Podlahové vytápění v zimě a chlazení v létě

Podlahové vytápění v zimě a chlazení v létě

Komerční sdělení | Středa, 02. březen 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Tvrdit, že podlahové vytápění je nejkomfortnější způsob vytápění rodinného domu je smělé tvrzení, ale věřte, že je to pravda. Pokusme se tento výrok podpořit věcnými argumenty.

Na rozdíl od, řekněme klasických radiátorů, se teplo v místnosti šíří od podlahy plošně a to sálavým způsobem. To znamená, že se v místnosti ohřívají všechny předměty, které pak teplo předávají dál. Díky rovnoměrnosti tohoto sálání nemůže nikdy nastat průvan nebo víření prachu. Stejně důležitý je také pocit z tepla, který se vlastně nedá s ničím srovnat, protože působí celoplošně a ne třeba z jedné strany místnosti. To žádný jiný systém neumí.

K dokonalému komfortu bydlení patří také prostor a ten je u podlahového vytápění velkorysý, protože všechno je schované v podlaze a nikde nic nepřekáží. Což je značná výhoda. Je pravdou, že počáteční investice do podlahového vytápění je vyšší než u standardních systémů. Provozem ale tato prvotní nevýhoda postupně mizí. Kouzlo podlahového vytápění totiž spočívá také v tom, že médium, které proudí topným potrubím, má o hodně nižší teplotu, než například u radiátoru. Konkrétně o 20 až 25 °C. Proto se říká, že podlahové vytápění je nízkoteplotní, z čehož logicky vyplývá, že energetická spotřeba je nižší.

Investice do podlahového vytápění se vyplatí


Ideálním zdrojem tepla je samozřejmě tepelné čerpadlo, ale nemusí být podmínkou. Plošné podlahové vytápění lze napojit na elektrický nebo plynový kotel, případně na solární systém. Navíc při stejném pocitu tepelného komfortu si doma vystačíte s nižší teplotou v místnosti, přibližně o 1 až 2 °C, a to znamená další úporu. Někdo se zeptá, jaká je návratnost počáteční investice, aby mohl srovnávat. Na to není jednoduché odpovědět, protože spotřebu energie ovlivňuje mnoho dalších faktorů, například zateplení domu, jeho orientace, vývoj cen energií a v neposlední řadě na způsobu a vyspělosti regulace včetně režimů provozu. Ale abychom příliš neutíkali od odpovědi - v ideálním případě to může být 5 let.

DrevoaStavby.cz | Podlahové vytápění REHAU v zimě hřeje a v létě chladí

Zdroj: REHAU

Podlahové vytápění pro chlazení domu v létě


A teď ještě jeden pádný argument. Mezi stěžejní výhody podlahového vytápění patří možnost využít tento systém současně pro chlazení domu v letních měsících. Výhody jsou v podstatě stejné. Místnost se ochlazuje rovnoměrně a nikterak agresivně, což je pro člověka pocitově příjemnější a také zdravější. Energeticky je tento způsob chlazení mnohem méně náročný a také není potřeba příliš nízké teploty média. V tomto systému potřebujete pouze zdroj chladu (u tepelného čerpadla je tato věc jednodušší má-li integrován chladicí modul) a oběhové čerpadlo. Kdo však požaduje ještě větší komfort, zvolí si pro svůj dům podlahové vytápění a stropní chlazení. Právě tento systém se čím dál více dnes prosazuje pro své nesporné výhody.

DrevoaStavby.cz | Podlahové vytápění REHAU v zimě hřeje a v létě chladí

Zdroj: REHAU

Nejrychlejší způsob pokládky nejen pro dřevostavby


Ještě jeden postřeh. Podlahové vytápění je vhodné pro všechny typy podlah. Zeptáte-li se, zda je bezpečné, odpověď je rovněž jednoduchá. Dejte přednost kvalitnímu a prověřenému systému. Najdete ho například u firmy REHAU, která nabízí několik způsobů instalace (suchou i mokrou), jejíž volba se přizpůsobuje konstrukci podlahy. Dokonce existuje i nejrychlejší způsob pokládky, což je systém RAUTHERM SPEED K s potrubím, které se na podkladovou folii fixuje s pomocí suchého zipu (ušetří se až 30 % času). To je vhodné zejména u dřevostaveb nebo u rekonstrukcí. Kdo potřebuje další argumenty, najde je www.kvalitnipodlahovka.cz nebo na www.rehau.cz.

DrevoaStavby.cz | Podlahové vytápění REHAU v zimě hřeje a v létě chladí

Zdroj: REHAU

Více informací o podlahovém vytápění REHAU→

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop