Časopis DŘEVO&stavby 2/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Moderní interiér: <small>Nadčasově, prakticky a individuálně</small>

Moderní interiér: Nadčasově, prakticky a individuálně

Redakce | Čtvrtek, 07. červenec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Co je to moderní? To je otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Moderní reaguje na potřeby současného životního stylu. Je to hned několik vlivů, které musí být jako celek v harmonii. Vyváženost kompozice, barevnost a v první řadě užitkovost daných věcí se musí potkat v rovnováze s potřebami a možnostmi daného prostoru. Moderní interiéry neztrácejí s přibývajícími léty na kvalitě, jsou takzvaně nadčasové.

 

Základním principem našeho navrhování je individuální (jedinečný) přístup k zákazníkovi. Klient je seznámen s možnostmi současných materiálů a technologiemi, které použijeme při realizaci interiéru.Následujeme tyto základní principy:

1. od detailu k celku

V interiéru se zaměřujeme na jednotlivé komponenty (solitéry) a následně vybíráme materiály a barevnost. Vždy postupujeme od prvků s nejmenší škálou výběru k další části, která navazuje a má škálu možností výběru větší a větší. Například židle je pouze v pěti provedeních, stůl v deseti a záclony v padesáti provedeních, takže nejprve vybereme židle, pak stůl a nakonec závěs.

moderní interiér

 

Dalším významem postupu od detailu k celku je, že si určíme detail v nábytku, který chceme v interiéru opakovat, a poté se snažíme tento detail použít v celém bytě. Jedná se o materiál, barvu nebo jen o pouhý tvar. Tím je vytvářen celek a dojem jednoty designu.

2. osvětlení tvoří atmosféru domova

V případě osvětlení dbáme na variabilitu – od nepřímých zdrojů až po bodové tak, aby si klient mohl vytvářet různé jedinečné kombinace atmosféry. Například v kuchyni kombinujeme nepřímé osvětlení v zabudovaném sádrokartonovém podhledu s LED osvětlením pracovní plochy až po nasvícení dekorativních desek s rostlinami. Využíváme tím všechny možnosti moderní techniky tak, aby interiér byl současný (moderní).

                      Loftová kultura - vzdor a revolta

Moderna znamená také vzdor. Moderní proudy v umění, filozofii, náboženství se převážně vymezovaly proti předchozím, ve společnosti nedotknutelným vzorům. V bydlení si pro příklad můžeme zajít do USA šedesátých let minulého století, kde hnutí hippies stálo u zrodu loftů. "Květinové děti" v newyorském Soho objevily laciné ubytování v opuštěné průmyslové čtvrti, kde v prostorných výrobních halách a skladech postupně vytvářely velmi osobité bohémské byty. Mladí volnomyšlenkáři, kreativci a experimentátoři z různých oblastí kultury tak založili nový styl bydlení, který si časem oblíbili příslušníci dalších intelektuálních vrstev, většinou podnikatelé a výstřední milionáři. Ze čtvrtí, kde bylo bezpečnější raději nevycházet ven, se tak stala žádaná místa s luxusními a atraktivními byty.

Pro lofty jsou typické velké prostory bez příček a předělů, vysoká okna a vysoké stropy s možností vybudovat nápaditá patra, prosklené stěny, neopracované zdi přiznávající krásu kvalitních pálených cihel, ocelových nosníků či dřevěných trámů, původní schodiště, lávky a zábradlí, osvětlení i vzduchotechnika, zachované z dob staré výroby. Záměrem je oživit všechny atributy průmyslové stavby v moderním pojetí a s moderní technologií. Stejně jako v New Yorku, později v Londýně, Paříži a dalších světových metropolích, i u nás už několik let objevujeme půvab této industriální architektury a za přispění nejlepších architektů se řada výrobních hal proměňuje na vkusné bydlení. Jen v Praze se ročně postaví desítky loftových bytů – ideálním místem pro jejich vznik byl například holešovický pivovar nebo haly Škodových závodů na Smíchově.

franklin 0105

O interiér moderních loftových bytů, který vám představujeme na fotografii, se postaralo architektonické studio Jane Kim Design. Nádherné domy z počátku dvacátého století se nacházejí v newyorské čtvrti Tribeca, kam se umělci ze Soho začali stěhovat, aby unikli svým fanouškům. Klid našli ale jen na čas. I tato lokalita se sešlými komerčními budovami se začala velmi rychle zotavovat a nyní se zde nacházejí jedinečné restaurace a významné galerie. A lovci celebrit s fotoaparáty…

Text: PhDr. Helena Petáková

3. bílá je věčná

Interiéry se snažíme vytvářet prosvětlené a vzdušné. K tomu často používáme bílou barvu v kombinaci s kontrastní dřevěnou či barevnou plochou. Její nadčasovost spočívá v tom, že nezatěžuje vnímání uživatele a je příjemná v kombinaci s ostatními materiály.

Interiér kombinace starého a nového materiálu

 

4. doplňky jako součást interiéru

Jednoduchá barevnost základních ploch interiéru umožňuje zákazníkovi použít velkou škálu doplňků. Tím ho neomezujeme v další kreativitě.

Moderní interiér potřebuje moderního uživatele

Před realizací interiéru bychom si měli položit několik otázek: Jaký prostor je vhodný pro moderní byt? Jak správně připravit stavbu? Kdy je dobré pozvat odborníka/designéra?

Ideálem je takový prostor, ve kterém můžeme změnit polohu příček a vytvářet niky nebo výklenky pro vestavěné skříně. Realizaci interiéru je důležité zahájit již v prvopočátku stavby, kdy je možno promyšleně dořešit detaily vestavěného nábytku a kompozici celého interiéru. V dnešní době většina developerů neřeší individualitu jednotlivých klientů a jejich potřeby. V takových stavbách pak interiéry vyznívají velice uměle.

Text: BcA. Petr Janda, ARTTECH studio, www.arttechstudio.cz

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop