10 důvodů, proč si vybrat montovanou dřevostavbu

10 důvodů, proč si vybrat montovanou dřevostavbu

Michal Babor | Středa, 19. srpen 2015 | | Aktualizováno Pondělí, 29. duben 2019

Přidat na Seznam.cz

Stále se nemůžete rozhodnout, pro jaký stavební systém se rozhodnout? Upřednostníte klasiku a budete skládat cihlu k cihle, nebo se dáte na cestu moderního stavění a budete bydlet v dřevostavbě? Máme pro vás pár argumentů, které vám možná v rozhodování pomohou.

1. Bydlení rychle

Stavba montovaného domu je velmi rychlá: od uzavření smlouvy přes výrobu v továrně až po dopravu na staveniště a montáž uplyne většinou jen několik měsíců v závislosti na velikosti stavby. Hrubá stavba je záležitostí jednoho dvou dnů včetně instalace střechy. Vysychání a vymrzání známé ze zděných staveb zde odpadá. Dokončovací práce probíhají už pod střechou a většinou jsou dokončeny během několika týdnů.

Rychlá výstavba šetří peníze, protože se zkracuje doba, po kterou stavebníci platí například podnájem v bytovém domě.

2-den-montaze 166

Obr.: Montáž dřevostavby je díky prefabrikaci velmi rychlá. Foto: Atrium

2. Vše od jednoho dodavatele

Pro stavbu je třeba mít silného partnera. Většina stavebníků nemá čas ani odborné znalosti, aby si mohli sami zajistit financování nebo dodávky jednotlivých řemesel. Kvalitní firma provede stavebníka celým procesem výstavby a postará se o kompletní dodávku tak zvaně na klíč: dojde-li k závadě, obrací se stavebník na jediného dodavatele a nemusí pátrat po tom, kdo vadný díl stavby dodával.

3. Spolehlivá kvalita

S montovaným domem získáváme vysoký standard dodávky – samozřejmě za předpokladu, že si vybereme schopnou firmu. U nás funguje Asociace dodavatelů montovaných domů, která sdružuje dodavatele dřevostaveb schopné dodržet Dokument národní kvality. S poradenství při výběru dodavatelské firmy může pomoci také Dřevařský ústav.

Prefabrikace je zárukou kvality: vnější stěny, příčky i stropy se vyrábějí v suchých výrobních halách s počítačovou přesností. Stavební díly se pak skladují v suchu, převezou se na stavbu a během krátké doby smontují.

PM-2015-BDF-Bauen-im-Zeitraffer1

Obr.: Stavební díly se ve výrobní hale vyrábějí s milimetrovou přesností. Foto: BDF

4. Přesná cena i termín dodávky

Pořídit si montovaný dům na bázi dřeva znamená přesně vědět, kolik zaplatíme a kdy se budeme stěhovat. Díky průmyslové prefabrikaci lze přesně dodržet stanovené termíny začátku montáže i dokončení a finálního předání hotového domu stavebníkům.

Také cena domu je pevně daná a není třeba se obávat nepředvídatelného cenového navýšení, například z důvodu špatného počasí, které posune termín dokončení.

5. Při výběru pomůžou vzorové domy

Vzorové a ukázkové domy jsou k dispozici potenciálním stavebníkům jako ideální příklady hotových staveb. V klidu si lze prohlédnout nejen dům jako takový, ale i veškeré detaily a zařízení, případně lze své představy konzultovat se zástupcem dodavatelské firmy přímo ve vzorovém domě. V ukázkových domech si může stavebník promluvit s obyvateli, kteří už dům několik let užívají a mohou se podělit o vlastní praktické zkušenosti.

moderní montovaná dřevostavba - vzorový dům

Obr.: Vzorové a ukázkové domy umožnují prohlédnout si dřevostavbu do nejmenšího detailu. Foto: archiv

6. Individuální architektura, vybavení na přání

Kdo nechce využít nabídky „katalogových" projektů, může si svůj dům nechat navrhnout individuálně a pro jeho realizaci využít bez problémů technologie prefabrikace panelů. Montované domy na bázi dřeva lze také vybavit zařizovacími předměty podle přání stavebníka. Při procesu tak zvaného vzorování si pak vybíráme z konkrétní nabídky oken, dveří, fasád, sanity, podlahových krytin a podobně. Dům z katalogu se postupně stává minulostí, stále více stavebníků upřednostňuje individuální přístup.

interiér moderní dřevostavby

Obr.: Moderní architektura vnitřního prostoru není montovaným domům na bázi dřeva cizí. Foto: WeberHaus

7. Montované domy jsou úsporné

Inteligentní stavební konstrukce ve spojení s fyzikálními vlastnostmi dřeva jako přírodního materiálu jsou zárukou tepelné úspornosti montovaného domu. Ve skladbě stěny je integrována tepelná izolace v takové míře, aby dům splňoval předepsané hodnoty prostupu tepla. Dřevostavby obecně jsou ideální stavební technologií pro splnění požadavků kladených na pasivní domy.

8. Na klíč, nebo k dokončení

Máte šikovné ruce nebo se živíte jako řemeslník? Pak můžete přiložit ruku k dílu a sjednat si dodávku svého domu k dokončení svépomocí. Montáž sádrokartonových příček, instalaci podlahových krytin nebo sanitárního vybavení, malování nebo třeba výrobu kuchyňské linky si stavebníci často zajišťují vlastními silami, což může šetřit finance. Některé technologie dokonce umožňují postavit i hrubou stavbu svépomocí, je však třeba předem reálně uvážit vlastní časové i odborné schopnosti.

dokončovací práce v dřevostavbě

Obr.: Kdo má šikovné ruce, může si některé práce dokončit svépomocí, nutnost to však není. Foto: BDF

9. Servis od výrobce

Kvalitní firma dokáže stavebníkovi pomoci nejen při hledání vhodného pozemku, ale i s inženýrskými pracemi, plánováním, financováním nebo zařizováním. Samozřejmostí je i následný servis při zprovozňování technických zařízení nebo poradenství s údržbou. Ta je totiž základním předpokladem pro dlouhodobou životnost každého domu, která je v případě montovaných domů atestována na 100 let.

10. Ekologická bilance a úspora CO2

Dřevostavby šetří energii a snižují množství oxidu uhličitého v atmosféře. Dřevo použité při zpracování odebralo během svého růstu z atmosféry více CO2, než kolik se ho uvolní při stavbě domu. Také výroba materiálů na bázi dřeva je výrazně méně náročná na energie než výroba konvenčních stavebních materiálů. Díky svým vlastnostem zlepšují dřevostavby tepelněizolační vlastnosti stavby a snižují tak nároky na primární energie pro vytápění. Podle výzkumu Univerzity Stuttgart je ekologická bilance dřevostaveb příkladná: zatímco potenciál globálního oteplování stěny montovaného domu na bázi dřeva činí 410 kg CO2 ekvivalentních, stejný parametr zděného domu činí 1080 kg CO2 ekvivalentních.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (13)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop