Tisk
Do nízkoenergetické dřevostavby hledáme krbová kamna s nižším výkonem

Do nízkoenergetické dřevostavby hledáme krbová kamna s nižším výkonem

Úterý, 10. leden 2012 |

Přidat na Seznam.cz Ačkoliv na trhu je nepřeberně krbových kamen s pozoruhodnými výkony, těm nejsilnějším říkají třeba Norové „továrna na teplo", v dokonale zateplených dřevostavbách, nízkoenergetických a pasivních domech, není někdy jednoduché vyhovující kamna vybrat. Musíme totiž hledat model kamen s výkonem naopak dostatečně nízkým, a takových mnoho není. Na první pohled v tom není problém, koupíme prostě kamna, která se nám zamlouvají - a pak jim případně přiškrtíme výkon. Ale právě to pro kamna není dobré.

Chod na půl výkonu kamnům nesvědčí

72.1.skantherm.shaker_milieuVětšina krbových kamen má pro potřeby průměrně velkých moderních nízkoenergetických domů příliš vysoký výkon. Prostor rychle vytopí a potom jej už nepříjemně a také neekonomicky přetápějí. Nuceně snížený výkon kamen zase ale vede k nedokonalému spalování, což sebou mimo jiné přináší špinění skla kamen. Přitom se okolí kamen rozpaluje a příliš se zahřívají se stěny, pobyt v takovém místnosti není příjemný a v těsné blízkosti roztopených kamen často dokonce nemožný.

Vybíráme podle výkonu a velikosti místnosti

72F602_BP_Int_closeupAbychom doma netrpěli vedrem, hledat se musí pečlivě a mezi menšími modely. Což je problém, protože většinou dáme i na krásu a líbí se nám právě větší kamna s panoramatickým sklem, v kterém jsou tak krásně vidět plameny. I malá kamínka jsou ale někdy výkonná: například typ Jotul F 602 má minimální výkon 1 kW, nominální 6kW a maximum 8,5 KW – vyhřejí proto bez problémů i velký obytný prostor s patrem.

Krbová kamna na míru nízkoenergetickému domu

72Salerno_mensi_int_0420114100000Loni se však objevila kamna určená přímo do nízkoenergetických a pasivních domů: krbová kamna Salerno (Haas+Sohn) s rozsahem výkonu pouze od 2 do 4 kW. Toho se dosáhlo díky speciální konstrukci topeniště s externím přívodem vzduchu; kamna umějí snížit výkon běžných kamen o celých 20%. Kamna mají dokonalé spalování i při nejmenších plamenech, takže šetří palivo. Vyhřejí prostor o ploše 40 - 50 m2, přitom ale interiér nepřehřívají.

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop