Tisk
Dřevěné podlahy a podlahové vytápění

Dřevěné podlahy a podlahové vytápění

Redakce | Středa, 23. listopad 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevo se na podlahy používá od nepaměti a jen tak něco jo na vrcholu nevystřídá. Nic nedodá interiéru jedinečnost a originalitu, pocit domova a vůni lesa, jako dřevěná podlaha. Jedině s dřevěnou podlahou vnesete k sobě domů kus přírody, ale hodí se dřevěné podlaha k tak oblíbenému podlahovému vytápění? Na to vám odpovíme v našem článku.

Ideální je sice dlažba, ale dřeva se nebojte

fussbodenheizungJako ideální podlahoví krytina na podlahové topení je dlažba, jedná o se krytinu, kterou teplo nejvíce projde a většina se tak dostane do místnosti. Takže z hlediska tepelného odporu by měla být jasnou volbou keramická dlažba, ale tak vám domov neprovoní. Jak jsou na tom dřevěné podlahy?

Základním kritériem je tepelný odpor

Faktorem, který se musí při výběru vhodné podlahové krytiny pro podlahové topení zvážit je tepelný odpor. Co je to tepelný odpor? Tato hodnota vyjadřuje odpor materiálu proti prostupu tepla. Teda čím je hodnota tepelného odporu nižší, tím snáze a rychleji teplo skrze podlahu projde. To má samozřejmě vliv na rychlejší vytopení a také snížení nákladů za vytápění.

Tepelný odpor vybrané dřevěné krytiny nesmí překročit hodnotu R = 0,16 m2K/W.

Ani masivu se vzdát nemusíte

dreamstime m_14029610Kus dřeva má vysoký tepelný odpor a tak je to s ním složitější, ovšem neznamená to, že se musíte masivní dřevěné podlahy vzdát. Jen je potřeba vybrat správný formát.

Čím bude materiál silnější, tím vyšší bude mít odpor a tím se budou zvyšovat náklady za vytápění. Také platí, že čím je větší délka/šířka prken, tím více podlaha pracuje. Takže pokud chcete podlahu z masivu a také podlahové vytápění, vyberte co nejmenší formát. Ideální jsou klasické parkety o délce 400–500 mm, šíře 50–79 mm nebo zajímavou průmyslovou mozaiku.

Vybírejte mezi vícevrstvými dřevěnými podlahami

Na kombinaci s podlahovým vytápěním jsou nejlepší volbou dvouvrstvé dřevěné podlahy. Vždy vybírejte mezi druhy s nízkou výškou, ideální je 7 mm, tím si zajistíte výhodnější hodnoty tepelného odporu.

Ohlídejte si vlhkost vzduchu

Dřevo jako přírodní materiál neustále pracuje. V případě dřevěných podlah je o to důležitější neustále hlídat vlhkost vzduchu v místnosti, aby se podlaha nezačala vlnit, kroutit, nezačaly vznikat mezery mezi jednotlivými parketami. Relativní vzdušná vlhkost je tak 40–60 %.

Důležitý je typ dřeva

Důležitou roli hraje také druh dřeva. Některé typy jsou více náchylné na výkyvy teplot a vlhkosti a nejsou tak na podlahové vytápění doporučované, Mezi takové patří například jasan, buk, javor nebo kanadský javor.

Vhodné jsou naopak zástupci měkkého dřeva jako je smrk severský, borovice severská nebo modřín sibiřský, ze zástupců tvrdých dřevin jsou to pak všechny varianty dubu částečně i celkově kouřený, termojasan nebo ořech.

Podlahové vytápění v dřevostavbě

Návrat k přírodě a přírodním materiálům je viditelný v celé společnosti a dřevostavby se stávají velmi oblíbeným typem staveb. Nabízí se tak otázka, zda je možné si v nich položit podlahové vytápění. A odpověď je ano.

Podlahové topení nemá žádné složité rozvody a je tak pro dřevostavby vhodné. Topení je ukryto v podlaze a na stěnách jsou umístěné regulátory s prostorovými čidly. Problém nenastává ani v podlahou montovanou "na sucho", zde se použije elektrické podlahové vytápění - speciální topné rohože V případě litých podlah se mohou použít klasické topné kabely.

 

gotop