Tisk
Češi jsou ve vnímání dřevostaveb konzervativnější než vyspělá Evropa

Češi jsou ve vnímání dřevostaveb konzervativnější než vyspělá Evropa

Dagmar Šimonová | Úterý, 31. prosinec 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Obliba montovaných dřevostaveb a ekologické výstavby v Čechách roste. Ve srovnání s vyspělými evropskými státy jsme ale stále pozadu. Podle předního výrobce montovaných dřevostaveb, srubů a pasivních domů, společnosti ELK, za to může zakořeněná představa o výhodách zděných staveb a mýty o dřevostavbách.

 

Rakouský koncern ELK v loňském roce vyrobil 991 rodinných domů. Český výrobní závod se na tomto čísle podílel výrobou 262 domů, z toho 44 bylo pro tuzemský trh. Společnost ELK chce v horizontu tří let zvýšit objem prodejů svých montovaných dřevostaveb na českém trhu na dvojnásobek.

 DSC9089Dřevo jako obnovitelná surovina je pro výrobu domu ideální. Je ekologické, nabízí širokou variabilitu zpracování, skvělé izolační a užitné vlastnosti. Věděli to naši předkové a k tomuto trendu se v posledních letech vrací i obyvatelé vyspělých západních ekonomik. Jako součást rakouského koncernu máme možnost sledovat vývoj na trhu dřevostaveb právě v jednom z regionů, který je jim velmi nakloněn. Jejich obliba v Rakousku je veliká, podíl na trhu je zhruba třetinový ve srovnání s 10 % v České republice," říká Marcel Kaštovský, jednatel společnosti ELK s.r.o., a dodává: „Oblibě dřevostaveb v Rakousku nahrává nejen aktuální trend ekologického stavění, ale i legislativní podpora, zvýhodněné úročení úvěrů na ekologické stavby či nezanedbatelné dotace. Dotační programy se postupně rozbíhají i v České republice a u veřejnosti se setkávají s velkou odezvou, proto věřím, že se ekologickému bydlení a dřevostavbám blýská na lepší časy."

Zatímco v roce 1998 bylo v Čechách postaveno pouze 123 dřevostaveb, jejich aktuální roční podíl na soukromé výstavbě činí 10 %, což představuje zhruba 1 700 rodinných domů. Za posledních pět let vzrostl počet dokončených dřevostaveb o 70 %.

 DSC5468Koncern ELKdva výrobní závody v Rakousku a jeden v Čechách. Naše provozovna v Plané nad Lužnicí se kromě typových domů specializuje na výrobu individuálních a náročných zakázek. V současné době vyrobíme v průměru 1 dům denně, jsme však schopni navýšit kapacitu až na 2,2 domu za den. Pomyslné nůžky v podílu výroby pro Českou republiku a pro rakouský koncern, tedy na export, jsou v současné době hodně rozevřené a tento poměr činí 20:80. Na jeho stírání chceme do budoucna pracovat. V horizontu tří let plánujeme na český trh dodávat zhruba 80 domů ročně a navýšit tak prodej na dvojnásobek," doplňuje Kaštovský.

Zdroj: ADMD

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop