I u nás to jde! Ze dřeva se staví (nejen) školy a školky

Markéta Bernardová | Úterý, 31. srpen 2021

drevostavba-haas-fertigbau-materska-skola-lisnicePodle statistik z posledních let se v Česku každoročně postaví bezmála tři tisíce dřevostaveb. Jedná se především o rodinné domy, ale postupně přibývají i další typy staveb s dřevěnou nosnou konstrukcí. Takovým příkladem jsou hlavně stavby občanské vybavenosti jako třeba mateřské školy nebo domovy pro seniory. Investory jsou často obce či města, která podobně jako soukromý sektor volí dřevostavby pro jejich ekonomický, ekologický i vysoce efektivní způsob výstavby.


Líbil se Vám článek?

Recyklace, upcyklace, downcyklace. Přispět může každý z nás

Dana Jakoubková | Úterý, 24. srpen 2021

RECYLACE-odpaduAčkoliv lidstvo v současné době netrpí absolutním nedostatkem zdrojů, je otázkou budoucnosti v řádu několika málo let, kdy tomu tak může být. Podle statistických ukazatelů totiž těžíme více primárních surovin, než je planeta Země schopna dlouhodobě poskytovat. Ruku v ruce s tím jde příliš velké množství odpadu bez dalšího využití, které neúměrně zatěžuje životní prostředí. Výstavba budov, jejich zařízení i provoz však mají obrovský potenciál stát se hlavní součástí řešení naléhavých výzev budoucnosti. Ke zlepšení může přispět každý z nás. Mimo jiné i tím, že upřednostníme výrobky recyklované nebo upcyklované.

Nezávislost na přírodě je nebezpečný klam!

Dana Jakoubková | Neděle, 11. červenec 2021

drevostavba-s-maximem-biofilniho-designuPrimární úvahy kolem navrhování domů souvisí s energetickou účinností, snižováním uhlíkové stopy a s naším pohodlím. V mnoha případech jde však o zbídačená „stanoviště" smyslově deprivovaného umělého prostředí bez náznaku kontaktu s přírodními podněty. Jak jsme si v posledním roce mohli všimnout, prvky biofilie, které se v průběhu evoluce osvědčily ve vztahu zdraví-kondice- spokojenost, v našich domovech zoufale chybějí. Příroda přitom nabízí jeden z nejspolehlivějších stimulantů duševní a fyzické pohody.

Trendy v udržitelné výstavbě

Dana Jakoubková | Středa, 12. květen 2021

eko-drevostavba-dreamstime s_71174244V moderním stavebnictví se materiály zřídkakdy volí jen na základě ceny nebo aktuální dostupnosti. Stále větší důraz se klade na informace o původu a na materiály vyrobené způsobem šetrným k životnímu prostředí, stejně jako se analyzují potenciální dopady budovy na životní prostředí v celém jejím životním cyklu. Každý rok tak posune stavebnictví o kousek blíže k ideálu.

Dřevostavby jako veřejné stavby jsou stále oblíbenější. Jaká je čeká budoucnost v Česku?

Redakce | Pondělí, 19. duben 2021

Wooden Island Prague uvodniPočet dřevostaveb obecně v České republice dlouhodobě roste. Investory přitahují nejen nezaměnitelným vnitřním prostředím, ale také rychlostí výstavby, její čistotou a udržitelností. Jejich ceny se přitom nevymykají běžnému průměru. „Vždy jde o poměr ceny a hodnoty, kterou získáte, a v tomto případě jsou dřevostavby bezkonkurenční. Platí to pro rodinné bydlení i veřejné budovy, " říká jednatel architektonické a realizační firmy Prodesi/Domesi Pavel Horák.

Zaručené tipy na ekologický a šetrný úklid domácnosti

Redakce | Úterý, 25. srpen 2020

prirodni-cistici-prostredkyV České republice se podle Českého statistického úřadu utratí za čistící a úklidové prostředky 465 Kč ročně na hlavu, což je celkem více než 4,5 miliardy korun. Přitom zatížení našich domácností chemickými látkami, mezi které patří nejrůznější úklidové a čistící prostředky, mlže způsobovat zvýšený výskyt alergií a jiných nemocí. Řešením je ekologický úklid, který může přinést i finanční úspory. Neplatí totiž, že co je ekologické, je také dražší.

Nejzdravější dům pro člověka je podle odborných studií ten dřevěný

Redakce | Pondělí, 03. srpen 2020

pozitivni-ucinky-dreva-v-interieru-uvodniKdyž se při našich redakčních návštěvách ptáme stavebníků, proč se rozhodli právě pro dům z masivního dřeva, velmi často hovoří o tom, že si přáli dům zdravý. Odkud se bere jistota člověka, že právě dřevěný dům bude zdravý? A proč by nemohl být zdravý dům cihelný, když cihla není nic jiného než hlína, tedy přírodní materiál? O skutečných důvodech se můžeme jen dohadovat – anebo podrobit dřevo odbornému zkoumání a nechat se přesvědčit exaktními výsledky.

Komfort bydlení se neustále zvyšuje, žijeme ale ve zdravém prostředí?

Dana Jakoubková | Středa, 04. březen 2020

eko-bio-emise-dite-kvetina-cistotaNárůst významu zdravotních požadavků ve stavebním průmyslu je v posledních letech zcela zřetelný. Příčinou akcelerace této problematiky je především snížení výměny vzduchu v interiéru v důsledku vyšší úrovně tepelné izolace budov, včetně těsnosti obálek. Kromě toho je bezpečnost výrobků významným marketingovým nástrojem při prodeji čehokoliv, domy a stavební materiály nevyjímaje. A značný podíl na tom, zda je výrobek zdravotně nezávadný, má přítomnost škodlivých chemických sloučenin. Jejich zdrojem v interiéru může být opravdu cokoliv. Tato skutečnost výrazně rozšiřuje pojem kvality bydlení i o rozměr medicínské prevence.

Strana 1 z 12

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop