Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
Švédský návrh ekologického mrakodrapu chce být nejvyšší dřevostavbou na světě

Švédský návrh ekologického mrakodrapu chce být nejvyšší dřevostavbou na světě

Michal Doležel | Pátek, 22. duben 2016 |

Nejvyšší dřevěná budova na světě by mohla vzniknout také ve Stockholmu. Do užšího kola soutěže se zde jako jeden ze tří vybraných návrhů dostal dům postavený z CLT panelů s 34 nadzemními patry. Jeho tvůrci uvádějí, že dřevěný výškový dům by měl být levnější a rychleji postavený, než tradiční domy z oceli a betonu.

 

Podle tvůrců ze švédského studia CF Møller se současné stavebnictví začíná vážně zabývat také problematikou vlivů projektů na životní prostředí. A právě to nahrává výstavbě velkých výškových domů ze dřeva. Dřevo je podle nich nejen levnější a obnovitelný materiál, je také lehčí, což znatelně zlevňuje dopravu na staveniště. A – co je důležité – má větší požární odolnost, než ocel či beton. „Dřevo obsahuje 15 % vody, která se při požáru odpařuje a chrání tak konstrukci před tím, než začne skutečně hořet,“ uvádí CF Møller na stránkách projektu. Konstrukce ze dřeva navíc nevyžaduje nákladné omítky, což stavbu dále zlevňuje.

dřevěný mrakodrap -C-F-Moller - 2

 

Navrhovaný dům má dřevěnou konstrukci z CLT panelů a skleněnou fasádu. Díky tomu jsou všechny sloupy a dřevěné stěny viditelné i z venku. Součástí domu je instalační jádro z betonu. Podle architektů však není nezbytné a i zde může být beton dobře nahrazen dřevem. Projekt počítá také s využitím solární energie a dešťové vody.

dřevěný mrakodrap -C-F-Moller 3dřevěný mrakodrap - interiér

Realizace domu je zatím nejistá, protože soutěž ještě běží. Ukončena bude v roce 2023.

Foto CF Møller

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?