Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevo jako moderní střešní krytina

Dřevo jako moderní střešní krytina

Petra Vaňková | Pondělí, 16. březen 2015 |

Přidat na Seznam.cz


Dřevěné šindele neodmyslitelně patří na střechy lidových staveb. Dřevo na střeše se ale stále častěji vyskytuje v moderním pojetí, které koresponduje s minimalistickou architekturou. Na takových domech nezastává funkci střešního pláště, přesto je jeho přítomnost z estetického hledika stěžejní. 

Střešní plášť je velmi důležitou součástí každého domu. Jeho vzhled musí korespondovat s architekturou stavby, jeho funkčnost zase s potřebami uživatelů a s klimatickými podmínkami na místě stavby. A nejedná se jen o materiál střešní krytiny, ale o různé způsoby provedení, materiál oplechování a detaily konstrukce. Zatímco v posledních desetiletích se na vlně popularity nesly střechy valbové, stanové nebo i ploché či pultové, dnešní moderní architektonické pojetí domu se často vrací k archetypálnímu stavení s obdélníkovým půdorysem a sedlovou střechou. Ovšem minimalisticky dotažené do detailu – čistota stavby spočívá nejen v její jednoduchosti, ale i v kompaktnosti celé obálky. Často proto vidíme střechy bez přesahů, s dokonale rovnou štítovou stěnou či skrytými vodorovnými i svislými dešťovými svody.

02 DSC7289_KerskoDřevostavby s provětrávanou dřevěnou fasádou si v kompaktnosti a celistvosti obálky mohou dovolit zajít ještě dál a protáhnout dřevěné laťování z fasády až na samotný střešní plášť. Dům pak získá opravdovou materiálovou integritu.

Přestože ve světě jsou realizace „moderních dřevěných" střech poměrně známou záležitostí, v České republice se zatím nenajde moc takových příkladů. Jednou z výjimek je architektka Jana Boušková ze studia Miramari design, která na svém vlastním domě vyřešila střechu právě tímto způsobem.

Proč se paní architektka rozhodla pro kompletní dřevěné opláštění, jak je u její stavby řešena střecha a dešťové svody, jak by mělo být dřevo ošetřeno a jaké jsou výhody a úskalí takových střech se dočtete v našem rozhovoru v aktuálním vydání časopisu Dřevo&Stavby 1/2015

Připravila: Dagmar Šimonová

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop