Tisk
Okna s rekuperací? Inovace, která se hodí i do dřevostaveb

Okna s rekuperací? Inovace, která se hodí i do dřevostaveb

Tomáš Svoboda | Středa, 23. červenec 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Moderní architektura si žádá nadčasová řešení v každém detailu. A to u všech stavebních prvků, které dělají dům domem. Jedním z těch nejdůležitějších jsou okna, na která v posledních letech klademe stále větší nároky. Chceme, aby nás nejen dokonale chránila před deštěm, zimou, horkem či hlukem, ale také, aby se dala co nejpohodlněji ovládat a působila co nejlepším estetickým dojmem.

 

Vývojáři těch nejúspěšnějších firem však myslí podstatně dál, a tak jsou již nyní na stavebním trhu k dispozici okna, která v mnoha ohledech překračují většinové představy. A to jak z hlediska počtu funkcí, tak designového provedení. Vždyť kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že bude možné vybavit dům okny se zabudovanou rekuperační jednotkou či třeba žaluziemi, které jsou napájeny energií z fotovoltaických článků.

TZ 02_07_2014_rekuperace1Větrací jednotku integrovanou do okenních systémů dnes nabízejí především renomovaní zahraniční výrobci hliníkových a plastových oken. „Větrací systém je proveden tak, že na vnitřní i vnější straně okna jsou patrné pouze úzké ventilační mřížky. Což je výhodou zejména tehdy, když jsou kladeny specifické požadavky na architektonickou kvalitu interiéru i exteriéru," vysvětluje František Svoboda z rakouské společnosti Internorm, která okna s rekuperační jednotkou dodává na český trh.

Systém integrovaného větrání poskytuje uživatelům totožný komfort jako klasická větrací soustava s centrální jednotkou a rozvody uvnitř domu. To znamená, že díky tepelnému výměníku s účinností 86 % zpětného zisku tepla snižuje tepelné ztráty na minimum. Podobně jako běžné rekuperační jednotky jsou i ty „okenní" vybaveny prachovými a pylovými filtry, které zásadním způsobem přispívají k udržování příjemného a zdravého prostředí.

TZ 02_07_2014_rekuperace2„Z hlediska náročnosti provádění stavebních prací může být pro řadu stavebníků zajímavé i to, že se mnohdy složitá instalace větrání provádí současně v jednom kroku s montáží oken," doplňuje Svoboda, který zároveň přiznává, že jde o moderní technologii oslovující spíše toho, kdo hledá něco víc, než je běžný standard. Tuto charakteristiku v případě oken s rekuperací splňují také promyšlené ovládací prvky, které jsou osazeny přímo na oknech a umožňují snadné ovládání celého větracího systému.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop