Tisk
Nepotřebuje vaše dřevostavba obnovit nátěry?

Nepotřebuje vaše dřevostavba obnovit nátěry?

Čtvrtek, 21. červenec 2011 |

Přidat na Seznam.cz Až přestane pršet a vyjdeme ven podívat se na škody, pravděpodobně spatříme leckde po prudkých deštích namočené dřevo. Povrch fasády dřevostavby, teras, kůlny, altánu, zahradních domků nebo pergoly možná bude nebude vypadat nejlépe. Možná zjistíme, stav dřevěných obkladů, které za slunečných dní vyhlížely ještě dobře, déšť nemilosrdně prozradil: barva na nich už není celistvá. Pokud to bude jen jedná škoda, kterou voda udělala, nebude to nic hrozného, rozhodně je však nejvyšší čas přistoupit po vyschnutí dřeva k novým nátěrům.

Jakou lazuru zvolit?

arxtrade.maly.foto_002U starších staveb je dobré zjistit jaký byl konkrétně původní nátěr, abychom podle toho koupili vhodný nátěr nový. Některé přípravky se nehodí na překrytí staré barvy, ale na některé ano, pokud byla podobného typu. Tam, kde dřevo pracuje a je tedy rozměrově nestabilní (což může být běžné obložení dřevostavby), jsou vhodné napouštěcí lazury. Výhodné jsou tenkovrstvé lazury, které jsou přetíratelné, lehce opravitelné a lze je snadno aplikovat bez předchozího broušení dřeva.

Vybírat až po zorientování se v nabídce

sxc._899236_51681666Rozhodně je ale vhodné nekupovat podle vlastní úvahy, protože nabídka na trhu je opravdu široká a pro laika nepřehledná.  Ideální je poradit se s vyškolenými odborníky a sáhnout vždycky pro ideální přípravek, abychom omylem třeba domácí dřevinu natírali prostředkem na cedr. Celá oblast nátěrů je poměrně složitá a tak i když jsme s hlavními zásadami obeznámeni, je vždy vhodné konzultovat odborníky, protože neustále přibývá novinek  mezi preventivními i sanačními nátěry, vosky, oleji a dalšími přípravky vhodné na dřevostavby a dřevěné prvky v zahradě. S každým z nich se musí zacházet jinak. Je dobré vědět, že třeba olej dřevo jen vyživuje, ale nechrání před plísněmi a houbami, že i dřevěná fasáda se dá ochránit před graffiti, jakou životnost má přibližně který nátěr a jaké jsou  například vosky a oleje na sruby a roubenky.

Více a konkrétněji o lazurách, nátěrech, olejích a vůbec ochraně dřeva se dočtete v čísle 3/2011 časopisu sruby&roubenky, které bude v prodeji od 8. srpna.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop