Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Aby realizace byla radost

Lucie Němcová | Neděle, 01. červenec 2018

dreamstime m_11526843Pohodová realizace domu je snem každého stavebníka, ale kolika z nich se to opravdu podaří? Jistě jste také slyšeli mnoho příběhů o nemožných řemeslnících, problémech bez konkrétního viníka a nekonečném potenciálu katastrof, které za pochodu mohou nastat a také nastávají. Realizace domu je sice tak komplexní proces, že jej nelze perfektně naplánovat a předvídat. Je však možné předejít pěkné řádce těchto nechtěných scénářů.


Líbil se Vám článek?
 

Dřevostavba ano, ale ne s každým

DAS | Čtvrtek, 14. červen 2018

dreamstime m_21302888_ilustra_konstrukceRozhodli jste se postavit si dřevostavbu? Prima. Pečlivě ale vybírejte dodavatele, projektanta i stavební dozor. Přečtěte si, jak se mi povedlo zachránit jeden smutný příběh s vysněnou dřevostavbou...


Líbil se Vám článek?
 

Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

DAS | Pondělí, 05. březen 2018

OBR 3a moderní dřevostavba ve svahuModerní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými předchůdci. Aktuálně je rozšířena asi dvacítka základních systémů konstrukce, z nichž u nás díky dosud "okleštěnému" trhu i malé tradici v oblasti moderních dřevěných konstrukcí využíváme jen několik druhů – zejména těch, které jsou vhodné pro ekonomickou výstavbu rodinných domů.


Líbil se Vám článek?

Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

Helena Petáková | Pondělí, 26. únor 2018

11 DSC4029Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je vytvoření suchého prostředí pro všechny části stavby a zabránit tak jejímu biotickému poškození. V tom konstrukční ochranu není možné nahradit jinými prostředky ani sebelepším chemickým nátěrem.


Líbil se Vám článek?

6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

DAS | Pondělí, 26. únor 2018

00 FischerHaus__574_ montovaná dřevostavbaŘekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby prefabrikované, sendvičové či panelové. Jinými slovy ty, které se na staveništi jen montují, ale jejich vlastní výroba probíhá továrně.


Líbil se Vám článek?

Sruby vs. roubenky

DAS | Sobota, 17. únor 2018

kombinování materiálů dřevo a kámenMá to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně jako vybrané živočišné druhy mnoho společných znaků, přece jen se v mnohém liší. Jak tedy poznat, o jaký typ dřevostavby jde?


Líbil se Vám článek?

Technologie dřevostaveb: CLT panel je 5krát lepším izolantem než beton

Dana Jakoubková | Pondělí, 18. září 2017

titulka stora enso okokKdyž byl v roce 2009 otevřen rakouský Stadthaus, šlo o zdaleka nejvyšší moderní dřevěnou budovou na světě; díky panelům z CLT. Od té doby vyrostlo mnoho vyšších budov a struktur postavených touto technologií a ilustrujících řadu výhod, které může CLT nabídnout stavebnímu průmyslu včetně výstavby rodinných domů. Způsob výroby křížem vrstveného (lepeného) masivního dřeva neboli Cross Laminated Timber jasně deklaruje, proč ho architekti nazývají „překližka na steroidech": vrstvená struktura mu totiž dává obrovskou sílu a vytváří lehkou alternativu k oceli a betonu.


Líbil se Vám článek?

Výhody moderní dřevostavby z masivu

Redakce | Pondělí, 28. srpen 2017

700-052-1 TITULKA OKCo je to vlastně dřevostavba? Někoho napadnou klasické dřevěné sruby a roubenky, jiný si vybaví sendvičové konstrukce s nosnou konstrukcí ze dřeva. Zatímco u nás jsou nejrozšířenější konstrukce označované jako dřevostavby a přitom jimi vlastně nejsou (spíše se pro ně hodí označení domy na bázi dřeva), velmi malé procento (zatím) patří stavbám z masivního dřeva, tedy dřevostavbám v pravém slova smyslu.


Líbil se Vám článek?

Konstrukce dřevostavby těžký skelet: Bytelná kostra, která se neschovává

Lucie Němcová | Pondělí, 26. červen 2017

07Stavba ze dřeva par excellence, to je dům, jehož nosnou konstrukci tvoří těžký dřevěný skelet. Poznáte jej na první pohled, protože když už se pro něj stavebník rozhodne, dřevo rozhodně stydlivě neukrývá za deskovými materiály. Nosný masivní skelet je naopak jedinečným estetickým prvkem stavby.


Líbil se Vám článek?

Konstrukce dřevostavby lehká jako pírko: Lehký dřevěný skelet

Lucie Němcová | Pondělí, 29. květen 2017

kubus lehký dřevěný skelet dřevostavbyLehký dřevěný skelet známý také pod označením two by four nebo letmá montáž už má ve světě dřevostaveb své vyhřáté místečko. Díky své jednoduchosti, flexibilitě a možnostem materiálových kombinací je rozšířen po celém světě a využíván pro dřevostavby různých funkcí. Jaké jsou jeho přednosti?


Líbil se Vám článek?

Nové tabulky pro navrhování výztužných stěn s deskami fermacell

Komerční sdělení | Úterý, 11. duben 2017

fermacellNa jaře letošního roku vydala společnost Fermacell novou brožuru Fermacell: Navrhování stěnových panelů dle ČSN EN 1995-1-1. Publikace nabízí jednoduché a praktické řešení pro statické navrhování stěnových deskových konstrukcí dřevostaveb se sádrovláknitými deskami fermacell a cementovláknitými deskami fermacell Powerpanel HD.


Líbil se Vám článek?

Ticho v dřevostavbě od shora...

Komerční sdělení | Pondělí, 20. březen 2017

ciur - dum-2013-uprava-final... nebo od podlahy, záleží, z které strany se na to „díváte". Jednoticím pohledem je pak kvalitní odhlučnění stropní konstrukce.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 12

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner