách, než ve stylové dřevostavbě. Využili jsme pozvání, abychom se do jejich nízkoenergetického domova podívali.


Líbil se Vám článek?

Původní půdní prostor zrekonstruovali na letní byt

Lucie Němcová | Čtvrtek, 20. květen 2021

rekonstrukce-podkrovi-ORA-uvodniTransformace podkroví bývalé školy v Mikulově na letní byt je počinem mladé trojice začínajících architektů působících pod značkou ORA. „Máme to tu rádi a baví nás to tu ještě zlepšovat," říkají. „Snažíme se tvořit originální regionální architekturu." A jak se jim to daří, posuďte sami...

Kompletní rekonstrukcí zachránili 250 let starou roubenku. Jaký byl postup záchrany?

Dana D. Daňková | Čtvrtek, 06. květen 2021

uvodni-rekonstrukce-roubenkyPohádky jsou s námi spjaty po celý život. To krátké období, kdy „jsme na ně už velcí", můžeme v tomto případě směle pominout. A vše pohádkové v sobě nese jemný nádech krásy, bezpečí a vítězství dobra nad zlem. Taková je i pohádková chaloupka, kterou takřka ze zajetí zlých kouzel vysvobodil Karel Pátek. Tak se hezky posaďte a poslouchejte...

Detail kompletní renovace městského domu ze 30. let do pasivního standardu

Redakce | Úterý, 26. leden 2021

schodiste-po-renovaci-uvodniMnoho majitelů starších bytových a rodinných domů stojí před rozhodnutím, jak přistoupit k nezbytným úpravám, protože jejich objekty jsou příliš provozně náročné, neposkytují dostatečný komfort vnitřního prostředí nebo je jejich technický stav špatný. Seznámíme vás s realizací renovace městského domu, na které lze ukázat, že do pasivního standardu a při dosažením soudobých parametrů stavby lze renovovat převážnou část stávajícího bytového fondu.


Líbil se Vám článek?

Starou roubenku uprostřed lesa úplně rozebrali a vytvořili její dokonalou repliku

Redakce | Sobota, 12. prosinec 2020

roubenka-v-lese-roubenka-zepredu-titulkaJedno místo, jeden genius loci, dvě stavby. Roubenka na odlehlém místě uprostřed lesa vypadá, jako by tady stála věky. Zda ano či ne, nelze říci jednoznačně, její osud je trochu spletitější, než u takových domů běžně bývá.


Líbil se Vám článek?

Větrný mlýn ve Velkých Těšanech se podařilo díky rozsáhlé rekonstrukci zachránit a zachovat tak jeho dávnou minulost

Dana D. Daňková | Pondělí, 17. srpen 2020

Větrný mlýn, Velké Těšany, foto Roman Bašta uvodniMlýnů bývalo na našem území mnoho, ovšem těch větrných, nazývaných „větřáky", bylo spíše poskrovnu. Byly totiž velmi vybíravé, pokud šlo o vhodné území. Musely být vybudovány pouze na návrších a návětrných rovinách se správným větrem a bez překážek, a protože byly i alternativou k vodním mlýnům, pak také tam, kde nebyl k dispozici žádný vodní tok, případně takový, který v zimě na dlouhou dobu zamrzal nebo se na jaře rozvodňoval.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 6

« 1 2 3 4 5 6 »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop