Tisk
Snižte své výdaje za vodu na polovic – pomůže vám nádrž na dešťovou vodu

Snižte své výdaje za vodu na polovic – pomůže vám nádrž na dešťovou vodu

Komerční sdělení | Pondělí, 21. květen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik litrů vody denně průměrně spotřebujeme? Statistiky Pražských vod a kanalizací hlásají, že průměrná denní spotřeba vody na osobu činí přibližně 109 litrů. Pokud chceme pozitivně přispět k hospodaření s vodou i do svého finančního rozpočtu, tak s vodou neplýtváme.

Co když ale v tomto směru dokážeme mnohem víc? Kouzlo tkví v dešťové vodě a jejím pestrém využití, které pokryje až polovinu vašich výdajů za vodu.

Dešťová voda jako elixír – na co všechno ji můžete využít?

Dešťovou vodu využijete nejen v domácnosti, ale i na zahradě. Vášniví zahrádkáři určitě zaplesají, jelikož v horké letní dny se při zavlažování zahrady s vodou „netroškaří". A na jakéže další činnosti vám „dešťovka" postačí?

1. Praní
Co se praní prádla týče, dešťová voda vítězí nad pitnou na plné čáře. Dešťovka je totiž mnohem měkčí než voda pitná. Pokud tedy chcete zažít pocit opravdu měkkého a stále hezky vypadajícího prádla, perte v „dešťovce"! Vhodné je samozřejmě také volit modely, které mají nízkou spotřebu vody. Filtraci podle tohoto parametru umožňuje například toto srovnání praček.

2. Splachování WC
Při jednom spláchnutí pojme toaleta až 10 litrů vody. Potom si představte pětičlennou domácnost... Toaleta ovšem bez pitné vody rozhodně žízní nezemře, naopak – splachovat dešťovou vodou je vyloženě rozumnější.

3. Zalévání zahrady
Dešťová voda má jednu úžasnou vlastnost – neobsahuje chlór. A právě chlór květinám, bylinkám ani dřevinám moc nesvědčí. Z tohoto důvodu se používání dešťové vody na zálivku jeví jako nejlepší řešení nejen pro vaši peněženku, ale i pro vaše kvetoucí království.

4. Úklid
Každá svědomitá hospodyňka nám dá za pravdu, že na důkladný úklid padne spoustu kbelíků vody. Nač ale v rámci gruntování plýtvat vodu kohoutkovou, když vám stejnou službu, ne-li lepší, odvede voda užitková?

5. Mytí automobilu
A nakonec, i k umytí vašeho čtyřkolého miláčka vám opět dobře poslouží užitková voda.

pexels-photo-164474 800Shromažďujte „dešťovku" chytře

Abyste dešťovou vodu mohli využít k výše zmíněným činnostem, bude třeba ji shromažďovat nejen v nádrži pod okapem, ale nejlépe pod zemí, v nádrži na dešťovou vodu. Nádrže se vyrábí v různých provedeních – samonosné, k obetonování nebo dvouplášťové, a z různých materiálů. Nejdelší životnost a nepropustnost ovšem slibuje polypropylen.

Jak funguje nádrž na dešťovou vodu

A jak celý proces shromažďování funguje? Srážková voda stéká do podzemní nádrže sběrným potrubím, které je většinou opatřené filtrem, aby zachytilo hrubé nečistoty i hmyz. Mělo být osazeno tak, aby nedošlo k víření vody a usazenin. Když se nádrž přeplní, voda jednoduše vyteče bezpečnostním přepadem do kanalizace nebo se vsákne do příslušného místa na pozemku.

Získejte dotaci od státu a nechte si přispět až 105 000 Kč

Jestliže vás myšlenka zužitkování dešťové vody zaujala, potom vás potěšíme tím, že i letos si můžete zažádat o dotaci v rámci dotačního programu „Dešťovka". Příspěvek se vztahuje na majitelé domů, které se v posledních letech potýkali s nedostatkem vody, přičemž průměrný příspěvek v roce 2017 se pohyboval okolo 40 000 Kč. A to už se vyplatí.

Láká vás zkrouhnout své výdaje za vodu na polovic? Pak zvažte pořízení nádrže na dešťovou vodu. Ty z kvalitního polypropylenu nabízí firma NašeJímky.cz.

 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop