Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zdravé bydlení

Domácí wellness - co všechno obnáší a jak postupovat při jeho zřízení?

Jiří Kuthan | Pátek, 28. červen 2019

domaci-wellness-viriva-vana-pro-celorocni-provoz-na-terase-mini-bazen-pro-venkovni-pouziti-drevena-terasaRole koupelen se už dávno vyvinula z místa pro rychlou očistu těla v prostor pro odpočinek a relaxaci. V několika posledních letech však její nově nabytý význam ustupuje do pozadí před něčím, co tuto funkci plní mnohem lépe – domácí wellness nebo chcete-li home spa. Zdravé bydlení tak nabývá opět nových rozměrů a plánování nové dřevostavby narůstá o další důležitá rozhodnutí.


Líbil se Vám článek?

Feng shui: Jak vybrat pozemek pro dřevostavbu

Jiří Kuthan | Pondělí, 10. červen 2019

moderni-drevostavba-ve-svahu-tezky-dreveny-skelet-vyhled-do-krajinyExistuje celá řada pragmatických pravidel, jak vybírat pozemek – podle urbanistických zákonitostí, energetických úspor, dostupnosti a okolní vybavenosti a spousty dalších. Stačí ale jejich splnění k tomu, abychom se v novém domově cítili dobře? Co radí staré učení feng shui pro volbu místa pro život?


Líbil se Vám článek?

O světle a tmě: Fenomén skřivanů a sov

Redakce | Čtvrtek, 06. červen 2019

o-svetle-a-tme-den-a-noc-spankove-chronotypyV lidské populaci je mnohem více „sov" než „skřivanů", protože současná společnost si výrazně prodlužuje „den" umělým osvětlení, sledováním televize, počítačů, mobilů i pozdě večer. Jak se s tím náš organismus vyrovnává? Přečtěte si článek s výsledky experimentu, který prováděla Lenka Maierová během působení ve švýcarské vědecké laboratoři.

Lenka Maierová: O světle a tmě

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 06. červen 2019

o-svetle-a-tme-slunce-mesic-vyhled-do-krajiny-lenka-maierovaPřiznejme si to; hodně z nás tráví větší část dne někde uvnitř budovy. Přitom je nad slunce jasné, že světlo je klíčem k životu na Zemi a že, stejně jasně, řídí biologické rytmy v organismech. Myslíte si, že stačí vypnout modré pixely na obrazovce nebo nasadit „melatonivé brýle" a budete fit? Ani náhodou. Přirozené světlo je pro nás nezbytné, tedy životně důležité. A přesto ho v domech nemáme více než jednotky procent oproti přirozenému prostředí venku. Jak zajistit světelnou hygienu, které světlo nám škodí a čím svítit v dětském pokoji, o tom i jiném jsme si povídali s architektkou Lenkou Maierovou, která cíleně propojuje architekturu, stavebnictví a biologii.


Líbil se Vám článek?

Energie pozemku - mystérium, možnost nebo nutnost?

Dana Jakoubková | Středa, 22. květen 2019

drevostavba-navrh-domu-zecc-architecten-1„Cítím brnění v prstech a tlak v zátylku", šeptá mi kolega, dlouholetý praktik v práci s energií. Zatímco já mám „jenom" pocit, že na mě sedí tíha celé zeměkoule, on ví přesně, o co kráčí. O dvě hodiny později na jiném místě přicházíme k velkému kamenu. Hltám očima ručičku kompasu, která se s rozptylem třiceti stupňů evidentně zbláznila. Když pak jdu světlým lesem fotit středověké popraviště, něco mě nutí se pořád otáčet. Je mi to tak nepříjemné, že se v půlce vzdávám a upaluji z lesa ven. Co je to za sílu, která tyto pocity vyvolala? Proč se někde cítíme bezpečně a příjemně, a odjinud utíkáme? Je dobré si podle ní vybrat i pozemek pro dům?


Líbil se Vám článek?

5 tipů pro zdravý spánek

Redakce | Středa, 27. březen 2019

5-tipu-pro-zdravy-spanekDlouhé usínání, převalování, brzké vstávání. To jsou jen některé spánkové poruchy, které nás mohou pěkně potrápit. Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 procent z nás...

Zdravé bydlení - 5 nejdůležitějších zásad celostní architektury

Markéta Gajdošová | Úterý, 25. září 2018 | Aktualizováno Úterý, 07. květen 2019

moderni-drevostavba-celostni-architektura-design-zdrave-bydleniCelostní architektura, nebo celostní design pojímá stavbu a život v dřevostavbě jako jednotnou záležitost. Pasivní dřevostavba dodržující zásady celostního designu funguje jako jeden organismus. Slouží jako střecha nad hlavou a zároveň jako nezávislé a udržitelné místo, které dokonale zapadá do svého okolí. Stejně jako velmi diskutovaná celostní medicína, i celostní architektura přistupuje ke svému oboru nejen po stránce věcné funkčnosti, ale snaží se v první řadě dosáhnout celkové harmonie ve všech možných směrech.


Líbil se Vám článek?

Nejútulnější kout každé dřevostavby? No přece ložnice

Markéta Gajdošová | Čtvrtek, 23. srpen 2018

drevostavba-loznice-v-drevostavbe-interierLožnice je tím nejsoukromějším a zároveň nejmagičtějším koutem našich domovů. Právě na tomto místě bychom měli prožívat dotek klidu a pocit bezpečí nejintenzivněji. V interiéru dřevostavby těchto pocitů můžeme dosáhnout poměrně jednoduše. Stačí načerpat inspiraci prostřednictvím moudrých rad nejen moderních, ale také těch tradičních učení, a do nich vložit otisk našich vlastních představ o snovém prostředí.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 10

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?