Technologie dřevostaveb: <small>CLT panel je 5krát lepším izolantem než beton</small>

Technologie dřevostaveb: CLT panel je 5krát lepším izolantem než beton

Dana Jakoubková | Pondělí, 18. září 2017 | | Aktualizováno Pondělí, 17. leden 2022

Přidat na Seznam.cz

Když byl v roce 2009 otevřen rakouský Stadthaus, šlo o zdaleka nejvyšší moderní dřevěnou budovou na světě; díky panelům z CLT. Od té doby vyrostlo mnoho vyšších budov a struktur postavených touto technologií a ilustrujících řadu výhod, které může CLT nabídnout stavebnímu průmyslu včetně výstavby rodinných domů. Způsob výroby křížem vrstveného (lepeného) masivního dřeva neboli Cross Laminated Timber jasně deklaruje, proč ho architekti nazývají „překližka na steroidech": vrstvená struktura mu totiž dává obrovskou sílu a vytváří lehkou alternativu k oceli a betonu.

Co znamená CLT?

Jde o lehký, extrémně robustní materiál, který může být vysoce prefabrikovanou záležitostí. Přesně řečeno jako flexibilní stavební systém může být šitý na míru konkrétnímu domu. Stěny, stropy, podlahy, schodiště, otvory pro okna a dveře... to vše je "vystřiženo" ve výrobní hale s dokonalou přesností podle projektu domu a zkompletováno na staveništi.

NOVATOP (6) ok

Jak se CLT panel vyrábí?

Obrovské, až půl metru silné panely jsou vyrobeny lepením tří až sedmi vrstev tenkých, lamelových desek orientovaných v pravém úhlu mezi sebou. Tím je dosaženo mimořádné pevnosti, ale i tuhosti a rozměrové stability. Z tohoto úhlu pohledu má konstrukce více společného s prefabrikovaným betonem než s tradiční konstrukcí dřevěného rámu. Úspěšný výrobní proces závisí na konzistenci kvality dřeva a na kontrole proměnných, které ovlivňují kvalitu vazby lepidel (obvykle PUR). Technická vyspělost výroby, jednoduchost provedení konstrukčních detailů a minimum montážních spojů také eliminuje chyby při výstavbě.

vrstvene-masivni-drevo-stora-enso

Je CLT dobrý izolant?

Dřevěný panel je pětkrát lepším izolantem než beton a 350krát schopnějším než ocel. To znamená, že pro vytápění a chlazení dřevěné budovy je zapotřebí mnohem méně energie.

titulka Stora Enso ok

V čem spočívá výhoda CLT panelu?

Jednoduchá krása CLT tkví v jeho ortotropní kvalitě: běžné dřevo je silné ve směru vlákna, ale slabé v příčném řezu. Kolmo k sobě kladené vrstvy panelu jsou však společně silné v obou směrech. A protože se panel spoléhá na více tenčích vrstev, umožňuje snížit množství odpadu a využít i materiál, který by běžná dřevotříska „odmítla".


TIP: Hledáte dodavatele dřevostavby? V našem adresáři firem si přehledně vyberete - dle zvolené technologie.


Čím se může pochlubit?

Ve srovnání s ocelí nebo betonem je panel CLT levnější, snadněji sestavitelný a odolnější. Obousměrně akční funkce mu dává podobné vlastnosti jako železobetonové desce. Panel obsahuje méně skrytých dutin, což výrazně zvyšuje požární odolnost, a jeho rozměrová stabilita a tuhost zajistí i vysokou odolnost proti zemětřesení.

NOVATOP SYSTEM (3) ok

Má CLT nepříznivý vliv na kvalitu vnitřního vzduchu?

Pokud se jedná o těkavé sloučeniny (VOC) obsažené v lepidlech, má CLT panel velmi malý nebo dokonce nulový dopad na kvalitu vnitřního vzduchu. Vůně masivního dřeva vám každopádně neunikne.

Je to ekologické?

Beton a ocel vyžadují obrovské množství energie pro výrobu a přepravu, generující více než tunu oxidu uhličitého na tunu hmotnosti materiálu. K výrobě tuny cihel je třeba čtyřikrát více energie než pro tunu dřeva. V případě betonu je to pětkrát více, ocel se násobí 24krát a hliník potřebuje až 126krát více energie. Dřevo jako stavební materiál včetně CLT panelů, které vyžadují dodatečnou energii k řezání a lisování, je mnohem ekologičtější.

 DSC6220 ok V

Jak se skládá dům z CLT panelů?

Je to jako montáž nábytku z nejmenovaného švédského obchoďáku s tím rozdílem, že při stavbě nechybí žádný komponent, vše je naprosto přesné a nerozpadne se to hned po záruční době. Architekt navrhne dům pomocí 3D softwaru a program generuje materiálové specifikace pro robotické směrovače výrobního závodu, které vytvarují panely s milimetrovou přesností. Výsledkem je sada stavebních bloků, ze které dokáže parta čtyř lidí (i kdyby pracovali jen tři dny v týdnu) za pomoci jeřábu poskladádat dům do jednoho měsíce.

konstrukce-drevostavby-z-clt-panelu

Je to bezpečné?

Celodřevěná konstrukce domu z CLT panelů se vyznačuje kromě pevnosti a stability i mimořádnou statickou únosností. Umožňuje tak i realizaci odvážných architektonických řešení staveb.

Co přináší panel stavebníkovi?

Obecně řečeno je konstrukce CLT o patnáct procent levnější ve formě snížení nákladů na instalaci, která činí u ostatních deskových materiálů zhruba o padesát procent více než konvenční stavební materiály jako ocel a beton. Panely CLT jsou tenčí než zděné stěny, čímž získáte více místa v interiéru, váží méně než většina tradičních stavebních materiálů a jejich instalace na staveništi je časově mnohem efektivnější. Pro představu – jeden panel může tvořit jednu stěnu domu včetně předem vyříznutých stavebních otvorů, otvorů pro zásuvky a podobně. Tím se snižují náklady na výstavbu a oproti tradičním technologiím lze tak i výrazně uspíšit dokončení stavby. Významný je i fakt, že povrch panelu v interiéru může zůstat v podobě, v níž sjel z výrobní linky. Jedná se o tak zvané pohledové dřevo, které vnáší do moderního interiéru eleganci a útulnost.

Máme dost lesů pro udržitelnou podporu výroby CLT?

Politika a praktiky lesního hospodářství omezují množství pokáceného dřeva tak, aby produkce nepřekročila úroveň regenerace a zůstala zachována dostatečná plocha pro obnovu našich lesů. Podle dlouhodobé statistiky je v českých lesích mnohem vyšší produkce dřeva, než je stavební průmysl schopen využít.

Jaký má CLT panel potenciál?

V současné době je díky možnostem technologie CLT umožněno stavět dřevěné konstrukce velikostí a výšek, které byly v minulosti nemyslitelné. Limity pro mnoho nízkopodlažních budov jsou už prakticky překonané.

Proč je CLT tak oblíbený?

Největší hnací silou na cestě k dřevěné panelové výstavbě jsou ekonomické výhody, vysoká pevnost materiálu i během přepravy a manipulace, dobrá ohnivzdornost, eliminace tepelných mostů, vynikající schopnost regulace vlhkosti a již od tloušťky šesti centimetrů i vzduchotěsnost požadovaná pro pasivní domy. Dalším faktorem, který přispívá k jeho rostoucí popularitě, je skutečnost, že CLT, ač hmotnostně podstatně lehčí, je stejně jako zdivo a beton těžkým konstrukčním systémem. V neposlední řadě pak jeho oblibu zvyšuje i stále rostoucí povědomí o tom, jak pozitivně dřevovýstavba přispívá k zachování zdraví lidí i planety.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop