S Janem Krejčím z DORSIS o skrytých zárubních a minimalismu

S Janem Krejčím z DORSIS o skrytých zárubních a minimalismu

Komerční sdělení | Úterý, 15. listopad 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Elegance v interiéru se v každém období projevuje jinak – současnost přeje jednoduchosti a estetické čistotě. Své k tomu má co říci i společnost DORSIS, český výrobce prémiových skrytých zárubní. S jejím jednatelem Janem Krejčím jsme si povídali nejen o kráse minimalismu, ale hlavně o skrytých zárubních. Ty totiž představují jeden ze základních stylotvorných prvků moderního interiéru, i když - jak říká Jan Krejčí – jejich hlavním posláním je nebýt vidět.

Jaké jsou vlastně aktuální trendy v oblasti interiérových dveří?


Jsme rádi, že Dorsis roste v době, která vyznává minimalismus – styl vrcholně designový, moderně praktický a přitom nedominantní, zkrátka ideální způsob řešení dveřního prostoru. V rustikálních interiérech samozřejmě zůstávají klasické dveře s reliéfy, dřevostavby avšak reprezentují spíše moderní přístup k designu a prosazují se v nich spíše jednoduché a přímé linie plochých dveří. Dveře se skrytými zárubněmi pak představují jeden ze základních prvků současného bytového designu.

Rostoucí zájem vidíme hlavně u konceptu Fortius 52 - dveří se skrytými zárubněmi v kvalitě překonávající standardy běžné na trzích, kde působíme. Úspěšné jsou klasické interiérové verze, rostoucí zájem vidím také o funkční varianty, například bezpečnostní nebo protipožární dveře se skrytými zárubněmi.

DrevoaStavby.cz | Skryté zárubně DORSIS rozhovor Jan Krejčí

obr.: Jan Krejčí, jednatel společnosti Dorsis. Foto: Dorsis

Co je nejdůležitější zohlednit při výběru dveří?


Zákazníci samozřejmě nejraději řeší design dveřního křídla, tedy hlavně povrchový materiál a barvu, naším úkolem je asistovat při výběru dveří tak, abychom společně zohlednili praktickou stránku. Je potřeba zamyslet se, kde jsou dveře umístěné – jsou lepší otevíravé nebo posuvné dveře, mají odolávat vlhkosti v koupelně nebo lépe tlumit hluk v tiché zóně bytu? Chceme instalovat doplňkové technické vybavení, například skryté samozavírače, magnetické zarážky? Je zkrátka dobré si uvědomit, že dveře instalujeme natrvalo, proto je třeba věnovat dostatečnou péči volbě správného designového i technického řešení, vyplatí se to.

Základní parametr pro volbu typu dveří je pochopitelně rozměr dveřního otvoru i plocha na dveře navazující. Do malých nebo úzkých prostor jsou samozřejmě ideální posuvné dveře Belport. Malé místnosti dokážou opticky zvětšit i prakticky obsloužit i dveře se skrytými zárubněmi ve variantě s výškou až ke stropu. Ve větších prostorách se naopak skvěle uplatní designové možnosti prémiových dveří Dorsis Woody s přidanou plochou zárubní. Z výjimečných variant lze vyzdvihnout kombinaci pivotových dveří Axon a industriální příčky Digero, které umožní rozdělit velké prostory při zachování celkové světlosti interiéru.

DrevoaStavby.cz | Skryté zárubně DORSIS rozhovor Jan Krejčí

obr.: Dveře se skrytou zárubní Dorsis – můžeme vybrat z téměř nekonečné řady možností povrchů a barev – zde například ořechová dýha nebo měděný dekor. Foto: Dorsis

Je možné jednoznačně určit, jakou povrchovou úpravu dveří zákazníci preferují nejvíce?


Moderní trendy vyzdvihují potřebu souladu hlavních interiérových prvků, což vede k nadčasově jednoduchým řešením. A jsme znovu u kořene minimalismu – motto „méně je více" v případě interiérového designu inspiruje zákazníky a stavitele k řešení, které umožní upozadit i dveřní křídlo a sladit jeho barvu s okolní zdí. Velmi oblíbená jsou tedy dveřní křídla lakovaná bílou barvou.

Druhým atraktivním trendem je používání dřevěné dýhy, která je shodná s dýhou na okolním nábytku, soulad v interiéru je pak opravdu dokonalý. Často proto instalujeme dveřní křídla s přírodním nebo sukatým dubem v matném laku nebo oleji.

Zdroj: YouTube kanál Dorsis

Z jakých materiálů jsou Vaše dveře a liší se nějak jednotlivé varianty co do vlastností?


Naprostá většina naší produkce dveří se skrytými zárubněmi DORSIS je připravována na míru konkrétním projektům. Základem konstrukce dveřního křídla Fortius 52 je dvojitý dřevěný rám kombinovaný s lehčenou výplňovou deskou, ale individuální řešení odpovídá technickému zadání, zejména rozměrům dveřního otvoru. Volbu vnitřní konstrukce definují funkční požadavky - jinou vnitřní skladbu mají akustické dveře zajišťující akustický útlum až 37dB, protipožární nebo třeba unikátní bezpečnostní dveře se skrytými zárubněmi.

Pro zákazníka je často nejdůležitější design dveřního křídla, tedy v podstatě viditelná vrchní vrstva - volit může mezi přírodními dýhami, lakovanými deskami MDF nebo přípravou dveřního křídla pro stěrku, tapetování nebo obklady. Opláštění nadstandardně silnou MDF deskou v kombinaci s masívním rámem zajišťuje výjimečnou pevnost dveří Fortius 52, proto není třeba obávat se, že v případě použití obkladů nebo stěrky na dveřích ovlivní dlouhodobou tuhost dveří ve srovnání s lehkou dýhou.

DrevoaStavby.cz | Skryté zárubně DORSIS rozhovor Jan Krejčí

obr.: Dorsis Fortius 52 můžete mít i s betonovou stěrkou či dubovými lamelami, cílem je nechat dveřní plochu splynout s okolní zdí. Foto: Dorsis

Jakými moderními doplňky/vychytávkami je dnes možné dveře doplnit?


Dveře Dorsis lze pochopitelně dovybavit o technické prvky zajišťující dodatečný uživatelský komfort. Velice oblíbená je akustická varianta dveří, kdy jsou dveře kromě jiného vybaveny padacím prahem, který omezuje průchod hluku. Časté jsou také instalace magnetických zarážek, které esteticky řeší ochranu dveří a klik od narážení do zdí - část mechanismu je ukryta ve spodní hraně dveří, část se velice jednoduše instaluje na finální podlahu bez nutnosti vrtání. Nadstandardně dveře Fortius s tloušťkou 52mm lze samozřejmě dovybavit elektrickými otevírači nebo systémy s kartovými zámky.

DrevoaStavby.cz | Skryté zárubně DORSIS rozhovor Jan Krejčí

obr.: Akustická varianta dveří Fortius Akustik vypadá úplně stejně jako běžná verze, lze ji tedy instalovat do kterýchkoliv místností v interiéru. Foto: Dorsis

Více informací o skrytých zárubních Dorsis→

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop