Vydání 04/2018

Nový domov v oáze ticha

Některé události v životě jsou přísně naplánovány do posledního detailu, jiné přicházejí jakoby náhodou, bez našeho zásadního přičinění. V tomto příběhu nebylo určitě náhodné rozhodnutí postavit dřevostavbu, ovšem lokalita už trochu ve hvězdách byla...

„Na ticho v domě jsme si museli zvykat," začíná vyprávět Honza. „Ráno nás budí ptáci, pod okny bublá potůček, někdy mi připadá, jako bychom byli v pralese. Nerachotí výtah, nikde nebouchají dveře, pod okny nestartují auta, a když otevřu okno, nikdo mi pod ním nekouří cigaretu..."

Honza s Irenou se potkali v době, kdy ona bydlela v rodinném domě, on v bytě v paneláku. Po čase začali plánovat společné bydlení, dům. Od samého začátku oba věděli, že to bude dům dřevěný. Honza měl totiž odjakživa vztah k přírodě, miloval dřevo, jeho vůni, kresbu.
Irena kdysi také uvažovala o roubence, rozhodli se tedy, že si splní svůj společný sen.
„Původně jsme snili o domě na kopci," říká Irena, „ale pozemky, které by splňovaly naše představy, vyžadovaly větší investice na zasíťování, vybudování přístupové cesty a podobně, z našich přání jsme tedy museli trochu slevit."

Plány vs. skutečnost

Pozemek hledali rok a půl, nebylo to tak jednoduché, pro roubenku potřebovali větší rozlohu, protože dřevostavba vyžaduje prostor, a i lokalita byla důležitá. „Pro mě by byla ideální samota," podotýká Honza, „ale to pro rodinu není vhodné. Do Hradiště jsme přijeli kvůli jinému pozemku, ten však nebyl ke stavbě vhodný. Obec nám nabídla tento. Jsou na něm sice věcná břemena – stožár elektrického vedení a kanalizace, ale to se nakonec ukázalo jako výhoda, nemuseli jsme vést přípojky daleko. Místo se nám stále velmi líbí, z jedné strany máme fantastické sousedy a z druhé ovocný sad."
Zpočátku koketovali se srubem, nakonec myšlenku na dům ze syrové kulatiny opustili a dali přednost roubené konstrukci z lepených hranolů. Klasická stavba obdélníkového půdorysu a jednoduchého tvaru působí zvenku kompaktně. „Chtěli jsme štítovou stěnu s francouzskými okny a obývací pokoj oddělený od kuchyně," vysvětluje Honza, „poslouchám hodně hudbu, možnost obě místnosti uzavřít je tedy praktická. Rozhodli jsme se pro posuvné dveře, ale ty se do roubené stěny umisťují obtížně, příčka mezi obývacím pokojem a kuchyní musela být proto zděná, aby se do ní dalo instalovat dveřní pouzdro. Dům projektoval nezávislý projektant, v těchto i dalších našich požadavcích jsme s ním jen obtížně hledali společnou řeč, projekt proto upravila realizační firma. V tomto případě byl problém i v tom, že stavební dokumentace nebyla zcela v pořádku z hlediska statiky a muselo dojít ke změně dispozic a štítové stěny domu. Vše bylo o to složitější, že jsme již měli zhotovenou základovou desku podle původní dokumentace."

Problémy?

Pokládka elektrického podlahového topení v přízemí domu byl koncert. A to jak od firmy, která topný rošt pokládala, tak i od té, která podlahu s topným roštem zalévala do anhydritové směsi.
Podlahové topení v podkroví bylo navrženo do lehké podlahové konstrukce, dřevěného roštu, zastěrkovaného v samonivelační hmotě. Firma, která měla provést zalití podlahového topení, předvedla místo koncertu horor. „Podlahářům se povedlo zničit jak stěrku, tak i topný rošt," říká Honza. „Rozloučili jsme se s nimi a oslovili jinou firmu, aby vše opravila a dokončila. I když máme v podkroví dva podlahové topné rošty, vše nakonec dobře dopadlo."

Vychytávky

Vytápění domu je řízeno jako celek, současně je možné regulovat každý pokoj zvlášť – zapínat, vypínat, nastavit režim dovolené, větrání... „Jsme velmi spokojeni, vše výborně funguje, systém má jednoduché, intuitivní ovládání, včetně dálkového, přes mobilní aplikaci." Přestože je podlaha jen lehce zavlažená, není v roubence chladno, teplá podlaha dává pocit vyšší tepelné pohody. Doplňkovým zdrojem tepla v přechodovém období jsou otočná krbová kamna. Příjemným bonusem je pak praskající dřevo, pohled na plápolající oheň a sálavé teplo.

Zastavěná plocha: 149,8 m2
Užitná plocha: 205 m2
Plocha pozemku: 1 560 m2
Konstrukční systém: roubený, lepený hranol, druh dřeva – alpský smrk
Ošetření stěn: exteriér – olej, interiér – olej a vosk
Teplo: elektrické podlahové vytápění, voda – elektrický bojler, doplňkový zdroj – krbová kamna 9–11 kW
Realizace: OK PYRUS, s.r.o., www.okpyrus.cz

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop