Lucie Němcová | Pondělí, 02. květen 2022 |

Jsou přírodní materiály v interiéru podle vašeho gusta? Pak bude dřevěná podlaha nejspíš na prvních příčkách vašeho výběru. Není divu, je to velmi lákavá, osvědčená a krásná varianta, jak tento materiál nechat předvést, co umí. Pojďme se zorientovat, co může dřevo na podlaze nabídnout.
Dřevěná podlaha si nachází cestu do interiérů rustikálních, elegantních i minimalisticky moderních. Její jedinečnost nenahradí jen tak nějaký materiál. Originální struktura, jemné detaily, kontrast odstínů a vizuální flexibilita tvoří tolik oblíbený a nadčasový prvek interiéru. Dřevo je tak velký chameleon, že se díky různým typům dřevin, zpracování i povrchové úpravy umí přizpůsobit téměř jakémukoli uživateli. Navíc v sobě nese cosi archetypálního, s odkazem na tradici a přírodu, a umí navodit atmosféru vznešenosti i útulnosti současně.
Rozdělení dřeva podle tvrdosti
- Tvrdé dřevo – akát, habr, dub, ořešák, javor, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, bambus.
- Středně tvrdé dřevo – kaštan jedlý, platan, jilm, líska.
- Měkké dřevo – modřín, bříza, douglaska, jalovec, olše, teak.
- Velmi měkké dřevo – lípa, vrba, topol, smrk, borovice, jedle.
obr.: Čím měkčí dřevina, tím teplejší povrch. Její doteková teplota závisí také na povrchové úpravě (lakovaná je chladnější, olejovaná teplejší). Foto: Pexels
Typy dřevěné podlahy
- Masivní – vyrobená z jednoho kusu dřeva. Je vhodná do místností se stálým klimatem, protože nejvíce podléhá změnám v souvislosti se změnou vlhkosti vzduchu. Masivní dřevěná podlaha je většinou celoplošně lepená k podkladu pro lepší stabilitu a prevenci proti praskání. Povrch bývá ošetřen lakem, nebo olejem. Je možné ji opakovaně brousit a znovu lakovat, aby byla stále jako nová. Pokládku je lepší svěřit odborníkům, aby byla provedena precizně.
- Dvouvrstvá – horní nášlapná vrstva z ušlechtilého dřeva, spodní protitahová z levnější dřeviny. Důvodem její výroby je nižší výsledná cena, odolnost vůči sesychání a lepší tepelná prostupnost. Některé typy dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou vhodné na podlahové vytápění.
- Třívrstvá – tři vrstvy materiálu nabízejí výborné vlastnosti z hlediska izolace hluku i schopnosti vést teplo. Tato podlaha je vhodná na podlahové vytápění. Vybírat můžeme z velkoformátových typů i z parket. Při výběru třívrstvé dřevěné podlahy můžeme volit mezi dvěma způsoby pokládání. Podlahu nalepit, nebo instalovat plovoucím způsobem. Lepením podlahy k podkladu se automaticky snižuje kročejový hluk. Cena i životnost třívrstvé dřevěné podlahy se odvíjí mimo jiné od zvolených dřevin a tloušťky horní nášlapné vrstvy. Ta se pohybuje od dvou do šesti milimetrů. Během jednoho broušení je odstraněno kolem 0,3 mm dřeva a podlaha díky tomu zvládne několik renovací.
- Průmyslová mozaika (kantovka) – vizuálně zajímavý povrch vhodný i do velmi namáhaných (průmyslových) prostor.
- Dýhovaná – nášlapná vrstva ze dřeva, pod ní dřevovláknitá HDF deska a základ z korku, dřeva nebo pryskyřice.
obr.: Vrstvené podlahy mají zajímavé užitné vlastnosti, nižší cenu a jejich pokládka je snazší. Foto: JEHLA
Na podlahové vytápění zvolte vícevrstvou dřevěnou podlahu s menší tloušťkou a tím lepší tepelnou prostupností.
Výhody dřevěné podlahy
- Dlouhá životnost.
- Možnost renovace (zbroušením a obnovou povrchu).
- Antialergické vlastnosti.
- Ekologická přívětivost.
- Pevnost.
- Univerzálnost a nadčasovost.
- Vysoká povrchová teplota.
Nevýhody dřevěné podlahy
- Reakce na vlhkost a vodu (tvarové a vizuální změny).
- Náchylnost k poškrábání (zejména v případě měkčích dřevin).
- Vyšší cena.
- Vyšší nároky na kvalitu pokládky, aby podlaha fungovala opravdu na jedničku.
Povrchové úpravy dřevěné podlahy
- Hladký povrch
- Broušená
- Kartáčovaná
- Katrovaná (textura příčných zářezů)
- Postaršovaná
- Ručně opracovaná
Dřevo bez ochranné úpravy rychleji oxiduje, špiní se a šedne vlivem UV záření. Ochránit jej můžeme lakem, olejovým nátěrem, voskem či lazurou.
Lakovaná podlaha je pokryta celistvou uzavřenou vrstvou laku, která dřevo chrání a usnadňuje úklid. Moderní typy laku nabízejí různé druhy lesku i matový povrch. Podlahy jsou v dnešní době většinou opatřeny lakem již ve výrobě, tedy až šesti vrstvami laku vytvrzenými UV zářením, což vytváří velmi odolný a stabilní povrch.
Přírodní (oxidační) olej nevytváří film na povrchu dřeva, ale vsakuje se do jeho pórů. Tím zachovává strukturu dřeva a umožňuje materiálu dýchat. Dřevo impregnuje, zvýrazňuje strukturu a chrání před působením vody a oděrem (jemné škrábance nejsou tak viditelné, jako v případě lakovaného povrchu). Olejovaný povrch má menší odolnost proti chemickým přípravkům a gumovým podrážkám a hlubokým škrábancům. Světlé typy dřeva se mohou špinit a vyžadovat více čištění. Olejem ošetřená podlaha vyžaduje odlišnou (důslednější) údržbu, která se však vrací v úspoře za celkovou renovaci, která je v případě přírodních olejů jednoduchá. Výhodou je možnost zvolit pigmentovaný olej a dosáhnout změny odstínu dřeva.
Vosk je nejméně používanou metodou ochrany. Krásně voní, dřevo vyživí a zvýrazní strukturu dřeviny. Podlahu však není vhodné nadměrně zatěžovat a je citlivá na skvrny od vody.
obr.: Dřeva na podlaze se nemusíte vzdát ani v koupelně, vybírejte však pružné a tvarově stálé dřeviny jako dub, ořech, teak nebo merbau. Pohlídat je třeba také kvalitní ochrannou povrchovou úpravu a zabezpečení spár před stečením vody. Posledním důležitým momentem je kvalitní větrání koupelny, aby mohla nashromážděná vzdušná vlhkost odcházet a dřevo dodatečně dýchat. Foto: DigitalStorm, Zdroj: Dreamstime
Údržba dřevěné podlahy
- Dřevěný povrch má nejraději vysavač, mop a přípravek určený k ošetření dřevěných povrchů. Podlahu je nutné vždy vytřít do sucha a neponechávat na ní vrstvu vody, která by ji mohla poškodit.
- Důležité je chránit dřevěnou podlahu před mechanickým poškozením – nohy stolů, židlí, skříní je nezbytné podlepit měkkým materiálem. V případě kolečkových židlí použít vhodnou podložku nebo koberec. Poškození mohou způsobit také kamínky a písek zvenčí. Proto přechodové zóny mezi exteriérem a interiérem opatřete dostatečnými čisticími prvky(rohožemi a podobně).
obr.: Zejména olejované dřevo časem získává patinu, která mu na rozdíl od jiných materiálů ještě dodává na kráse. Foto: Pexels
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
Proč je důležité najít správnou krytinu pro podlahové vytápění
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale … pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Dřevěné obložení stěn je opět v módě
Některé návrhy domů jsou nadčasové, zatímco jiné nutí majitele se po čase ohlédnout s otázkou: Proč jsem si to sem jen dal. Bez ohledu na to, jak cynický je svět trendů…
-
Pohodlí a čistý vzduch aneb vytírat, nebo vysávat?
Mysleli jste si, že už víte o centrálním vysavači všechno? Kdepak; široká škála mylných představ o nákladech, instalaci a účinnosti často zastírá jeho obrovské výhody. Jednou z…
-
Užitečné tipy při zařizování kuchyně a koupelny v roubence
Ke koupelně a kuchyni v roubence mají co říci i ti největší stavební laici. Na rozdíl od jiných částí stavby zde nehrají prim odborné termíny a znalosti, ale především…