Dagmar Šimonová | Pondělí, 08. srpen 2011 |

Pokud se rozhodnete pro vybudování dřevostavby, často budete hledat alternativní izolační materiály, které jsou o mnoho ekologičtější, než ty klasicky používané. Jednou z možných variant mohou být dřevovláknité desky – moderní materiál, který má krom výborných tepelně-izolačních vlastností i dobré mechanické parametry a také nezanedbatelně nízký difúzní odpor. Pro tuto jeho vlastnost se výborně hodí do difúzně otevřených systémů dřevostaveb.
Dřevostavby a dřevovláknité desky se k sobě perfektně hodí
Zajímavé je u dřevovláknité izolace zejména to, že při nízké hodnotě tepelné vodivosti vykazuje vysokou měrnou tepelnou kapacitu a přispívá tak k tepelné stabilitě interiéru. Proto jsou dřevovláknité desky tak dobrou volbou pro dřevostavby. V zimě dokážou do značné míry akumulovat teplo a v létě v prostorách zateplených dřevovláknitými deskami nedochází k tak rychlému nárůstu teplot. Dalším kladem dřevovláknitých desek je samozřejmě jejich ekologická výroba. Nejsou při ní použity žádné chemické látky, je energeticky nenáročná a materiálem pro výrobu je v podstatě dřevní odpad. Desky jsou také po odsloužení 100% recyklovatelné. Na českém trhu je v současné době několik výrobců, kteří nabízejí široký sortiment desek různých objemových hmotností i různých mocností.
Dřevovláknité desky jako izolant i konstrukční prvek
Dřevovláknité desky se vyrábějí v několika provedeních, lišících se od sebe zejména různou objemovou hmotností a tím i různou pevností. Ty nejpevnější pak můžeme použít i jako konstrukční elementy, které pomáhají zajišťovat tuhost střešního pláště. Pevné desky větších tloušťek se kvůli spolupůsobení vyrábí se spoji pero drážka. Pevný mají dřevovláknité desky i povrch, proto na ně lze bez problému aplikovat tenkovrstvé omítky. Nedochází u nich k poškození hran a rohů a díky větší plošné hmotnosti mají dobré akustické vlastnosti. Vynikají i v požární odolnosti. Dřevovláknité desky můžeme použít jak k zateplení fasád, tak jako izolace do střech a podlah. Časté je v dnešní době i jejich použití i v interiéru – jako akustické izolace do lehkých příček a jako pevné, tenké desky podhledů.
Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”
-
MS polymery a jejich využití ve stavebnictví
Jednoduše řečeno MS polymer je modifikovaný silikon, který kombinuje vlastnosti silikonu a polyuretanu. Díky kombinaci jejich silných stránek a eliminaci těch slabých, získává unikátní…
-
Modulový dům lze snadno přestěhovat z místa na místo. Jaké další výhody přináší?
Modulární výstavba je často spojována s konstrukcí převážně kovových přepravních kontejnerů nebo takzvaných unimobuněk. Stále vyšší kvalita materiálů a možnosti designu však…
-
S dřevěnou přístavbou či nástavbou k prostornějšímu bydlení
Nejspíš se vám líbí místo, kde žijete. Ale co když rodina už dům přerostla? Možná vám přestala vyhovovat jeho dispozice. Nebo jen potřebujete změnu. Přístavbou nebo nástavbou lze…
-
Srubová, nebo roubená konstrukce?
Roubené konstrukce představují jeden z nejstarších stavebních systémů ze dřeva. Ze základního konstrukčního principu vodorovně kladených a v rozích spojovaných klád se vyvinula…