Jednoduché použití a cenová dostupnost, OSB desky mají mnoho benefitů

Jednoduché použití a cenová dostupnost, OSB desky mají mnoho benefitů

Lucie Němcová | Úterý, 02. únor 2021 |

Přidat na Seznam.cz

OSB desky se se svými vlastnostmi řadí mezi moderní materiál s vysokým obsahem dřeva. Zároveň jsou cenově dostupnější než překližka a mají široké spektrum využití. Nesmysl nebo řešení, které má šťávu?


Co je vlastně OSB deska?

OSB je zkratkou z anglického „Oriented Strand Board" (deska z orientovaných plochých třísek). Vznikla v USA jako levnější náhrada stavební překližky a odtud se rychle rozšířila do zbytku světa. OSB desky jsou vyrobeny z několika vrstev štěpek (podlouhlých hoblin) slepených dohromady za velkého tlaku a teploty.

Vnější vrstvy jsou orientovány v delším směru desky a vnitřní jsou uspořádány náhodně nebo křížově. Jedná se o moderní kompozitní materiál s vysokým obsahem dřeva zhruba 95 procent s vynikajícími mechanicko-fyzikálními vlastnostmi.

Pro výrobu OSB desek se používá smrkové či borovicové dřevo. Lepí se umělou pryskyřicí (melamin-formaldehyd) obvykle ve třech vrstvách. Má mírně horší materiálové vlastnosti než překližka, ale je cenově dostupnější.

OSB desky se dají snadno fixovat pomocí klasických spojovacích prostředků. Povrch desek může být broušený nebo nebroušený. Nebroušené OSB desky mají lesklý povrch způsobený roztavenou pryskyřicí a hydrofobizujícím parafínem.

OSB desky broušené mají jemnější vzhled, než má nebroušená OSB deska, průměrná velikost třísek se broušením zmenšuje a deska bez další povrchové úpravy je sametově matná.

interiér osb desky okok

obr.: Právě pro jednoduchost použití a cenovou dostupnost OSB desky kromě hojného užití v konstrukci stěn dřevostaveb můžeme vidět čím dál častěji v interiéru. Foto: Javier de Paz García


Typy OSB desek

OSB desky se standardně vyrábějí v tloušťkách od 8 do 30 milimetrů (nejčastěji 12, 15, 18 nebo 22 milimetrů) a ve formátech 2800×1250, 2650×1250, dále 2500×1250 a 2500×675 mm. Okraje OSB desek jsou obvykle pravoúhlé ořezané ze čtyř stran, dále mohou být opatřeny perem a drážkou ze dvou stran (palubka) či ze čtyř stran (parketa), což slouží k lepšímu napojení.

OSB-desky-v-interieru

obr.: Desky OSB-2 je označení pro použití desek v suchém prostředí, to znamená v interiéru, kde se teplota pohybuje kolem 20 °C. Foto: Dreamstime

Rozdělení OSB desek podle toho, kde jsou použity

 • OSB-2: Desky jsou určeny pro použití v suchém prostředí, to znamená v interiéru, kde se teplota pohybuje kolem 20 °C a relativní vlhkost vzduchu výrazně nepřevyšuje 65 %.
 • OSB-3: Desky určené pro použití ve vlhkém prostředí, čili venku při teplotě 20 °C a relativní vlhkosti vzduchu do 85 %.
 • OSB-4: Desky určené pro použití ve vlhkém prostředí se zvýšeným mechanickým namáháním. Určené pro teplotu opět kolem 20°C a relativní vlhkost vzduchu do 85 %.

osb-desky-drevotriskove-desky-stavba-drevostavby-konstrukce-steny-domu-kotoucova-pila

obr.: OSB desky se výborně hodí ke stavbě dřevostavby. Foto: Dreamstime


Široké spektrum využití OSB desek

Právě pro jednoduchost použití a cenovou dostupnost OSB desky kromě hojného užití v konstrukci stěn dřevostaveb můžeme vidět čím dál častěji v interiéru. Je možné je využít na podlahu, stěny, dveře... Jejich vizuální syrovost někoho možná dráždí a má pocit, že chybí výsledná povrchová úprava, jiné ale právě tohle povýšení prostého materiálu na pohledový baví.

OSB desky se hodí i na výrobu nábytku, velmi dobře se s nimi pracuje. Materiál je pružný jako překližka, neštípá se a dá se dobře vrtat a obrábět. Pro tento účel je dobré použít broušené OSB desky bez použití formaldehydu slepené pojivem na bázi polyuretanových pryskyřic. Výhodou takto vyrobeného kusu nábytku je bezesporu nízká cena a také možnost nábytek kdykoli rozebrat.

Desky OSB se mohou lakovat, olejovat či mořit v různých barevných odstínech, čímž se jejich designové uplatnění dále rozšiřuje. Pokud se k další úpravě používají nebroušené desky, je před nanášením laků a olejů vhodné je nejprve lehce přebrousit, aby byla narušena ochranná vrstva parafínu a pryskyřice na jednotlivých třískách a nátěr lépe přilnul.

osb desky a nábytek okook

obr.: OSB desky se hodí i na výrobu nábytku, velmi dobře se s nimi pracuje. Materiál je pružný jako překližka, neštípá se a dá se dobře vrtat a obrábět. Pro tento účel je dobré použít broušené OSB desky bez použití formaldehydu slepené pojivem na bázi polyuretanových pryskyřic. Foto: Packhus

9 největších předností, které vás přesvědčí, že máte dát zelenou OSB deskám:

 1. Vysoká pevnost a odolnost: OSB desky jsou vyrobeny z dlouhých dřevěných štěpin, které jsou orientovány v různých vrstvách a spojeny pryskyřicí pod vysokým tlakem a teplem. Tato struktura zajišťuje vysokou pevnost a tuhost, což činí OSB desky vhodnými pro náročné konstrukční aplikace.

 2. Uniformita a konzistence: Na rozdíl od přírodního dřeva poskytují OSB desky uniformní a konzistentní vlastnosti bez uzlů nebo prasklin, což zajišťuje předvídatelnost při použití a zpracování.

 3. Ekonomičnost: OSB desky jsou obecně levnější než jiné dřevěné produkty, jako jsou například překližky, a nabízejí dobrou hodnotu za nízkou cenu, což je dělá atraktivní volbou pro různé projekty.

 4. Ekologičnost: Výroba OSB desek zahrnuje využití dřevěných odpadů a menších stromů, které nejsou vhodné pro jiné typy zpracování dřeva. To znamená lepší využití lesních zdrojů a snížený dopad na životní prostředí.

 5. Flexibilita použití: OSB desky se snadno řežou a upravují, což umožňuje široké spektrum použití ve stavebnictví, od konstrukčních panelů až po dekorativní aplikace.

 6. Vynikající zatížitelnost: OSB desky mají dobrou zatížitelnost, což znamená, že jsou schopné unést těžká břemena, což je dělá ideálními pro použití v podlahách a střešních systémech.

 7. Odolnost proti vlhkosti: Ačkoliv OSB desky nejsou zcela nepromokavé, jsou obvykle ošetřeny tak, aby odolávaly vlhkosti lépe než mnohé jiné typy dřeva. Při správném použití a údržbě mohou být velmi odolné proti vlhkostním podmínkám.

 8. Snadná manipulace a instalace: Díky své robustnosti a snadné manipulaci jsou OSB desky preferovány mnoha stavebními pracovníky a kutily, což umožňuje rychlou a efektivní instalaci.

 9. Lepší tepelná izolace: Díky své hustotě poskytují OSB desky lepší izolační vlastnosti než mnoho jiných stavebních materiálů, což pomáhá udržovat stabilní vnitřní klima v budovách.

Tyto výhody činí OSB desky významným a cenově dostupným řešením pro mnoho stavebních projektů, od rezidenčního bydlení po komerční stavby.

osb desky v interiéru titulka ookok

obr.: Pro výrobu OSB desek se používá smrkové či borovicové dřevo. Lepí se umělou pryskyřicí (melamin-formaldehyd) obvykle ve třech vrstvách. Foto Javier de Paz García


Mohlo by vás zajímat...

Nábytek z dřevěných palet
DaS 2-2017

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop