Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Design

Časopis Dřevo&Stavby 2/2014
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 2/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Moderní interiér: <small>Nadčasově, prakticky a individuálně</small>

Moderní interiér: Nadčasově, prakticky a individuálně

Redakce | Čtvrtek, 07. červenec 2016 |

Co je to moderní? To je otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Moderní reaguje na potřeby současného životního stylu. Je to hned několik vlivů, které musí být jako celek v harmonii. Vyváženost kompozice, barevnost a v první řadě užitkovost daných věcí se musí potkat v rovnováze s potřebami a možnostmi daného prostoru. Moderní interiéry neztrácejí s přibývajícími léty na kvalitě, jsou takzvaně nadčasové.

 

Základním principem našeho navrhování je individuální (jedinečný) přístup k zákazníkovi. Klient je seznámen s možnostmi současných materiálů a technologiemi, které použijeme při realizaci interiéru.Následujeme tyto základní principy:

1. od detailu k celku

V interiéru se zaměřujeme na jednotlivé komponenty (solitéry) a následně vybíráme materiály a barevnost. Vždy postupujeme od prvků s nejmenší škálou výběru k další části, která navazuje a má škálu možností výběru větší a větší. Například židle je pouze v pěti provedeních, stůl v deseti a záclony v padesáti provedeních, takže nejprve vybereme židle, pak stůl a nakonec závěs.

moderní interiér

 

Dalším významem postupu od detailu k celku je, že si určíme detail v nábytku, který chceme v interiéru opakovat, a poté se snažíme tento detail použít v celém bytě. Jedná se o materiál, barvu nebo jen o pouhý tvar. Tím je vytvářen celek a dojem jednoty designu.

2. osvětlení tvoří atmosféru domova

V případě osvětlení dbáme na variabilitu – od nepřímých zdrojů až po bodové tak, aby si klient mohl vytvářet různé jedinečné kombinace atmosféry. Například v kuchyni kombinujeme nepřímé osvětlení v zabudovaném sádrokartonovém podhledu s LED osvětlením pracovní plochy až po nasvícení dekorativních desek s rostlinami. Využíváme tím všechny možnosti moderní techniky tak, aby interiér byl současný (moderní).

                      Loftová kultura - vzdor a revolta

Moderna znamená také vzdor. Moderní proudy v umění, filozofii, náboženství se převážně vymezovaly proti předchozím, ve společnosti nedotknutelným vzorům. V bydlení si pro příklad můžeme zajít do USA šedesátých let minulého století, kde hnutí hippies stálo u zrodu loftů. "Květinové děti" v newyorském Soho objevily laciné ubytování v opuštěné průmyslové čtvrti, kde v prostorných výrobních halách a skladech postupně vytvářely velmi osobité bohémské byty. Mladí volnomyšlenkáři, kreativci a experimentátoři z různých oblastí kultury tak založili nový styl bydlení, který si časem oblíbili příslušníci dalších intelektuálních vrstev, většinou podnikatelé a výstřední milionáři. Ze čtvrtí, kde bylo bezpečnější raději nevycházet ven, se tak stala žádaná místa s luxusními a atraktivními byty.

Pro lofty jsou typické velké prostory bez příček a předělů, vysoká okna a vysoké stropy s možností vybudovat nápaditá patra, prosklené stěny, neopracované zdi přiznávající krásu kvalitních pálených cihel, ocelových nosníků či dřevěných trámů, původní schodiště, lávky a zábradlí, osvětlení i vzduchotechnika, zachované z dob staré výroby. Záměrem je oživit všechny atributy průmyslové stavby v moderním pojetí a s moderní technologií. Stejně jako v New Yorku, později v Londýně, Paříži a dalších světových metropolích, i u nás už několik let objevujeme půvab této industriální architektury a za přispění nejlepších architektů se řada výrobních hal proměňuje na vkusné bydlení. Jen v Praze se ročně postaví desítky loftových bytů – ideálním místem pro jejich vznik byl například holešovický pivovar nebo haly Škodových závodů na Smíchově.

franklin 0105

O interiér moderních loftových bytů, který vám představujeme na fotografii, se postaralo architektonické studio Jane Kim Design. Nádherné domy z počátku dvacátého století se nacházejí v newyorské čtvrti Tribeca, kam se umělci ze Soho začali stěhovat, aby unikli svým fanouškům. Klid našli ale jen na čas. I tato lokalita se sešlými komerčními budovami se začala velmi rychle zotavovat a nyní se zde nacházejí jedinečné restaurace a významné galerie. A lovci celebrit s fotoaparáty…

Text: PhDr. Helena Petáková

3. bílá je věčná

Interiéry se snažíme vytvářet prosvětlené a vzdušné. K tomu často používáme bílou barvu v kombinaci s kontrastní dřevěnou či barevnou plochou. Její nadčasovost spočívá v tom, že nezatěžuje vnímání uživatele a je příjemná v kombinaci s ostatními materiály.

Interiér kombinace starého a nového materiálu

 

4. doplňky jako součást interiéru

Jednoduchá barevnost základních ploch interiéru umožňuje zákazníkovi použít velkou škálu doplňků. Tím ho neomezujeme v další kreativitě.

Moderní interiér potřebuje moderního uživatele

Před realizací interiéru bychom si měli položit několik otázek: Jaký prostor je vhodný pro moderní byt? Jak správně připravit stavbu? Kdy je dobré pozvat odborníka/designéra?

Ideálem je takový prostor, ve kterém můžeme změnit polohu příček a vytvářet niky nebo výklenky pro vestavěné skříně. Realizaci interiéru je důležité zahájit již v prvopočátku stavby, kdy je možno promyšleně dořešit detaily vestavěného nábytku a kompozici celého interiéru. V dnešní době většina developerů neřeší individualitu jednotlivých klientů a jejich potřeby. V takových stavbách pak interiéry vyznívají velice uměle.

Text: BcA. Petr Janda, ARTTECH studio, www.arttechstudio.cz

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?