Základy dřevostavby - počátek prací na novém doměZáklady domu tvoří nezbytný základ pro každou stavbu, zajistí stabilní a pevnou oporu pro struktury všeho druhu, včetně tradičních zděných domů a moderních dřevostaveb. Výběr správného typu základu je klíčový pro zajištění odolnosti stavby proti vnějším vlivům a prodloužení její životnosti.

V případě dřevostaveb se klade velký důraz na specifické požadavky spojené s vlastnostmi dřeva jako materiálu. Základy musí být navrženy tak, aby chránily dřevěné prvky před vlhkostí a škůdci, a zároveň musí respektovat ekologické a energetické aspekty dřevostaveb. Rozhodnutí o typu základů ovlivňuje celkovou funkčnost, estetiku a udržitelnost dřevěné konstrukce.

Prohlédněte si všechny články týkající se základů dřevostaveb.

 

Jak vybrat kvalitní stavební dřevo krok za krokem

Redakce | Pondělí, 04. září 2023

Jak vybrat kvalitní stavební dřevo krok za krokemJak a kde konkrétně se ke kvalitnímu materiálu na stavbu dřevostavby dopracovat? Zeptali jsme se odborníka, který nám prozradil opravdu spousty užitečných informací.

 

Jak vybrat dřevo na stavbu srubu a roubenky?

Redakce | Středa, 12. červenec 2023

Jak vybrat dřevo na stavbu srubu a roubenky?Stavíme-li srub nebo roubenku z dobrého materiálu a kvalitním způsobem, může naše dílo výborně sloužit po mnoha staletí. V opačném, nejhorším případě budeme rádi, když stavba přežije jednu dekádu...


Líbil se Vám článek?
 

Atypický pozemek může být při stavbě domu výzva i výhra

Redakce | Pondělí, 03. červenec 2023

Atypický pozemek může být při stavbě domu výzva i výhraJak vypadá ideální pozemek pro stavbu domu? Je rovinatý, dostatečně velký, snadno přístupný, přiměřeně osluněný… Takových pozemků ale není na trhu neomezeně mnoho a jejich problémem bývá logicky vysoká cena. Pozornost některých stavebníků se tak obrací k parcelám, které se na první pohled zdají pro stavbu domu nevhodné nebo minimálně komplikované. Jenže právě na nich mohou vznikat zajímavé stavby, které díky vynalézavosti projektantů a architektů nedostatky pozemku eliminují – nebo je dokonce promění v přednost.


Líbil se Vám článek?
 

Jak stavět dům na šikmé ploše

Redakce | Úterý, 04. duben 2023

Jak stavět dům na šikmé plošeDřevo je výborný konstrukční materiál, který se neustále těší větší a větší popularitě. S jeho použitím při výstavbě se ale pojí určitá specifika a zásady, které není radno ignorovat. Často bývá opomíjeno správné osazení dřevostavby do terénu – a to jak „na rovinu“, tak do svahu. Chyby v této fázi výstavby jdou pak napravit jen velice obtížně, často vůbec.


Líbil se Vám článek?
 

Využití mokrých procesů při výstavbě dřevostavby

Redakce | Neděle, 02. říjen 2022

Využití mokrých procesů při výstavbě dřevostavbyMnoho výhod dřevostaveb je založeno na prostém faktu, že při výstavbě dochází k vyloučení (téměř) veškerých mokrých procesů, jako je zdění nebo betonování. To výstavbu celkově velice zrychluje, odbourává závislost na počasí a limituje množství zabudované vlhkosti (kterou je třeba z každé stavby po dokončení odvětrat) na minimum. Někdy se ale i při výstavbě dřevostavby rozhodneme některé mokré procesy využít. Z jakých důvodů takovou kombinaci stavebníci nejčastěji volí? Jaká to přináší úskalí, a co tím naopak můžeme získat?


Líbil se Vám článek?
 

Rádce na beton 7. díl: Ošetřování betonu

Komerční sdělení | Středa, 22. prosinec 2021

Rádce na beton 7. díl: Ošetřování betonuNa čerstvý beton uložený do konstrukce působí negativně vlivy prostředí, jakými jsou sluneční svit, vítr, déšť, často i mráz. Pod pojmem ošetřování betonu se skrývá soubor opatření, která tyto vlivy minimalizují.

 

Rádce na beton 6. díl: Zpracování betonu

Komerční sdělení | Pondělí, 06. prosinec 2021

Rádce na beton 6. díl: Zpracování betonuPřed vraty staveniště se každou chvíli objeví Vámi smluvený autodomíchávač s dodávkou betonu. Čeká vás zpracování betonu, které zahrnuje činnosti sestávající z ukládání betonu do bednění nebo formy, z jeho zhutnění a úpravy do požadovaných rozměrů a tvarů.

 

Rádce na beton 5. díl: Objednání a nákup betonu

Komerční sdělení | Čtvrtek, 18. listopad 2021

Rádce na beton 5. díl: Objednání a nákup betonuNejsnadněji si beton opatříte v betonárně. Specializovaný výrobce jej namíchá v požadovaném množství, kvalitě a dodá až na stavbu ve smluvený den a hodinu. Do navrhování poměrů cementu, vody, plniva, přísad a příměsí, míchání betonu a jeho ukládání se raději sami nepouštějte.

 

Výhody a úskalí založení domu způsobem crawl space

Redakce | Pondělí, 04. říjen 2021

Výhody a úskalí založení domu způsobem crawl spaceZpůsobů založení rodinného domu je celá řada, přesto v maximální možné míře převládá v rámci rodinného bydlení založení na železobetonovou základovou desku. V souvislosti s výstavbou dřevostaveb se ovšem stále častěji hovoří o tzv. crawl space, tedy založení domu nad větranou vzduchovou mezerou. U nás je tento způsob zatím přijímán rozpor uplně – jeho jednoznačné výhody kráčí totiž ruku v ruce s pro nás možná trochu nezvyklými omezeními.


Líbil se Vám článek?
 

Rádce na beton 4. díl: Doprava betonu pomocí mobilních čerpadel

Komerční sdělení | Úterý, 24. srpen 2021

Rádce na beton 4. díl: Doprava betonu pomocí mobilních čerpadelPři objednávce betonu se rozhoduje nejen o nákupu samotného materiálu a jeho dopravě na stavbu, ale také o způsobu jeho ukládání do konstrukce. Přímo z mixu se ukládá asi 60 % betonu, pomocí čerpadel průměrně 39 %, zbývající procento připadá na tzv. bádie, což jsou trychtýřovité nádoby zavěšené na jeřábu. V Praze je poměr ukládání pomocí čerpadel vyšší, činí až 60 %.

 

Rádce na beton 3. díl: Doprava jako součást objednávky betonu

Komerční sdělení | Úterý, 03. srpen 2021

Rádce na beton 3. díl: Doprava jako součást objednávky betonuBeton je stavební materiál specifický třeba i tím, že s jeho objednávkou je takřka neoddělitelně spjata doprava. Z betonárny musí být beton na stavbu dopraven tak, aby si zachoval vlastnosti požadované odběratelem.

Strana 1 z 4

« 1 2 3 4 »
gotop