Konstrukce dřevostavby - moderní řešení domu pro každéhoKonstrukce dřevostaveb zahrnuje specifické techniky a postupy, které využívají přírodní vlastnosti dřeva k vytvoření odolných, energeticky účinných a esteticky přitažlivých domů. Tento přístup klade důraz na udržitelnost, optimalizaci materiálových vlastností a integraci moderních stavebních technologií, což vede k rychlé a efektivní výstavbě s minimálním dopadem na životní prostředí.

Výhody konstrukcí dřevostaveb zahrnují jejich rychlou a čistou montáž, výborné tepelné izolační vlastnosti a nízkou energetickou náročnost. Dřevo jako materiál také přispívá k příjemnému mikroklimatu v interiéru a nabízí vysokou míru flexibility v designu. Tyto vlastnosti činí dřevostavby oblíbenou a udržitelnou volbou pro moderní bydlení.

Připravili jsme pro vás seznam článků na téma konstrukce dřevostaveb.

 

Dům z krčkového zdiva má skvělé izolační vlastnosti, je nehořlavý a cenově dostupný

Redakce | Pátek, 07. červen 2024

DrevoaStavby.cz Stavba z krčkového zdiva úvodníUž jste někdy viděli takový dům? Vypadá zvláštně – na jeho vnější omítce se rýsují trámy konstrukce jako na hrázděné stavbě, ale výplň není z cihel. Ze zdí vystupují letokruhy a tvary řezných ploch polínek, někdy výrazněji, někdy méně. Z dálky a pro neznalého pozorovatele vypadají takové stěny jako pečlivě obložené dřevěnými plátky, jenže při bližším pohledu zjistíte, že nejde o dekoraci, ale čistě funkční prvek. Polínek bylo využito jako výplně. Odborně se takové technice říká krčkové zdivo.


Líbil se Vám článek?
 

MS polymery a jejich využití ve stavebnictví

Komerční sdělení | Pondělí, 03. červenec 2023

DrevoaStavby.cz MS polymery ve stavebnictví lepidlo MAMUT GLUE na parapetJednoduše řečeno MS polymer je modifikovaný silikon, který kombinuje vlastnosti silikonu a polyuretanu. Díky kombinaci jejich silných stránek a eliminaci těch slabých, získává unikátní vlastnosti, se kterými se seznámíme níže. Nejdříve se však podíváme, kde a jak MS polymery vznikly.

 

Modulový dům lze snadno přestěhovat z místa na místo. Jaké další výhody přináší?

Dana Jakoubková | Středa, 28. červen 2023

DrevoaStavby.cz | Modulární výstavba modulového domuModulární výstavba je často spojována s konstrukcí převážně kovových přepravních kontejnerů nebo takzvaných unimobuněk. Stále vyšší kvalita materiálů a možnosti designu však dokázaly toto stigma už dávno úspěšně potlačit. Současné modulové stavby jsou totiž konstrukčně a energeticky optimalizovány na vysokou úroveň běžné výstavby rodinných domů a splňují požadavky moderních, udržitelných i architektonicky jedinečných nemovitostí.

S dřevěnou přístavbou či nástavbou k prostornějšímu bydlení

Dana Jakoubková | Úterý, 09. květen 2023

DrevoaStavby.cz Přístavba a nástavba dřevěné konstrukceNejspíš se vám líbí místo, kde žijete. Ale co když rodina už dům přerostla? Možná vám přestala vyhovovat jeho dispozice. Nebo jen potřebujete změnu. Přístavbou nebo nástavbou lze prostor domu nejenom zvětšit, ale také mistrně revitalizovat. Onen novotvar si dokonce můžete roky předem naplánovat. Někdy stačí ho ke stávající stavbě jenom „přilepit", jindy bude třeba autorského důvtipu, kultivovanosti i vztahu k místu. Zeptali jsme se odborníků, jaké možnosti nabízejí dřevěné konstrukce.

Srubová, nebo roubená konstrukce?

Redakce | Pondělí, 10. říjen 2022

DrevoaStavby.cz | Srubová, nebo roubená konstrukceRoubené konstrukce představují jeden z nejstarších stavebních systémů ze dřeva. Ze základního konstrukčního principu vodorovně kladených a v rozích spojovaných klád se vyvinula celá řada více či méně odlišných technických variant, s nimiž se dnes můžeme setkat.


Líbil se Vám článek?

Tomáš Nemrava: Prefabrikace je obrovská výhoda dřevostaveb

Dana Jakoubková | Pondělí, 26. září 2022

DrevoaStavby.cz rozhovor Tomáš Nemrava prefabrikace dřevostavebOd malička koukal tátovi – majiteli pily – pod ruce. Stál u katru, skládal prkna a učil se. Na dřevu prakticky vyrostl. Ale protože ho bavily počty a později i statika a dynamika, vystudoval beton. První domluvený termín rozhovoru na poslední chvíli zrušil. Ředitel dřevozpracovatelského závodu NEMA a stavební firmy Nema Dřevostavby totiž musel obléknout montérky a stoupnout si ke stroji.


Líbil se Vám článek?

Stavební systém SIP – tenký, lehký, přitom silný a celkově výhodný

Dana Jakoubková | Pondělí, 13. červen 2022

DrevoaStavby.cz | Stavební systém SIP (Strukturální izolované panely)Je to jako s GPS navigací – někde špatně odbočíte nebo přijedete pod most a ozve se: přepočítávám. Na cestě za vlastním domem to teď může vypadat podobně. V souvislosti s cenami na stavebním, energetickém i bankovním trhu možná i mnoho stavebníků nyní přepočítává – náklady na stavbu, budoucí provoz domácnosti i splátky úvěru. Mohla by být konstrukce ze samonosných izolovaných panelů odpovědí na snížení rozpočtu?

Teorie skeletových konstrukcí dřevostaveb

Dana Jakoubková | Pondělí, 25. duben 2022

DrevoaStavby.cz | Teorie skeletových dřevostavebLehký a těžký dřevěný skelet, CLT panely, sendvičový panel s rámem i bez rámu. Pojďme se v tom zorientovat.

Co je to vlastně parozábrana a parobrzda?

Redakce | Pondělí, 18. duben 2022

DrevoaStavby.cz | Parozábrana a parobrzda v dřevostavběParozábrana a parobrzda jsou při pohledu na mnohasetletou historii stavebnictví relativně nové pojmy. Dnes ale k výstavbě rodinných domů a zejména dřevostaveb neoddělitelně patří. Bez nich by stěny a střechy nikdy nebyly schopné dosáhnout moderních tepelně-technických parametrů, rychleji by degradovaly a u některých typů konstrukcí by jejich absence mohla mít naprosto destrukční účinky. Proč je tato vrstva, často o tloušťce jen v řádu desetin milimetru, tak důležitá?

Benefity a úskalí vysokého stropu v dřevostavbě

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 31. březen 2022

DrevoaStavby.cz | Vysoký strop v dřevostavběStrop bývá obvykle přehlíženým příběhem nevyužitých možností. Málokterému místu v domě se dostává tak malé pozornosti. Přitom není mnoho architektonických prvků, které by dodaly domu takové drama, jako třeba strop s dvojnásobnou výškou. Vysoké stropy otevírají řadu velkolepých možností pro uměleckého ducha architektů. Jejich problematické praktické aspekty však stavebníkům zůstávají často skryty.


Líbil se Vám článek?

Dobrý dodavatel dřevěných nosných konstrukcí se pozná již v úvodu spolupráce

Komerční sdělení | Úterý, 22. únor 2022

DrevoaStavby.cz | KASPER CZ | Přední český dodavatel dřevěných konstrukcíKvalitní dřevěná konstrukce – od návrhu, přes její provedení, až po použitý materiál, je základním předpokladem vydařené stavby. Výběr jejího dodavatele tak není radno podcenit, způsoby provedení i ceny mohou být velmi rozličné. Jak se však v nabídce dodavatelských firem zorientovat a podle čeho vybírat?

Když se zeď potká s roubením

Redakce | Středa, 05. leden 2022

DrevoaStavby.cz | Napojení zdí na roubeníPři kombinaci dřevěných a zděných prvků v konstrukci roubeného domu je nezbytné vyřešit vzájemné chování těchto prvků během sesedání stavby tak, aby se obě hmoty dostaly na stejnou úroveň. Problematické tedy bývá napojení zděné příčky na roubenou stěnu či strop, případně napojení zděné a roubené části domu.

Strana 1 z 18

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop