Nezávislost na přírodě je nebezpečný klam!

Dana Jakoubková | Neděle, 11. červenec 2021

drevostavba-s-maximem-biofilniho-designuPrimární úvahy kolem navrhování domů souvisí s energetickou účinností, snižováním uhlíkové stopy a s naším pohodlím. V mnoha případech jde však o zbídačená „stanoviště" smyslově deprivovaného umělého prostředí bez náznaku kontaktu s přírodními podněty. Jak jsme si v posledním roce mohli všimnout, prvky biofilie, které se v průběhu evoluce osvědčily ve vztahu zdraví-kondice- spokojenost, v našich domovech zoufale chybějí. Příroda přitom nabízí jeden z nejspolehlivějších stimulantů duševní a fyzické pohody.

Trendy v udržitelné výstavbě

Dana Jakoubková | Středa, 12. květen 2021

eko-drevostavba-dreamstime s_71174244V moderním stavebnictví se materiály zřídkakdy volí jen na základě ceny nebo aktuální dostupnosti. Stále větší důraz se klade na informace o původu a na materiály vyrobené způsobem šetrným k životnímu prostředí, stejně jako se analyzují potenciální dopady budovy na životní prostředí v celém jejím životním cyklu. Každý rok tak posune stavebnictví o kousek blíže k ideálu.

Dřevostavby jako veřejné stavby jsou stále oblíbenější. Jaká je čeká budoucnost v Česku?

Redakce | Pondělí, 19. duben 2021

Wooden Island Prague uvodniPočet dřevostaveb obecně v České republice dlouhodobě roste. Investory přitahují nejen nezaměnitelným vnitřním prostředím, ale také rychlostí výstavby, její čistotou a udržitelností. Jejich ceny se přitom nevymykají běžnému průměru. „Vždy jde o poměr ceny a hodnoty, kterou získáte, a v tomto případě jsou dřevostavby bezkonkurenční. Platí to pro rodinné bydlení i veřejné budovy, " říká jednatel architektonické a realizační firmy Prodesi/Domesi Pavel Horák.

Zaručené tipy na ekologický a šetrný úklid domácnosti

Redakce | Úterý, 25. srpen 2020

prirodni-cistici-prostredkyV České republice se podle Českého statistického úřadu utratí za čistící a úklidové prostředky 465 Kč ročně na hlavu, což je celkem více než 4,5 miliardy korun. Přitom zatížení našich domácností chemickými látkami, mezi které patří nejrůznější úklidové a čistící prostředky, mlže způsobovat zvýšený výskyt alergií a jiných nemocí. Řešením je ekologický úklid, který může přinést i finanční úspory. Neplatí totiž, že co je ekologické, je také dražší.

Nejzdravější dům pro člověka je podle odborných studií ten dřevěný

Redakce | Pondělí, 03. srpen 2020

pozitivni-ucinky-dreva-v-interieru-uvodniKdyž se při našich redakčních návštěvách ptáme stavebníků, proč se rozhodli právě pro dům z masivního dřeva, velmi často hovoří o tom, že si přáli dům zdravý. Odkud se bere jistota člověka, že právě dřevěný dům bude zdravý? A proč by nemohl být zdravý dům cihelný, když cihla není nic jiného než hlína, tedy přírodní materiál? O skutečných důvodech se můžeme jen dohadovat – anebo podrobit dřevo odbornému zkoumání a nechat se přesvědčit exaktními výsledky.

Komfort bydlení se neustále zvyšuje, žijeme ale ve zdravém prostředí?

Dana Jakoubková | Středa, 04. březen 2020

eko-bio-emise-dite-kvetina-cistotaNárůst významu zdravotních požadavků ve stavebním průmyslu je v posledních letech zcela zřetelný. Příčinou akcelerace této problematiky je především snížení výměny vzduchu v interiéru v důsledku vyšší úrovně tepelné izolace budov, včetně těsnosti obálek. Kromě toho je bezpečnost výrobků významným marketingovým nástrojem při prodeji čehokoliv, domy a stavební materiály nevyjímaje. A značný podíl na tom, zda je výrobek zdravotně nezávadný, má přítomnost škodlivých chemických sloučenin. Jejich zdrojem v interiéru může být opravdu cokoliv. Tato skutečnost výrazně rozšiřuje pojem kvality bydlení i o rozměr medicínské prevence.

Dnešní společnost vede lidi do slepé uličky. Jak se vrátit ke své podstatě? Rozhovor s Leo Crlíkem

Lucie Němcová | Středa, 26. únor 2020

co-housingovy-rezidencni-dum-ze-dreva-slamy-a-hliny-ekovesnice-sieben-linden-nemeckoOkolnosti postavily Lea a jeho rodinu před zásadní otázky. Dává náš způsob života v této podobě smysl? Je v souladu s naším vnímáním a přesvědčením? Jak se odráží ve větším měřítku? Existuje i jiná cesta? Volání po změně sílilo natolik, že se vydal hledat. A nejen, že nachází, ale pomáhá tyto nové smysluplné cesty vytvářet a vracet se tak k podstatě. K podstatě, která nám všem možná tak trochu unikla. A tak vznikla myšlenka ekovesnice.

Vlhkost XXL

Dana Jakoubková | Středa, 05. únor 2020

zatopeny-interier-domu-voda-dreamstimeVíte, že roztoči milují teplotu mezi 23–27 °C a 70–80% vlhkost? Že plísně si libují už při vlhkosti 80 procent? A víte, co se stane, když se teplý a vlhký vzduch setká s chladným povrchem? Ve všech zmíněných případech může nastat problém – zdravotní i technický.

Strana 1 z 12

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop