Komerční sdělení | Pátek, 04. červen 2021 |

Děravá střecha na dřevěné roubce přináší mnohá úskalí. Při špatně těsnící střeše hrozí její odtržení při náporu větru, zatékání do stavby a narušení její statiky. Rekonstrukce střechy tak patří k prvním větším zásahům, které novopečení majitelé historické stavby provádějí. Její výměnu tedy rozhodně neodkládejte!
Konzultace s odborníkem je při výměne střechy důležitá
Rekonstrukci střechy neponechejte náhodě a nespoléhejte na to, že si poradíte svépomocí. Zejména historické stavby vyžadují specifický přístup. O to více, pokud jsou součástí památkové zóny, ve které památkáři vyžadují odborné zásahy.
Před výměnou střechy se poraďte s pokrývačem a statikem. Střecha hraje ve statice roubenky velkou roli a její špatné rozvržení by vás v budoucnosti mohlo stát celou řadu problémů.
Střešní konstrukce na starých stavbách vyžadují spíše lehké typy tašek. Pokrývač se statikem vám poradí, jakou krytinu na střechu zvolit. V současné době se výběr krytiny navrací k tradičním materiálům, jež jsou:
- šindele,
- keramické tašky,
- staré cementové tašky.
U posledních dvou narazíte na problém s tím, že dnes se již prakticky nevyrábí, a budete tak muset sáhnout po krytině z druhé ruky. Některé firmy nabízejí dovoz ze zahraničí, případně mají staré skladové zásoby.
Příprava rekonstrukce střechy vyžaduje čas
Jakékoliv zásahy do střechy patří k náročným úkonům, které vyžadují čas a finanční rezervy. S pokrývačskou firmou dohodněte cenový rozpočet a termín rekonstrukce. Zároveň si ověřte, jakou pomoc z vaší strany vyžadují. Typickým příkladem je například stavba a zajištění lešení.
Někteří pokrývači si ho zařizují automaticky, jiní tuto starost naopak nechávají na investorovi. Jestliže tato starost zůstala na vás, pomůže vám půjčovna lešení. Ta si konstrukci zaměří, přiveze na místo a zajistí stavbu i odborné zaškolení.
Zdroj fotografie: Dreamstime
S malými opravami střechy si poradíte sami
Co ale když měníte pouze několik šindelí? S těmito drobnými zásahy si poradíte sami. K práci ale přistupujte s vážností. Neodborné zásahy často napáchají více škody než užitku.
Nejprve odhalte rozsah poškození. Jestliže se jedná pouze o několik šindelí, připravte si vrtačku, pokrývačskou lžíci, kladivo a úvaz na jištění na střeše. S profesionální pokrývačskou výbavou vám pomůže půjčovna nářadí.
Vylezte na střechu a proveďte bezpečnostní zajištění. Pod poškozenou tašku nasuňte pokrývačskou lžíci, zvedněte ji ze střešní latě, vyjměte a odstraňte všechny zbylé úlomky. Na střešní lať nasuňte novou tašku a přichyťte ji zubem za lať.
S výměnou střešní krytiny na dřevěných stavbách neotálejte. Trvalé poškození střechy nebo celé stavby může vzniknout během okamžiku. Včasný zásah přitom prodlouží životnost stavby o desítky let.
Zdroj fotografie: Dreamstime
Půjčovna nářadí a zařízení Boels→
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
SECA střešní latě – další krok k udržitelnému stavebnictví
SECA, jako jeden z předních evropských výrobců hoblovaného dřeva a dále zpracovávaných dřevařských produktů, dodává na trh střešní latě v tradičním rozměru 40 x 60 mm, které…
-
Jedinečný šindel z Brd
Těžko byste našli jinou střešní krytinu, jejíž výroba tak nádherně voní lesem, než dřevěný šindel. Ten, který se vyrábí v české firmě Landwood, navíc voní dřevem smrků a…
-
Hvězda obce České Libchavy? Obecní úřad se střechou STAR!
České Libchavy je obec v okrese Ústí nad Orlicí, ve které žije přes 600 obyvatel. Historie obce sahá do začátku 13. století. V doložených pramenech byla zdejší lokalita lesa u potoka…
-
Zateplení šikmé střechy dřevostaveb podle nové legislativy
Se začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová legislativní pravidla, která mají zásadní vliv na výstavbu domů a bytů, a vztahují se i na dřevostavby. Hlavním cílem je…