Tisk
Biokrb - dekorace pro zimní dny i způsob přitápění

Biokrb - dekorace pro zimní dny i způsob přitápění

Michal Doležel | Úterý, 22. prosinec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Chtěli byste krb a nemáte v domě klasický kouřovod? Řešením, jak do svého domu přinést element ohně, jsou takzvané biokrby. Ty spalují etanol a nepotřebují komín. Jsou určeny hlavně pro dekorační účely, ale mohou se i podílet na vytápění interiéru. Budete však muset častěji větrat? 

 

V domech a bytech s běžným topením stačí jen otočit kohoutem na radiátoru a je teplo. Avšak lidi podvědomě přitahují klasické plameny – je to pozůstatek z pravěku, kde oheň znamenal jídlo, teplo a bezpečí. Po nějakém čase téměř každý zatouží mít doma živý oheň –  plameny. Ještě do nedávné doby tuto funkci suplovala svíčka, poté se na trhu objevila „spásná" novinka pro obyvatele bytů bez kouřovodů – biokrb.

Jak funguje biokrb?

Palivem pro bio krby je líh (etanol) s označením bio. Jedná se tedy o líh, který není denaturován a je vyrobený pouze z přírodních produktů. Předpona "bio" v tomto případě neznačí, že by se suroviny pro výrobu lihu pěstovaly v biohospodářství, jde spíš o to, že biolíh by neměl obsahovat nějaké škodlivé příměsi.

Výrobci krbů uvádějí, že bio krby nepotřebují žádný kouřovod a že produktem spalování je pouze teplo, vodní pára a oxid uhličitý. Nezávislé názory chemiků však hovoří jinak a je nutné počítat s tím, že spalování lihu bude mít nějaký vliv na kvalitu vzduchu v místnosti. Pokud by se dosáhlo dokonalého spalování etanolu, tak se bude opravdu jednat pouze i zmíněné produkty spalování, avšak dokonalé spalování jakéhokoliv paliva je nereálné. Výsledkem spalování bio etanolu je tedy navíc minimum formaldehydu, oxid uhelnatý a acetaldehyd.

BIO3

 

Poslední jmenovaný naše tělo sice dokáže dobře přirozeně odbourávat, avšak žádný organismus není připravený na intoxikaci po dobu několika hodin v uzavřeném prostoru bez aktivního větrání s rekuperací tepla. Množství oxid uhličitého ze spalování je na úrovni množství, které vyprodukuje jeden obyvatel domu, je tedy nuné větrat častěji.

Jaké jsou náklady na provoz biokrbu?

Cena bio etanolu se pohybuje okolo 80 Kč za litr. Většina výrobců krbů se chlubí laboratorně zjišťovanou výhřevnosti bio lihu za ideálních podmínek. Běžná hodnota výhřevnosti je o cca polovinu nižší – tzn. na úrovni tvrdého dřeva. Pokud by měl být bio krb opravdu topidlem – ne jen dekorací, tak by jeho provoz na hodinu stál cca 60 Kč při výkonu 3,5 kW. Někteří dodavatelé biokrbůuvádějí, že cena hodinového provozu začíná na cca 15 Kč. Za tuto cenu se bude jednat asi pouze o dekoraci a nelze hovořit o smysluplném přitápění.

Pro běžné neúsporné stavby je bio krb prakticky jen doplňkem v obývacím pokoji. V případě pasivní dřevostavby se však s biokrbem dá již počítat jako s topidlem i za onu minimální hodinovou cenu provozu. V pasivním domě  jsou vzduchotechnické rekuperační jednotky, a tak spaliny nejsou koncentrované a teplo je rovnoměrně rozváděno po domě.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (10)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop