Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dveře pro tichý domov

Dveře pro tichý domov

Lucie Němcová | Čtvrtek, 30. červen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Všichni známe situace pramenící z každodenního soužití početnější rodiny. Někdo má rád hlasitou hudbu, jiný potřebuje procvičovat hru na hudební nástroj a někdo další třeba touží spát, zatímco zbytek rodiny hostí početnou návštěvu v obývacím pokoji. Sladit požadavky všech obyvatel domu někdy bývá oříšek. Cenným pomocníkem pak mohou být dveře, které v pokojích pomohou zajistit blahodárný klid.

 

Když uvažujeme nad akustickými parametry našeho domu, většinou řešíme příčky mezi místnostmi. Málokdy si však uvědomíme, že slabým místem nakonec mohou být vnitřní dveře. Běžné jednokřídlé dveře představují plochu přibližně dva metry čtvereční, což může mít na akustickou pohodu v domě významný vliv. Nejde však pouze o dveřní křídlo, zajímá nás celá výplň otvoru včetně zárubně. Vycházíme-li z předpokladu, že skladba stěny je v rámci akustiky vyřešena správně, pak výběrem vhodného dveřního kompletu můžeme celkovému hlukovému útlumu mezi místnostmi velmi zásadně pomoci.

Co ovlivňuje akustické vlastnosti dveří?

Z hlediska akustiky je důležité řešení všech detailů, proto je třeba posuzovat dveře jako celek, nikoli pouze dveřní křídlo. I když vybereme dveře takzvaně protihlukové (se zvýšeným hlukovým útlumem), deklarovaná hodnota platí pouze za použití odpovídajících zárubní, těsnění a dveřního prahu.

Velký vliv má dveřní výplň – papírová voština propustí samozřejmě mnohem více hluku než například děrovaná či dokonce plná dřevotřísková výplň. Stejně tak plné dveřní křídlo tlumí mnohem lépe než prosklené.

                       Kde potřebujeme klid?

  • Vstupní dveře – oddělují veřejný prostor od soukromí bytu
  • Klidové zóny – ložnice, dětský pokoj, pracovna
  • Technická místnost – vzduchotechnické jednotky, kotle, vysavače

V konstrukci dveří se používají speciální zvukově izolační desky. Tyto desky jsou navrženy a materiálově složeny tak, aby dosáhly požadovaného útlumu. Nejčastěji používaný zvukový útlum v případě dveří a zárubní je 32 dB nebo 37 dB. Existují však také speciální dveře s ještě lepšími parametry. V případě skleněných dveří je nutné používat speciální sklo, samozřejmě také způsob usazení a zabudování má vliv a snižuje celkovou hodnotu zvukového útlumu.

01 Sapeli_ELEGANT_60_SVESTKA_FINAL_A3

 

Pro dosažení vyššího zvukového útlumu musí být zárubeň vybavena kvalitním těsněním. Mechanický práh na dveřích je také podstatným konstrukčním zvukově izolačním doplňkem. Je umístěn na spodní straně dveřního křídla a při jejich zavření zcela uzavírá mezeru, která je vždy ponechána mezi dveřmi a podlahou. A nesmíme zapomenout také na velmi důležitou a často opomíjenou kvalitní montáž a seřízení výrobku, které zásadním způsobem ovlivňuje výsledné zvukově izolační vlastnosti dveří a jejich celkovou funkčnost. Zásadní je použití vhodných závěsů, ideálně takových, které umožňují 3D seřízení.

Kvalitní vzduch i ticho současně

Naší pozornosti by neměl uniknout koncept výměnu vzduchu v domě. Mezi velmi časté řešení patří podřez dveřních křídel a ponechání mezery, aby z místností mohl přirozeně proudit odpadní vzduch díky přetlaku, který vzniká při dodávání čerstvého vzduchu do pokojů. Tato mezera je však poněkud nepraktická – skulinou se šíří prach i nežádoucí zvuk a zároveň není příliš estetická. Podobně nešťastné je řešení se zabudovanou větrací mřížkou či takzvaným průvětrníkem.

03 CAG_DSC8169

Pro kvalitní zvukový útlum je nutné celoobvodové těsnění v zárubni. Každá mezera způsobuje netěsnost a má na průnik zvuku vliv. Na trhu existují řešení, která alespoň částečně řeší tento problém, ovšem za relativně vysokou cenu dosahujeme zlepšení přibližně o tři decibely, což je zanedbatelný rozdíl. Na těchto mřížkách bývá zpravidla uveden zvukový útlum až 32 decibelů. Je třeba si ale uvědomit rozdíl ve výpočtu zvukového útlumu pro samotnou větrací mřížku a komplet dveří, kde je tato mřížka zabudována. Pokud výrobce samotné mřížky uvádí zvukový útlum 32 decibelů, pak po osazení do dveří je útlum dveřního křídla pouze 27 decibelů, což pouze o tři decibely převyšuje zvukový útlum dveří s běžnou větrací mřížkou.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop