Tisk
AIR House - prototyp bydlení budoucnosti

AIR House - prototyp bydlení budoucnosti

Helena Petáková | Pondělí, 30. září 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Energeticky soběstačný experimentální dům, se kterým se tým studentů ČVUT účastní mezinárodní soutěže Solar Decathlon 2013, je v závěrečné etapě výstavby. Finále soutěže, do něhož bylo vybráno dvacet univerzitních týmů z celého světa s úkolem je postavit dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce, se koná 3. - 13. října 2013 v Orange County Great Park v Kalifornii. Tým českých studentů se s námi podělil o poslední novinky z Kalifornie, kde montáž "svého" AIR House už zahájil.

„Solar Decathlon 2013 v Orange County Great Park má za sebou první dny stavby. Stavby musejí být hotové do 3.října, kdy se solární vesnice otevře veřejnosti.

Bez názvu1Solar Decathlon začíná v Orange County od nuly. Od prvního ročníku (2002) se každé dva roky soutěž konala ve Washingtonu DC. Letos budou sluneční domy poprvé vystaveny v prostoru bývalé letecké základny americké námořní pěchoty El Toro. Teď její historii připomínají jen zrekonstruované hangáry a betonové ranveje. Na jedné z nich se právě staví i solární městečko. Místní samospráva pracuje na sanaci celého území, které by se mělo v budoucnu proměnit v ekologický rekreační park.

Bez názvuOdhadujeme, že stavby všech soutěžních domů se bude účastnit až 700 studentů. Podle prvního společného setkání patří náš tým mezi ty početnější. Je nás tu i s přáteli a manželkami, které se starají o naše zázemí, celkem 32. Americké týmy převážejí své stavby v několika, v podstatě hotových, částech, které budou spojovat a uvádět do provozu. Nás ale čeká montáž od podlahy po poslední vrut.

Bez názvu3Soutěže se účastníme poprvé a stavbu solárního městečka jsme znali jen z fotografií. Je to ohromná zkušenost. Devatenáct stavenišť je rozmístěno na přesně vymezených stavebních parcelách po obou stranách hlavní komunikace pro pěší. Tahače naložené částmi domů a námořními kontejnery distribuují náklad po obvodu stavenišť. Překvapivě plynule. Většina týmů používá na vykládání jeřáby, které dominují celému prostoru. S manipulací pomáhají nejrůznější typy vysokozdvižných vozíků. Pořadatelé objíždějí stavbu stylově, v golfových vozítkách.

SD 2013 Cali 07Každý tým má vlastní techniku montáže, jinak zařízené staveniště. Většinu soutěžních domů staví studenti sami, často s pomocí několika zkušených dělníků. Domy, na které si týmy najmou stavební firmu, jsou výjimkou. Když na sousedním staveništi sledujeme, jak se připravuje bednění pro betonový základ, nestačíme se divit, kolik různých originálních způsobů lze vymyslet na kotvení stavby do betonové ranveje.

SD 2013 Cali 08Montáž AIR House máme naplánovanou na pět dní. První den se nám podařilo vytyčit stavbu, ukotvit základové patky, osadit základové rámy, do nich ukotvit technologický box a osadit podlahové panely. Pracujeme ve dvou směnách. Ranní četa začíná v sedm hodin ráno, odpoledne jí střídá druhá, která končí ve dvě hodiny v noci. V práci můžeme pokračovat až po pětihodinové přestávce. Naštěstí, jinak bychom nejspíš pracovali celý den v kuse.

SD 2013 Cali 01Čas, který ušetříme stavbou, chceme zprovozňovat a ladit technologie a testovat, jak se dům chová v prostředí, které jsme zatím jen simulovali v počítači. Bude to napínavé, ale první den nás dobře nastartoval a těšíme se, jak to bude pokračovat.


Držte nám palce a sledujte naše webové stránky a sociální sítě.
S pozdravem za tým ČVUT Solar Decathlon Kateřina Rottová."

Více na: http://www.airhouse.cz/ a http://www.flickr.com/photos/ctusolardecathlon2013

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop