Proč je dobré kombinovat konstrukční systém ze dřeva i s dalšími materiály

Lucie Němcová | Úterý, 19. leden 2021

pohledove-drevo-v-interieru-uvodniDřevo jako materiál má celou řadu předností a v konstrukčním systému si umí s přehledem poradit s mnoha nároky. Přesto však existují situace a stavební řešení, kdy je spojení s dalším materiálovým partnerem tou nejlogičtější volbou v zájmu kvalitní stavby po všech stránkách. Jejich vlastnosti se totiž mohou doplnit, podpořit a být tak jako celek neporazitelní.


Líbil se Vám článek?
 

Modifikované dřevo Accoya aneb malý zázrak mezi dřevy

Michal Babor | Středa, 13. leden 2021

uvodni-accoya-drevo-mathews-timberZačalo to vlastně prostě – když si člověk všiml, že ohořelé špalky zbylé po přípravě mamutího guláše vydrží odolávat větru dešti déle než zdravé dřevo připravené ke spálení vedle ohniště, začal kmeny určené ke stavbě svých prvních příbytků opalovat nad plameny. Pak přišla volská krev, mnohem později vyjetý olej a různé průmyslově vyráběné prostředky na ochranu dřeva. Dnes tu máme takové možnosti, jako je tlaková impregnace nebo chemická modifikace. Výsledkem těchto procesů je mimo jiné Accoya, dřevo s pozměněnými vlastnostmi. Samozřejmě ve prospěch stavebníka!


Líbil se Vám článek?
 

Difuzní vlastnosti použitých stavebních materiálů pod drobnohledem

Redakce | Pondělí, 04. leden 2021

difuze-v-konstrukci-drevostavbyNa obálku současných budov jsou kladeny přísné parametry z pohledu stavební tepelné techniky, které jsou přímo závislé na fyzikálních a materiálových parametrech stavebních materiálů. Tepelně-vlhkostní stav obálky budovy je ovlivňován sdruženým transportem tepla a vlhkosti, a proto také souvisí s celkovými difuzními vlastnostmi obvodového pláště. Pro zajištění správné funkce obálky budovy je nutné se detailně zabývat jak tepelnou vodivostí, tak právě difuzními vlastnostmi použitých stavebních materiálů.


Líbil se Vám článek?

Kvalitní stavební vrut – jednoznačná volba při stavbě dřevostavby

Komerční sdělení | Středa, 16. prosinec 2020

stavebni-vruty-imgStavba moderního domu klade vysoké nároky na všechny použité materiály, především na jejich mechanické vlastnosti. Pro spoje, kde se dříve používaly hřebíky, metrické šrouby nebo technicky zastaralé vruty se šestihrannou hlavou DIN 571, tam se dnes používají stavební vruty. Každému řemeslníkovi jde především o rychlost, kvalitu spoje, čistotu práce a v neposlední řadě i o snížení nákladů.

Když cedr není cedrem aneb z čeho se staví dřevostavby, o kterých se tvrdí, že jsou z cedru

Redakce | Středa, 18. listopad 2020

roubenka-z-cedru-cela-roubenkaZa všechno můžou pravděpodobně nedbalí překladatelé: když se na trhu objevilo dřevo ve stavebnictví dosud u nás nepoužívaných druhů stromů označovaných v jejich domovině jako Yellow Cedar, Red Western Cedar či Сиби́рский кедр, přeložili je doslova jako žlutý, červený či sibiřský cedr bez ohledu na to, že česká botanická taxonomie takové názvy vůbec nezná. Obchodní označení se nicméně ujalo velmi rychle a přejali ho i dodavatelé dřevostaveb. Z čeho se tedy vlastně staví roubenky, o kterých říkáme, že jsou z cedru?


Líbil se Vám článek?

Numerická a experimentální analýza rámového rohu s použitím spojovacích prostředků kolíkového typu

Redakce | Pátek, 13. listopad 2020

kolmo-na-vlakna-uvodniDřevo se jako materiál ve stavebnictví stále více dostává do popředí při stavbě různých konstrukcí. Pro zlepšení jeho vlastností se vyvíjejí nové kompozitní materiály nebo nové typy spojů a spojovacích prostředků, které zajistí lepší únosnost a tuhost konstrukce. Právě spoje prvků dřevěných konstrukcí jsou často limitujícím prvkem pro únosnost, tuhost a trvanlivost konstrukce.


Líbil se Vám článek?

Výjimečné projekty si žádají výjimečný přístup i provedení, o tom ví své firma KASPER CZ

Komerční sdělení | Úterý, 13. říjen 2020

projekty CLTTrutnovská firma KASPER CZ již přes 25 let vyrábí a dodává dřevěné nosné konstrukce nejen pro dřevostavby, ale i pro nejrůznější atypické objekty. Využívá inovativních řešení a pravidelně investuje nemalé prostředky do moderního strojního vybavení i nejnovějších softwarů. Zakládá si na vysoké kvalitě odvedené práce a používaných materiálů, dobré komunikaci s klientem a profesionálním přístupu ke každé zakázce. Díky tomu je firma podepsaná pod mnoha jedinečnými projekty.

Dřevostavbu ze sendvičových panelů lze na stavbě poskládat za pár hodin

Dana Jakoubková | Pondělí, 05. říjen 2020

sendvicove-panely-dreamstimeJe to obdobné jako u sendviče, který si dáte ke sváče – mezi dva plátky pečiva je vložen jeden, nebo více druhů náplně; tu sýr a šunka, jinde salát a rajče, prostě co komu libo. Na jeho počátku byl Lord Sandwic, který byl natolik vytíženým úředníkem monarchie ve druhé polovině 18. století, že potřeboval oběd, který by ho příliš nezdržel. A přesně o tom je i sendvič pro stavbu domu – jde především o čas, který se jeho využitím ušetří.


Líbil se Vám článek?

Cedrové dřevo je ideální nejen pro stavbu roubených domů, objevte jeho další využití

Dana D. Daňková | Pondělí, 21. září 2020

cedrove-drevo-uvodniZápadní červený cedr je úžasná dřevina mnoha barevných odstínů, zajímavé textury, skvostného vzhledu a nádherné přírodní jemné vůně léčivých esenciálních olejů. Domy z tohoto dřeva jsou schopny udržet optimální vlhkost v místnosti, i bez použití ochranných nátěrů je neobyčejně trvanlivé a odolné vůči plísním, houbám, hmyzu i povětrnostním podmínkám. V domě udržuje cedr díky svým vlastnostem elektrostaticky neutrální prostředí s vyrovnaným mikroklimatem. Jaký je červený cedr pod drobnohledem odborníka? Ptali jsme se Ing. Štěpána Bartoše, který cedrové domy staví a této dřevině se podíval hluboko pod kůru.


Líbil se Vám článek?

Dřevostavby v souboji s vodou neprohrávají, v tom mají značně navrch oproti zděným domům

Lucie Němcová | Neděle, 23. srpen 2020

drevostavby-celi-vodeZdálo by se, že dřevo a voda dohromady nejdou. Samozřejmě, voda může být největším nepřítelem dřeva, pokud na něj působí dlouhodobě. Může-li však dřevo včas vyschnout, nijak ho neohrozí. Kvalitní a ryhlé vysušení promočené konstrukce je v jakémkoli domě zásadní a dřevostavby mají v tomto směru oproti svým zděným kolegům dokonce navrch.

Jakou životnost lze očekávat u dřevostaveb?

Dana Jakoubková | Úterý, 04. srpen 2020

LUCERN-drevostavbaNeexistuje mínění, byť sebeabsurdnější, které by lidé ochotně nepřijali za vlastní, jakmile vidí, že je přijímáno všeobecně. Ještě nebezpečnější je situace, kdy je jim nějaká pomýlenost předkládána médii, která by se měla významně odlišovat od „jedna paní povídala", protože vedlejším produktem sledovanosti (čtenosti) je ovlivňování myšlení a konání čtenářů. Jak asi zapůsobí například tvrzení, na které jsem narazila na odborném stavebním portálu?

Masivní dřevo CLT panelů - materiál pro stavby budoucnosti?

Lucie Němcová | Pondělí, 03. únor 2020

CLT-panely-proces-stavbyDesky z vrstveného a křížem lepeného dřeva jsou konstrukčním prvkem, kde se může masiv funkčně i vizuálně předvést v plné šíři. CLT velmi sebevědomě doplňuje portfolio stavebních systémů dřevostaveb a svou komplexností je nástrojem pro realizaci budov všech měřítek. Autorům dává jen minimální limity pro jejich tvorbu a snoubí moderní architekturu s principy udržitelnosti, klíčové pro současné i budoucí stavitelství. Je tedy více než pravděpodobné, že o této technologii uslyšíme čím dál víc.

Strana 1 z 16

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop