Naše domovy se stávají nezdravým místem. Doplácíme na to my sami, i naše rodina...

Naše domovy se stávají nezdravým místem. Doplácíme na to my sami, i naše rodina...

Jiří Kuthan | Úterý, 03. listopad 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Stále více času trávíme v uzavřených prostorech, jako jsou kanceláře, školy, tělocvičny a mnoho jiných. Dalším podstatným nezdravým prostředím je bohužel ale i váš domov. Špatná kvalita vzduchu ovlivňuje zdraví vašich dětí i vás samotných. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vás často bolí hlava a jste unavení?

Čas, který trávíme v našich domovech narůstá a různá opatření proti volnému pohybu venku jej ještě prodlužují. Naše zdraví, náladu, výkon, či únavu ovlivňuje kvalita vzduchu, který dýcháme během dne i v noci, kdy má probíhat maximální regenerace našeho těla.

Dříve se v domácnostech vzduch měnil přirozeným způsobem díky netěsnosti oken a dveří. Nižší ceny za energii dovolovaly větrání okny moc neřešit.

V dnešní době je tomu naopak. Domy jsou více utěsněné, ceny za energie jsou vyšší a stále stoupají. A výsledek? Výměna vzduchu je minimální a tím škodliviny v interiéru narůstají.

Kvalita vnitřního prostředí - má to smysl?

Kvalita vnitřního prostředí by v současnosti měla být prioritou a parametrem z nejdůležitějších při navrhování domů i rekonstrukcí.

Když se nad tím zamyslíte, mnozí z nás tráví většinu svého času uvnitř budov. Někteří lidé navíc již pracují, a budou ještě více, pracovat z domova. Doba k tomu spěje. Překvapením pak pro nás může být zjištění, že až 90 % procent svého času trávíme v uzavřených prostorech. U seniorů a nemocných lidí to může být dokonce i 100 %. Proto bychom se měli začít zabývat tím, v jakém prostředí společně s dětmi a rodinami trávíme podstatnou část našich životů...

nulovy-dum-interier-vize-atelier

Foto: CPD / Vize Ateliér, s.r.o.

Nyní je tu příležitost udělat první krok ke zdravějšímu životu!

Sdružení Centrum pasivního domu se vám rozhodla bezplatně pomoci s prvním krokem ke změně tím, že vám zdarma zapůjčí přístroj pro měření koncentrace CO2, teploty a vlhkosti vzduchu.

„Zdravé mikroklima je jedním z nejdůležitějších parametrů. Ve správně vyvětraném prostoru se výrazně snižuje koncentrace všech škodlivin, tedy i virů a bakterií, a vykazuje se nižší nemocnost."

tomas-vanicky-cpd

Tomáš Vanický
ředitel Centra pasivního domu (CPD)

Sami si tak můžete udělat představu o kvalitě vzduchu a prostředí u vás doma, a podniknout další kroky ke změně. Tedy pokud vám zdraví vaší rodiny i vás samotných stojí za to.

Změřte si zdarma CO2  ⇢

Hodnoty koncentrací CO2 ve vnitřním prostředí

  • Nejvyšší hodnota koncentrace oxidu uhličitého je stanovena hygienickými a stavebními předpisy na 1 500 PPM (Parts Per Milion = částic CO2 v milionu).
  • Doporučená koncentrace CO2 je 1 000 PPM.

koncentrace-co2-graf

Obr.: CPD

Více informací o kvalitě vnitřního prostředí budov...

centrum-pasivniho-domu-logo

Jiří Kuthan

Baví mě vše kolem počítačů a internetu. Od tvorby webů jsem se přesunul k tvorbě obsahu a momentálně pronikám do tajů dřevostaveb, abych věděl, jakou si pro sebe postavit. Pokud právě neladím obsah tohoto webu, utíkám do přírody, kde dobíjím energii při pozorování ptáků.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop