Na horko je třeba myslet dřív, než nastane

Na horko je třeba myslet dřív, než nastane

Redakce | Pátek, 03. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Loňský rok byl podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru nejteplejším rokem v Evropě za posledních 500 let. I letos tomu nebude jinak.Řešit problém s přehříváním interiéru až v době, kdy nastává nejteplejší období v roce, je ale už pozdě. Abychom se mohli obejít bez dodatečné klimatizace, je třeba myslet na dostatečnou ochranu proti slunečním paprskům už ve fázi projektu - třeba prostřednictvím stínicí techniky.

Období od ledna do dubna 2015 totiž bylo v globálním průměru rekordně teplé. V Česku se proto již vyplatí investovat do technologií, které byly dříve hojně využívány pouze v přímořských oblastech. Mezi ty nejrozšířenější patří klimatizace, které jsou součástí aut, kanceláří, ale i domácností. Jejich nesprávné užívání přitom může způsobit řadu problémů. Lidé však zapomínají na jiné alternativy, díky kterým se lze efektivně bránit v teplých dnech.

Klimatizace jako nebezpečná hračka

Vzhledem k tomu, že období od ledna do dubna 2015 bylo v globálním průměru rekordně teplé, odborníci očekávají i letos trend oteplování. Ten podporuje technologické inovace, které jsou v Česku využívány v rostoucím počtu zařízení, jako jsou systémy klimatizace a chlazení. Právě klimatizace a chladicí systémy jsou v České republice hojně využívány nejen v automobilech, kancelářích, obchodech, ale i v domácnostech. Při nesprávném používání však mohou způsobit zdravotní problémy, které se nejčastěji projevují únavou, infekcí dýchacích cest, bolestmi hlavy a zad nebo pálením očí. „Pokud máte klimatizaci nastavenou na teplotu o více než 5 stupňů nižší než je venkovní teplota, pak pro řadu lidí přechod mezi chladným vzduchem v uzavřeném prostoru a venkovním teplejším prostředím může představovat zvýšené riziko onemocnění horních cest dýchacích. Nezáleží při tom, jestli se to týká auta nebo kanceláře. Zvláště pokud jsou přechody rychlé a časté a rozdíl teplot velmi velký," uvedla Ivana Holcátová z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK.

buildingplastics50rolety 1080P1100426

Dřevostavby dobře doplní předokenní stínicí technika

Systémy klimatizace a chlazení však patří podle expertů do odvětví, kde je ve stále větší míře možné používat alternativní řešení. Jedním z nich je například efektivní využití prvků venkovní stínicí techniky, které nemá v tuzemsku dlouhou tradici. „Předokenní rolety i venkovní žaluzie byly vnímány zejména jako estetický doplněk, jejich výrazný vliv na energetickou bilanci budovy, a schopnost omezit náklady na chlazení, si uvědomoval málokdo," sdělil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se v tuzemsku zaměřuje na výrobu stínicí techniky. Rolety i žaluzie přitom dokážou plnohodnotně nahradit klimatizaci. Automaticky ovládaná venkovní stínící technika dokáže snížit teplotu v domě až o 9 °C. Díky tomu lze v létě nastavit přirozené vnitřní podmínky pro lidský organismus.

Doslova nutností jsou žaluzie a rolety, případně pergola či vykonzolování stropní desky nad okno, pro domy na bázi dřeva. Při jejich stavbě se totiž používají většinou pouze lehké stavební materiály, které mají nízkou schopnost akumulace a nejsou tedy schopny vyrovnávat teploty mezi interiérem a exteriérem. Tato zdánlivá nevýhoda se však obrátí ve vítanou skutečnost už na podzim, kdy slunce dostatečně prohřeje vzduch v interiéru, aniž by bylo třeba nejprve uložit teplo do vnitřních zdí. Totéž platí i pro zimu a jaro.

 DSC2927P1180052 DSC4584

Jako médium funguje i mořská voda

Kromě prvků venkovní stínicí techniky představují další alternativu k tradičním přístupům, tedy chlazení vzduchem, chladicí systémy využívající přenos tepla do mořské vody. Mezi hlavní výhody tohoto typu chlazení patří nižší teplota mořské vody v porovnání s teplotou vzduchu a lepší vlastnosti vody jako média pro přenos tepla. Při srovnání s chlazením vzduchem může být navíc úspora energie přibližně 50 %.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop